Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedilerin dişleri hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Kedilerin dişleri hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Leonardo da Vinci’nin kediler doğanın başyapıtıdır derken bu muhteşem hayvanların yalnızca estetik görüntüleri nedeniyle bu tanımlamayı kullandığını düşünmek hata olur. Zira kediler çok güzel olmalarının yanı sıra baştan aşağıya harika özellikler ile donanmış canlılar. Her bir organları yaşamlarını en iyi şekilde sürdürmelerini sağlayacak şekilde dizayn edilmiş ve tabi ki dişleri de buna dahil. Kedi dişi sanılandan çok daha ilgi çekici bir organ. Bu güzel hayvanların sindirim sisteminin ilk organı olan kedi dişleri hakkında belki de daha önce hiç duymadığınız ilginç bilgiler bu yazıda sizi bekliyor.

1- Yavru kedilerin yaşları dişlerinden belirlenebilir

Sokakta yavru bir kedi buldunuz ve sahiplendiniz. Böyle bir durumla karşılaşan herkes yeni hayat arkadaşının kaç aylık  olduğunu bilmek ister doğal olarak. Peki, yavru kedilerin yaşı nasıl anlaşılır? Tabi ki dişlerinden! Şöyle ki, kediler de aynı insan bebekleri gibi diş değiştirirler ve bu değişimden önce ağızlarında 26 diş vardır. Yavrular 3-3,5 aylık civarındayken diş değişimi süreci başlar ve bu süreç tamamlanınca yetişkin kedi dişlerine sahip olurlar. Yetişkin kedilerinse 30 dişi vardır. Bu da demek oluyor ki eğer yavru bir kedinin ağzında 26 diş varda 3 aylıktan küçüktür, eğer diş sayısı 30’sa diş değişim sürecini tamamlamıştır yani ortalama olarak 6 aylık civarındadır.

2- Kedi dişleri et yemek üzere tasarlanmıştır

kedi-disi

Kedilerin dişleri bizlerinkinden ve diğer otobur hayvanlardan farklıdır. Bizim azı dişlerimiz bitkisel maddeleri parçalamak için düz bir yüzeye sahipken kedilerin azı dişleri etleri kemiklerden ayırabilecek şekilde tırtıklı bir yüzeye sahiptir. Azı dişlerindeki bu pürtüklü yüzey kedilerin eti kemikten ayırmasını, bağ dokuları parçalayarak yutulabilir lokmalar haline getirebilmesini sağlar.

3- Kediler tüy bakımları için ön dişlerinden faydalanırlar

kedi-disi-hakkinda-ilginc-bilgiler

Kedi dili hakkında 4 şaşırtıcı gerçek yazımızda titizlikleri ile ünlü kedilerin kendilerini temizlerken, tüylerinin bakımını yaparken dillerinden ne kadar çok faydalandıklarını anlatmıştık. Ancak kediler kendilerine tımar yaparken sadece dillerinden yararlanmıyorlar, ön dişleri de en az dilleri kadar işlerine yarıyor. Kediler ön dişleri sayesinde özellikle dış parazitleri, örneğin pireleri yakalıyorlar ve onları bir bütün halinde yutarak imha ediyorlar. Vay be ne dişmiş arkadaş! 😀

4- Kedilerin dişleri çürümeye kökten başlar

kedilerde-dis-curugu

İnsanların dişleri genellikle yüzeyden çürümeye başlar ve dişin içine, köküne doğru ilerler. Oysa bu durum kedilerde tam tersidir. Kedilerin dişleri kökten daha doğrusu diş eti çizgisinden çürümeye başlar ve bu nedenle çoğu kez bizler kedimizin dişinin çürüdüğünü çok geç fark ederiz. Bu bilgiyi paylaşmışken kedilerin diş sağlığına her zaman özen göstermek, düzenli olarak veterinere götürerek ağız ve diş kontrollerini yaptırmak gerektiğini de eklemeden geçmeyelim.

5- Diş ağrısı kedilere de en az bizim kadar acı verir!

kedilerde-dis-agrisi

Kediler de diş ağrısı çekebiliyorlar üstelik kedilerde diş ağrısı emin olun ki en az bize verdiği kadar acı veriyor! Kediler dişleri ağrıdığı zaman yemek yiyemiyorlar, ağızlarından salya akıntısı oluyor. Eğer kedinizde bunun gibi belirtiler varsa bu diş ağrısı çektiğiniz gösteriyor olabilir. Bu nedenle mutlaka veterinere başvurmanız ve kedinizin dişlerinin muayene edilmesini sağlamanız gerekir. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi en doğrusu kedilerimizin dişlerinin çürümesini engellemek ve çürümeden önce düzenli olarak ağız ve diş kontrollerini yaptırmak.

 

 

 

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

2 Yorumlar

  1. Kediler hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Sayfanızı sürekli takip ediyorum.Tavsiyelerinize uyuyorum.Sonsuz teşekkürler..

  2. bu önemli bilgiler için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir