Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedilerin Hayatını Kısaltan 4 Etken

Kedilerin Hayatını Kısaltan 4 Etken

Kediler bizler için sadece birer evcil hayvan değil, onlar bizim en yakın dostumuz, tüylü sevgililerimiz. Kediler aynı zamanda ev hayatına kusursuz uyum sağlamaları nedeniyle harika birer ev arkadaşı bizler için. Ancak tüylü kankalarımızın bir üzücü yanı var; ne yazık ki kedilerin ömrü bizlerden çok daha kısa. Yani sevgili kedi dostlarımızla geçirdiğimiz her anın değerini ve daha da önemlisi yaptığımız bazı şeylerin tüylü kankalarımızın zaten kısa olan ömürlerini daha da kısaltabileceğini, sadece erken ölmelerine değil yaşadıkları süre içinde sağlıklarını kaybederek mutsuz olmalarına yol açabileceğini bilmemiz gerekiyor. Birçoğumuzun farkında olmadan hatta bazen iyi niyetle yaptığımız bazı şeyler kedilerin hayatını kısaltıyor. İşte kedilerin hayatını kısaltan 4 etken.

1- Aşırı beslemek

şişman-kedi

İşte çoğumuzun yaptığı en büyük hatalardan biri; aşırı besleme! Tüylü kankamızın yalvaran bakışlarına, acıklı miyuv miyuvlarına dayanamadığımızdan ya da sadece yemekten çok keyif aldığını bildiğimiz için yaptığımız aşırı besleme kedilerin ömrünü kısaltan en önemli etkenlerden biri. Neden mi? Çünkü aşırı besleme kedilerin kilo almasına neden oluyor ve beraberinde çok sayıda hastalığa da davetiye çıkartıyor. Şişmanlığın kedilere zararları yazımıza göz atarak fazla kiloların kedinizin sağlığını ve hayatını ne denli olumsuz etkilediği hakkında çok daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

2- Yanında sigara içmek

İnsanlar çocuklarının yanında sigara içmezken aynı özeni ne yazık ki kedilerine göstermiyorlar. Oysaki bir kedinin yanında sigara içmek çok zararlı ve kedilerin solunum yolu hastalıklarının yanı sıra kansere de yakalanmalarına neden olabiliyor. Dolayısıyla kedilerin yanında sigara içmek hayatlarını kısaltan en önemli etkenlerden biri. Kedisi olanların dikkat etmesi gerekenler yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

3- Ağız ve diş sağlığını önemsememek

kedilerde-ağız-sağlığı

Her zaman söylediğimiz gibi kedilerin ağız ve diş sağlıkları çok önemlidir, zira ağzı ve dişleri sağlıklı olmayan bir kedinin genel sağlık durumunun da iyi olmasını beklemek imkansızdır. Bu nedenle kedileri yanlış beslemek, ağız ve diş sağlığını önemsememek, düzenli veterinere götürerek dişlerini kontrol ettirmemek de hayatlarını kısaltan önemli bir etkendir. Birçok yaşlı kedi ağzında diş kalmadığı için yeterli beslenemediğinden hayatını kaybeder. Ayrıca kedilerin ağızlarındaki problemler kalp ve böbrek hastalıklarına neden olabilme riski de taşır.

4- Stres belirtilerini önemsememek

kedilerde-stres

Bugün artık birçok hastalığın altında yatan en önemli nedenlerden birinin stres olduğu biliniyor ve bu sadece insanlar için değil kediler için de geçerli! Kedilerde stres beraberinde fiziksel sorunları da getirebiliyor ve eğer kedinizdeki stres belirtilerini ciddiye almaz, bu sorunun çözümüne odaklanmaz ve tabi ki veterinere başvurmazsanız bu kedinizin hayatının kısalmasına neden olabilir. Kedilerin stresli olduğunun 5 işareti yazımızda kedilerde stresin ne gibi belirtiler verdiği hakkında kapsamlı bilgi sizi bekliyor…

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir