Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedilerin güveni nasıl kazanılır?

Kedilerin güveni nasıl kazanılır?

Kediler hali hazırda dünyanın en popüler evcil hayvanı konumundalar ancak gün geçtikçe daha fazla insan bu muhteşem canlıların çekim gücüne kapılarak hayatını kedilerle paylaşıyor. Ancak her kedi-insan ilişkisinin kusursuz olduğunu söylemek zor. Kaldı ki aynı insanların birbirleri ile olan ilişkileri gibi kedilerle olan ilişkilerinde de iniş çıkışlar, küslükler, dargınlıklar olabiliyor ve bu gibi olumsuz durumları aşmak aslında çok da zor değil. Ama söz konusu güvensizlik olduğunda biraz daha özenli ve bilinçli hareket etmek gerekiyor zira kedilerin güvenini kazanmak sanıldığı kadar kolay değil. Bunun için kedileri suçlamak doğru olmaz çünkü kedilerin özellikle de sokak kedilerinin insanlara güvenmemesi aslında birçok zaman hayatlarını kurtarmalarını ya da korumalarını sağlıyor. Unutmamak gerekli ki etraf kötü insanlarla dolu ve her insana kolayca yaklaşıp güven duyan kediler bu kötü insanlardan her türlü zararı görebilirler. Dolayısıyla kedilerde güvensizlik özellikle sokaktan sahiplenilen kedilerde oldukça sık karşılaşılan bir durum ve bunun için pisilere kızmak yerine hak vermek ve güvenlerini kazanmak için sabırla ve bilinçli şekilde hareket etmek gerekiyor. Eğer kedimin güvenini nasıl kazanırım diye düşünüyorsanız ya da kedinizle aranızda tam bir güven olmadığını düşünüyorsanız yazımız eminiz ki çok işinize yarayacak. İşte kedilerin güvenini kazanma yolları.

Sakin bir yaşam alanı sunun

kedinin-guveni-nasil-kazanilir

Kedilerin nefret ettiği 7 şey yazımızda da altını çizdiğimiz gibi kediler kargaşadan, gürültüden hiç ama hiç hoşlanmazlar! Bu nedenle eğer kediniz güven sorunu yaşıyorsa bunu ortadan kaldırmanın ilk koşulu ona kendini güvende hissedeceği bir yaşam alanı sunmaktır. Eğer kediniz evde kendini güvende ve huzurlu hissetmezse size güvenmesi de imkansızdır.

Onu asla cezalandırmayın!

AA031910

Kediler eğitilmeye uygun hayvanlar değildir. Yani elbette gayet akıllıdırlar ancak bağımsız karakterleri ve sürü hayvanı olmamaları onların köpekler gibi eğitilebilir olmasını engelleyen unsurlardır. Dolayısıyla kedinizi eğitmeye çalışmanız ve bunu yaparken cezalandırmanız size güvenmesini engeller. Kedinizi asla cezalandırmamanız için 5 neden yazımıza göz atarak kedileri cezalandırmanın neden hatalı bir davranış olduğu hakkında çok daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Mama ve su kabını daima dolu tutun

kedinin-guvenini-kazanma

Tahmin edebileceğiniz üzere kediler için mama ve su çok önemlidir! Kedinizin mama kabını düzenli olarak taze mamayla su kabınıysa taze ve bol su ile doldurmanız kedinizin zamanla size güvenmesini sağlamak için en geçerli yollardan biridir.

Onu ödüllendirin

Herkes gibi kedilerde ödüllendirilmeyi severler! Kedinizi ödüllendirmeniz ve ona arada sırada sürprizler yapmanız da güvenini kazanmanıza yardımcı olur.

Sizi koklamasına izin verin

kedi-kokusu

Kediler için koku çok önemlidir ve bir kedinin diğer bir hayvanı da insanı da tanıması için onu koklaması gerekir. Kediniz yanınıza gelip vücudunuzun hatta yüzünüzün farklı bölgelerini koklamak istediğinde ona asla tepki göstermeyin, unutmayın kedinizin size güvenmesi için sizi iyice tanıması, tanıması için de koklaması gerekir.

ONA ASLA KÖTÜ ŞAKALAR YAPMAYIN!

kediler-ve-salatalik

Kediler doğal halleri ile son derece eğlenceli ve komik canlılardır, yani kedileri daha komik hale getirmek için çaba harcamanıza gerek yoktur. Kedinize kötü şakalar yapmanız aranızdaki güven ilişkisini ciddi şekilde zedeleyebilir ve size bir daha asla güvenmemesine hatta evden kaçmasına bile neden olabilir. Bu yüzden kedinizin güvenini kazanmak istiyorsanız ona asla kötü şakalar yapmamalısınız!

Tüylerine bakım yapın

Kedimin güvenini nasıl kazanırım diyorsanız şunu bilmelisiniz ki kediler aleminde birbirinin tüylerine bakım yapmak karşılıklı sevgi göstergesidir. İşte siz de bundan yararlanarak yani kedinizin tüylerini tarayıp bakım yaparak onu ne kadar sevdiğinizi gösterebilir ve böylece onun güvenini kazanabilirsiniz.

Onunla sakin bir ses tonu ile konuşun

kediyle-konusmak

Kim demiş kedilerle konuşulmaz diye!!! Tabi ki konuşulur ve hatta kedinizle konuşmanız aranızdaki bağın kuvvetlenmesini, size olan güveninin artmasını sağlar. Ancak şunu unutmamalısınız; kedinizle asla sert, endişeli ya da diğer olumsuz duyguları içeren bir ses tonu ile konuşmamalısınız. Kedinizle yumuşak, sakin ve sevgi dolu bir ses tonuyla konuşmanız da size olan güveninin artmasını sağlayacaktır.

Ayrıca; kedinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirmenin 5 kolay yolu ve kedinizin sizi daha çok sevmesini sağlamanın 5 yolu yazılarımızı da okuyun bizce 🙂 .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir