Pazartesi , Haziran 17 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerin Kalbi Kırılır Mı?

Kedilerin Kalbi Kırılır Mı?

Kedilerin kalbinin kırılıp kırılmadığını bilmek için öncelikle kedilerin sevgiyi hissedip hissettirmediğini bilmemiz gerekir. Bilim bu soruyu cevaplayamıyor, ancak kedilerle yaşayan bizler cevabı gayet iyi biliyoruz tabii ki, kediler sevgiyi hissediyorlar ve kediler bizleri, diğer kedileri hatta bazen köpekleri bile büyük bir içtenlikle seviyorlar. Bu bilgiden yola çıkarak kedilerin kalbi kırılır mı sorusunu kısaca evet diye yanıtlamak mümkün. Ama bakalım gerçekler öyle mi?

Bilim ne diyor?

Bilim insanları hayatını evcil hayvanlarla paylaşanları antropomorfizm konusunda uyarıyor. Bu hayvanlara insani duygular yakıştırma anlamına geliyor. Yani kedilerle duygudaşlık kurmamız normal ama kedileri insan gibi düşünmek, insani değer yargıları ile değerlendirmek doğru bir tavır değil.  Yine de bilim henüz kedi dilini tam olarak çözmüş değil, dolayısıyla kedimizin miyavlarken tam olarak ne demek istediğini bilmediğimiz için duyguları kesinlikle insanlar gibi değildir demek de yanlış. Bildiğimiz, kedilerin ve diğer memelilerin insanlarla benzer beyin yapıları olduğu ve tüm zamanların en ünlü bilim insanlarından biri olan Charles Darwin’in hayvanların duyguları olduğuna inandığı, hatta bundan emin olduğu.

Köpeklerin kalbinin kırıldığına inanmak kolaydır

Aynı soruyu “köpeklerin kalbi kırılır mı?” diye sorsak sanıyoruz çoğu insan bu soruya hiç düşünmeden “evet” diye cevap verir. Hatta görüşünü kalp kırıklığı nedeniyle yemek yemeyi reddeden ve bu nedenle hayatını kaybeden köpeklerin öyküleri ile desteklemeye çalışabilir. Ancak nedense soru “kedilerin kalbi kırılır mı?” olduğunda bu kadar rahatlıkla evet diyemez insanlar. Aslında bunun sebebi kedilerin ne sevgilerini ne de kalp kırıklıklarını köpekler kadar net biçimde göstermeyişleridir. Ya da daha doğru bir ifadeyle kediler duygularını kendilerine göre gayet net şekilde ifade ederler ama bizler onları köpekleri anladığımız kadar net anlamayız. Çünkü köpekler daha gürültücü, daha dikkat çekici canlılardır; kalbi kırılan bir köpek yastıkları parçalayabilir, mama yemeyi reddedebilir ve bunları fark etmemek imkansızdır. Oysaki kalbi kırık kedi sadece köşesine çekilip sessizliğe gömülebilir ve tabi ki bunu fark etmesi daha zordur.

Kediler de çok severler ve bağlılık duyarlar

Köpeklerin sevgi ve bağlılık hikayeleri hep anlatılır ama nedense kedilerin de bu tip öyküleri olduğu gözden kaçırılır. Beş yavrusunun her birini yangından kurtarana kadar tam 5 kez alevlerin içine giren kedi Scarlett kedilerin de ne kadar çok sevebildiğinin ve ne denli içten bağlılık duyabildiğinin en önemli kanıtlarından biridir, ancak kahraman kedi Scarlett’in hikayesi pek de bilinmez. Peki, sizce Scarlett’in bebeklerinin ölme olasılığı nedeniyle kalbi kırılmasa bu kadar cesur olabilir miydi?

Sonuç

Hayatını kedilerle paylaşanlar kedilerin kendileriyle ve diğer hayvanlarla ne denli içten ilişkiler kurduklarını gayet iyi bilir. Birçok kedi sahibi, kedilerinin duygularını hissettiğini, kötü bir gün geçirdikleri zaman içgüdüsel olarak fark ettiklerini, kendilerini kötü hissettiklerinde tüylü kankalarının kendileriyle ilgilendiğini, sevgi ve şefkat gösterdiğini anlatır. Ayrıca, taşınırken sevgili sahipleri tarafından geride bırakılan ve insanlarını bulmak için yüzlerce kilometre yol kat eden sayısız kedi hikayesi vardır. Bilim insanları bu yeteneği duygu dışı izleme olarak adlandırıyorlar ve bunun nasıl mümkün olduğuna dair herhangi bir açıklama da yapamıyorlar. Peki, sizce bir kediye kırık bir kalp hariç başka ne sevdiklerine kavuşmak için hiç bilmediği yollarda kilometrelerce yürüme, açlıkla, tehlikelerle baş etme cesareti verebilir?

Kediler neden küser yazımıza da göz atarak bu muhteşem canlıların ne kadar özel ve duygusal oldukları hakkında çok daha fazla bilgi edinebileceğinizi de ekleyelim ve kedilerin kalbini kırmayan güzel insanlardan olalım demeyi de ihmal etmeyelim 🙂 .

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir