Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerin Çişinin Çok Kokmasına Neden Olan 5 Ciddi Sağlık Sorunu

Kedilerin Çişinin Çok Kokmasına Neden Olan 5 Ciddi Sağlık Sorunu

Kediler tartışmasız şekilde hem tüm dünyanın hem de ülkemizin en fazla birlikte yaşanan evcil hayvanı durumundalar. Elbette kedilerin evcil hayvan olarak tercih edilmesinde muhteşem karakterleri, estetik görünüşleri, huzur veren mırlamaları kadar ev hayatına mükemmel biçimde uyum sağlamaları ve tabi ki son derece temiz, titiz canlılar olmaları da rol oynuyor. Kedi bakımının olmazsa olmazlarından biri de kum kabı. Kedilerin tuvaletlerini rahat şekilde yapmalarını sağlayan kum kabı özenli bir kedi insanı için aynı zamanda tüylü kankasının sağlık durumu ile ilgili bilgi alabileceği en önemli kaynak. Zira kedilerin dışkı ve idrarlarının rengi, kokusu, miktarı bizlere sağlıkları hakkında birçok bilgi sunuyor aslında. Kedilerin çişinin kokması elbette normal, ancak sağlıklı bir kedinin çişinin dikkat çekecek kadar kötü kokması normal değil. Yani eğer kedimin çişi çok kötü kokuyor diyorsanız kedinizin bazı sağlık sorunları yaşıyor olabileceğini bilmelisiniz. İşte kedilerin çişinin kötü kokmasına neden olan hastalık ve etkenler.

Hormonal değişim ve hormonal sorunlar

Kediler kızgınlık dönemine girdiklerinde hormonal değişim yaşarlar ve bu dönemde özellikle de erkek kedilerde çiş kokusu ortaya çıkar. Kedinizin idrarı ağır kokmaya, bunun yanı sıra cam kenarında acı acı miyavlamaya başladıysa çişindeki koku değişikliğinin altında yatan neden büyük bir ihtimalle kızgınlık dönemine girmiş olmasıdır. Kedinin kızgınlık dönemine girdiğinin işaretleri yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca hormon salgılayan bezlerdeki sorunlar da kedilerde kötü idrar kokusuna neden olabiliyor.

Şeker hastalığı

Kedilerin hızlı bir şekilde şişmanlaması, hareketsiz bir yaşam sürdürmesi beraberinde şeker hastalığı vakalarının da hızla artmasını getiriyor. Şeker hastalığı ya da diğer ismi ile diyabet de kedilerde kötü idrar kokusu sorununa yol açabiliyor. Eğer kedinizin çişi kötü kokmaya başladıysa ve bunun yanı sıra diğer şeker hastalığı belirtileri de varsa mutlaka veteriner hekiminizle görüşmelisiniz. Kedilerde şeker hastalığının 5 önemli belirtisi yazımızda bu hastalığın diğer belirtileri hakkında bilgi sizi bekliyor.

Böbrek hastalıkları

Böbreklerin vücuttaki görevi kısaca zararlı maddeleri süzerek vücuttan atmak olarak tanımlanabilir ve böbreklerdeki herhangi bir hastalık, işlev bozukluğu ya da böbrek yetmezliği gibi sorunların en önemli belirtilerinden biri çiş kokusundaki değişimdir. Ayrıca kanlı idrar, çiş yaparken zorlanma gibi belirtiler de kedinizin böbreklerinde bir sorun olduğuna işaret edebilir. Bir kedinin sağlıklı olabilmesi için böbreklerinin işlevini doğru şekilde yerine getirmesi çok önemlidir ve böbreklerde ortaya çıkan sorunlar kediler için ölüm anlamına gelebilir. Bu nedenle kedilerde kötü idrar kokusu böbrek hastalıklarına da işaret edebileceği için kesinlikle ciddiye alınması ve veteriner hekime başvurulması gereken bir durumdur.

Karaciğer yetmezliği

İşte yine kedimin çişi kötü kokuyor diyenlerin bu sorunu ciddiye almasını gerektirecek etkenlerden biri; karaciğer yetmezliği. Karaciğer yetmezliği belirtilerinden biri kötü idrar kokusu. Kedinizin çişindeki koku değişimi karaciğer yetmezliğinden kaynaklanıyor olabilir ve karaciğer yetmezliği de aynı böbrek yetmezliği gibi ölümle sonuçlanabilir.

Mesane enfeksiyonları

Mesane yani idrar kesesinde ortaya çıkan enfeksiyonlar da kedilerde kötü kokulu idrar yapmaya yol açabilir. Mesane enfeksiyonları da oldukça tehlikelidir zira böbreklere yayılma ve böbrek yetmezliğine yol açma riski vardır. Kedinizin idrarında alışılmadık bir koku, kokunun yanı sıra kan varsa, çiş yaparken miyavlıyorsa, zorlanıyorsa bunlar mesane enfeksiyonu sorunu yaşıyor olabileceği anlamına gelir ve zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız hastalığın ilerleyerek böbreklere yayılıp kedinizin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabilecek bir sürecin ortaya çıkmasına engel olmanızı sağlayabilir.

Yazımızı bitirirken erkek kedilerin testosteron yani erkeklik hormonu nedeni ile çişlerinin dişilerden daha ağır koktuğunu ve bu kokuyu engellemenin tek yolunun da kedileri kısırlaştırmak olduğunu ekleyelim.

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir yorum.

  1. Verdiğiniz bilgiler mukemmel bilgileri özellikle sağlık konularında gerçi aşılarını zamanında yaptiriyorum ve bu arada genel kontrollerinde yapılıyor bundan sonra daha dikkatli davranmam gereken birincisi ve en önemlisi yanında sigara icmeyecegim ikincisi tezgaha çıktığında kizmayacagim diğer konularda aynı davrandigimi gördüm 2konnuda yanlış davraniyormusum onları da duzeltirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir