Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerin gözleri bize neler anlatır?

Kedilerin gözleri bize neler anlatır?

Kediler için konuşamıyorlar demek düpedüz haksızlık olur zira bu müstesna canlılar aslında kendi dillerinde konuşurlar ve bunun için yalnızca miyavlamayı ve çeşitli sesler çıkarmayı değil vücutlarını da kullanırlar. Kedilerde beden dili bu tatlı canlıların iletişim kurmak için en fazla kullandığı araçtır ve gözleri de kedilerin beden dilinin en önemli enstrümanlarından biridir. Hani bir şarkı vardır ya; “sen sus da gözlerin konuşsun” diye, işte o şarkı sanki kedilere yazılmıştır, çünkü kediler gerçekten de gözleri ile konuşurlar. Evet, tüylü kankalarımız gözleri ile konuşurlar ancak onları anlayabilmemiz için kedice bilmemiz gerekir. İşte kedicenin bel kemiği olan kedi göz hareketlerinin anlamları ile karşınızdayız. Bakalım kedilerin gözleri bize neler anlatır sorusunun yanıtları neymiş.

Gözlerini açmış size bakıyorsa…

tekir-kedi

Eğer kediniz gözlerini kocaman açmış düz şekilde size bakıyorsa “haydi, söyle, seni dinliyorum!” demek istiyordur.

Gözleri yarım kapalıysa…

tekir-kedi-3

Yarı kapalı gözler kedinin uykulu olduğunu gösterir. Böyle gözlerle size bakan bir kedi “uyumak üzereyim, benden hiç bir şey bekleme” diyordur.

Gözlerini kocaman açıp bir noktaya dikmişse…

sarman-kedi

Kediniz gözlerini kocaman açıp bir noktaya sabit şekilde bakıyorsa bu bir şeyin ilgisini çok çektiği anlamına gelir ki ilgisini çeken şey muhtemelen potansiyel bir avdır; örneğin bir sinek, bir kuş gibi… Bu arada kediler gözlerini geceleri de çok açarlar ve bu sayede düşük ışıklardan çok daha fazla yararlanabilirler. Ayrıca kediler korktuklarında da yine gözlerini tamamen açıp hareketsiz kalabilirler.

Gözlerini kırpıştırıyorsa…

tekir-kedi-4

Sevgili kediniz size bakarak gözlerini hafif hafif kırpıştırıyorsa çok şanslısınız çünkü bu kedicede “seni seviyorum” anlamına gelen hareketlerden biridir.

Evet, artık tüylü kankanızın gözleri ile konuşurken size neler söylediğini biliyorsunuz 🙂 . Kedilerin kuyruğu bize ne anlatır yazımıza göz atarak kedilerin kuyruk hareketlerinin, her kedi sahibinin anlamını bilmesi gereken 5 kedi kulak hareketi yazımıza göz atarak da kedilerin kulak hareketlerinin anlamlarını öğrenebilirsiniz.

Editörün notu: Bu yazıda kullanılan görsellerdeki kediler benim tüylü kankalarımdır. İlk ve ikinci fotoğraflar Movi’ye, 3. fotoğraf Haldal’a, 4. fotoğraf  Pofut’a ve kapak görseli de sevgili ihtiyar dostum Kuşi’ye aittir ve hepsi gayet mutlu kedilerdir 🙂 . 

 

 

 

 

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir