Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedilerin Karakterlerinin Oluşmasında Rol Oynayan 5 Önemli Faktör

Kedilerin Karakterlerinin Oluşmasında Rol Oynayan 5 Önemli Faktör

Hayatını kedilerle paylaşanların çok iyi bildiği bir şey vardır; hiçbir kedi bir diğerine benzemez! Her kedinin karakteri, alışkanlıkları birbirinden farklıdır ve bu da tüm kedileri eşsiz kılar. Kedilerin karakterlerinin oluşmasında birçok farklı etken rol oynar. Özellikle yavruluk bir kedinin karakterinin şekillenmesinde en önemli dönemdir. İşte kedilerin karakterlerinin oluşmasında rol oynayan 5 faktör.

1-IRK

kedi ırkları

Dünyada 70 kadar kedi ırkı bulunuyor. Dünyanın çeşitli bölgelerine ait bu ırkların fiziksel özelliklerinin yanı sıra karakterleri de farklılık gösteriyor. Bu arada ırk demişken şunu eklemeden geçmeyelim; burada sözü geçen ırk halk arasındaki deyişle cins kedi anlamına gelmiyor. Zira tekir de melez de olsa bir ırk olarak kabul ediliyor. Ayrıca sizlerle ilginç bir bilgiyi daha paylaşalım; yapılan araştırmalar melez kedilerin saf kan kedilerden çok daha zeki olduğunu gösteriyor. Tekir demişken de tekir kedi ile birlikte yaşamanız için 10 harika neden yazımıza göz atmadan geçmeyin bizce 🙂 .

2-YAVRULUK DÖNEMİNDE SOSYALLEŞME

yavru kedilerde sosyalleşme

Kedilerde erken dönemde sosyalleşme çok önemli. Yavru kedilerin annelerinden erken ayrılmaması yalnızca yeterli süt içmeleri açısından değil hem anneleri hem de varsa kardeşleri ile yeteri kadar zaman geçirmeleri ve bu sayede sosyalleşmeleri açısından da önemli. Ayrıca kedilerin yavruluk dönemlerinde diğer hayvanlar ve insanlar ile de etkileşime girmeleri ileride sosyal yönden çok daha başarılı birer yetişkin kedi olmalarını sağlıyor. Yani sosyalleşme kedilerin karakterlerinin oluşmasında önemli bir etken.

3- HORMONLAR

tekir kedi

Kedilerin karakterlerinin oluşmasında hormonların rolü büyük ve hormon seviyeleri aynı zamanda yüz kemiklerinin şekillenmesinde de rol oynuyor. Hemen her mahallede bulunan koca kafalı erkek kedilerin kafalarının kocaman olmasının sebebi testosteron yani erkeklik hormonu. Kısırlaştırılmış erkek kediler diğerlerine kıyasla çok daha sakin karakterli oluyorlar, aynı şey elbette dişiler için de geçerli. Kısacası hormonlar kedilerin karakterlerinin belirleyici unsurlarından biri.

4-TECRÜBE

saklanmış kedi

Kediler de aynı bizler gibi tecrübelerinden ders çıkartıyorlar ve kedilerin karakterinin oluşmasında yavruluk döneminden itibaren yaşadıkları tüm tecrübelerin de rolü büyük.

5- GENETİK FAKTÖRLER VE ANNE EĞİTİMİ

anne kedi ve yavruları

Kedilerin karakterinin oluşmasında tabi ki genetik yani anne babadan aldıkları genlerin de rolü büyük. Ayrıca anne kedilerin yavrulara verdiği eğitim de miniklerin karakterlerinin oluşmasında çok önemli bir etken.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir