Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedilerin Hayatına Mal Olan İnsan Hataları

Kedilerin Hayatına Mal Olan İnsan Hataları

Kediler dünyanın en fazla birlikte yaşanan, diğer bir deyişle beslenen evcil hayvanı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de binlerce kişi hayatını bu estetik, akıllı, zeki, sevgi dolu ve kendine has karakterleri ile çok etkileyici olan tüylü kankalarla paylaşıyor. Hatta bir sürü insan hayatını tek değil bir sürü kedi ile paylaşıyor, ne demişler; “bir kediden daha iyi tek şey iki kedidir”. Ancak kedilerin insanlar tarafından en fazla beslenen hayvan olması beraberinde her yıl binlerce kedinin “insan hatası” nedeni ile ciddi sağlık sorunları yaşamasına, sakatlanmasına ve ne yazık ki hayatını kaybetmesine yol açıyor. Kedi bakımının bu güzel canlıların önüne bir kap mama bir kap su koymaktan ibaret olduğu yanılgısı kedilerin can vermesi ile sonuçlanıyor. Oysaki basit önlemler, biraz özveri kedilerin insanlarla olan hayatını güvenli kılabilmek için yeterli. İşte kedilerin hayatına mal olan insan hataları.

Pencere ve balkonu kedi için korunaklı hale getirmemek

Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte veterinerler camdan, balkondan düşen kedilerle doluyor, hatta ne yazık ki bazı kedi sahipleri yüksekten düşen kedilerini veterinere götürmeye dahi gerek görmeyip sosyal medyadaki hayvan sever gruplarında fotolarını paylaşıp “fikir alma” yoluna gidiyorlar. Bu düşüşler neticesinde yüzlerce kedi hayatını kaybediyor, yüzlerce kedi ciddi şekilde yaralanıyor ve yüzlercesi de engelli hale geliyor. Oysaki yüksek katlarda oturanların balkon ve pencerelerini kedinin güvenliğin sağlayacak şekilde korunaklı hale getirmeleri bu acılı durumları engellemek için yeterli, ama nedense 3-5 kedi severin dışında kimse bu basit ve oldukça düşük maliyetli önlemleri almıyor, bahar ve yaz ayları adeta kediler için “yüksekten düşüp ölme” mevsimi haline geliyor. Kedilerde yüksekten düşme nedeni ile ortaya çıkan ciddi sorunlar yazımızda açık bırakılan camların ve balkonların kedilerin başına neler getirebileceği hakkında kapsamlı bilgi bulabilirsiniz.

Ortada bırakılan kimyasallar

Ortada ya da daha doğru bir ifade ile kedilerin ulaşabileceği yerlerde bırakılan kimyasal maddeler kedileri öldüren hatalar içinde ilk sıralarda yer alıyor. Birçok insan kedisinin çamaşır suyu içmeyeceğine, bir ilacı yemeyeceğine güveniyor oysaki bu güven kesinlikle temelsiz. Evet, kediler akıllı hayvanlar ama bu kimi zaman merakları sebebiyle ya da başka bir nedenle herhangi bir temizlik malzemesini yalamayacağı, yutmayacağı, bir ilacın tadına bakmak için yemeyeceği anlamına gelmiyor. Her yıl çok sayıda kedi ortalıkta bırakılan kimyasallar, ilaçlar nedeni ile zehirleniyor ve bu kedilerin birçoğu da ne yazık ki hayatını kaybediyor.

Elektrik kablolarını saklamamak

Kedileri bu denli sevilesi kılan en önemli özellikleri merakları ve oyuncu yapıları. Ama bu yapıları aynı zamanda başlarının derde girmesine de neden olabiliyor ve bu dertlerin ilk sıralarında da elektrik çarpmaları geliyor. Özellikle yavru kediler dişlerinin kaşınmasının ve oyun oynamak için duydukları karşı konulmaz isteğin itmesi nedeniyle açıkta bırakılan elektrik kablolarını kemirme eğilimi sergileyebiliyorlar ve bu da çarpılarak yaşamlarını kaybetmelerine neden oluyor.

Sigara içmek

Kedilerin yanında sigara içmek uzun vadede ölüme sebep olan çok ciddi bir hata. Sigara dumanı solumak yani pasif içicilik kedilerin bizlerden çok daha küçük olan ciğerlerinde inanılmaz tahribata yol açıyor ve bu da zamanla soluma güçlüğü, astım hatta akciğer kanseri gibi son derece ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor ve işte tam da bu nedenle kedilerin yanında sigara içmek de ölümcül hatalardan biri. Sigaranın kedilere zararları yazımıza mutlaka göz atın.

Yanlış gıdalar vermek

Kedilerin sağlıklı olmak için gereksinim duyduğu besin maddeleri insanlardan farklı ayrıca birçok yiyecek kediler için hayati tehlike yaratıyor. Örneğin hemen herkesin kedisine tavuk kemiği verdiği bilinen bir gerçek, oysaki kediler tavuk kemiklerini yerken kırıyorlar ve kemiklerin kırılan sivri uçları mideleri, bağırsaklarını delebiliyor ve bu da yaşamlarına mal oluyor. Kedinizle asla paylaşmamanız gereken 3 yiyecek yazımıza göz atabilirsiniz.

Yanlış ev bitkisi seçimi

Kedileri öldüren hatalardan biri de yanlış ev bitkisi seçimi, zira birçok bitki kediler için son derece zehirleyici ve her yıl onlarca kedi ev bitkilerinden zehirlenerek hayatını kaybediyor. Bir kediniz varsa ve çiçekleri de seviyorsanız bitki almadan önce mutlaka kediler için zararlı olup olmadığını iyice araştırmanız gerekiyor. Kediler için en zehirli 8 bitki yazımıza göz atarak tüylü kankanızı öldürebilecek olan bitkiler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yazımızı bitirirken kedi bakımında en sık yapılan 5 hata konumuzun da ilginizi çekebileceğini ekleyelim.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir