Pazar , Mayıs 26 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerin garip davranışları ve anlamları

Kedilerin garip davranışları ve anlamları

Kedileri hepimiz çok seviyoruz hatta birçoğumuz bu güzel ve kendine has hayvanlara karşı büyük bir hayranlık duyuyoruz. Kedileri bu kadar sevilesi kılan en önemli özelliklerinden biri de ilginç davranışları. Aslında kedilerin garip davranışları bizlere garip gelse de kedilerin varoluşu içinde gayet de mantıklı açıklamaları var. Yani daha net bir şekilde ifade etmemiz gerekirse kedilerin gariplikleri diye bir şey yok, kedilerin her hareketinin altında mantıklı bir neden yatıyor. İşte karşınızda tüylü kankalarımızın ilginç davranışları ve anlamları.

Daracık yerlerde uyumak

Kedilerle ilgili en şaşırtıcı şeylerden biri bu şeker hayvanların uyumak için daracık yerleri tercih etmesidir. Çoğumuz “geniş yerlerde sere serpe rahat rahat uyumak yerine neden böyle sıkışık yerlerde uyuyor bu kedi?” diye düşünürüz. Kedilerin uyumak için dar alanları tercih etmesinin iki ayrı sebebi vardır; birincisi uyku sırasında vücut ısılarını korumak ikinci sebebiyse kendilerini güvende hissetmek.

Yoğurmak

Kedilerin en tipik davranışlarından biridir yoğurma ve hepimiz pisilerimiz tarafından yoğurulmayı çok severiz. Peki, kediler neden yoğurur? Tüylü kankalarımızın bu davranışının altında yavruluk dönemleri yatar. Kediler annelerinin memesini emerken sütün daha rahat çıkması için memeleri yoğururlar ve bu davranışı büyüdüklerinde de kendilerini mutlu, huzurlu hissettiklerinde yaparlar. Ayrıca kediler bazen endişeli ya da sıkıntılı olduklarında da kendilerini sakinleştirmek ve rahatlamak için yoğurma hareketine başvurabilirler.

Tuvaletini örtmek

Kedilerle ilgili en merak edilen şeylerden biri de tuvaletlerinin üstünü neden kapattıklarıdır. Kediler tuvaletini neden kapatır sorusunun yanıtı bu güzel canlıların atalarında gizlidir. Bugün evlerimizde bizimle yaşayan minnak, şeker evcil kediler çöllerde yaşayan atalarından evrimleşmiştir ve tuvaletlerini kapatma hareketi de atalarından mirastır. Kediler idrarlarını ve dışkılarını kapatarak kendileri hakkında bilgi taşıyan bu izlerin olası düşmenler tarafından görülmesini engellerler. Yani bu hareket aslında titizlik nedeniyle değil tamamen güvenlik için yapılan bir davranıştır.

Göbek açmak

Dünyada bir kedinin göbüşü kadar sevilesi başka ne var ki? Hepimiz kedilerin göbüşüne bayılırız ve okşamaktan da büyük keyif alırız. Peki, kediler göbeğini neden açar? Kediler karşılarındaki insana ya da hayvana güvendiklerinde göbeklerini açarlar ve eğer bir kedi karşınıza geçip göbeğini açmışsa bunun anlamı “sev beni!” dir 🙂 . Bu arada kedinizin göbeği hakkında 5 ilginç gerçek yazımıza göz atarak tüylü kankanızın göbeğini daha yakından tanıyabilirsiniz.

Geceleri coşmak

Bütün gün uyuyan kediler gece olup da tam biz yattığımızda bir anda coşmaya başlarlar. Peki, kediler geceleri neden uyumaz? Bunun sebebi kedilerin biyolojik saatinde gizli. Kediler noktürnal canlılardır yani gece aktiftirler. Bu nedenle gündüzlerin çoğunu uyuyarak geçirirler gece olduğundaysa hareketlenirler. Eğer tüylü kankanız geceleri uyumanıza izin vermiyorsa geceleri sizi uyutmayan kedinize karşı 5 önlem yazımıza göz atabilirsiniz.

Bilgisayarın üstüne oturmak

Hayatını kedilerle paylaşanların çok iyi bildiği bir durumdur pisilerin bilgisayarın üzerine oturması. Kediler neden bilgisayarın üstüne oturur diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim, bunun iki sebebi vardır; ısınmak ve dikkat çekmek. Kediler bilgisayar sıcak olduğu için üstüne yatarlar ayrıca sahiplerinin dikkatini çekmek istediklerinde de bu davranışı sergileyebilirler.

Yüzünü eşyalara sürtmek

Kedilerin garip davranışları içinde herkesin en merak ettiklerinden biri de yüzlerini eşyalara hatta bazen bizlere sürtmeleridir. Kedilerin yanaklarında özel koku bezleri vardır ve yüzlerini eşyalara sürerek bu koku bezlerinden salgıladıkları kokuyu bırakıp işaretlerler. Bu işaretleme diğer kedilere “bu benim” mesajını verir.

Lavaboda ya da küvette yatmak

Kediler neden lavaboda yatar sorusunun yanıtı aslında çok basit; kediler genellikle yaz aylarında lavabo ya da küvette yatarlar ve bunun sebebi serinlemek istemeleridir. Ayrıca bu konu ile ilgili kesin olmamakla birlikte bir görüş daha var; kediler su borularından gelen toprak ve su kokusunu alıp bu kokudan hoşlandıkları için de bazen lavaboda yatabilirler.

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir