Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedileri yıkamak gerekir mi?

Kedileri yıkamak gerekir mi?

Kedilere bakmak diğer bir çok evcil hayvana bakmaktan daha kolaydır ve bunun en önemli sebebiyse tabi ki kedilerin çok titiz canlılar olmasıdır. Kediler kendilerini kusursuz şekilde temizleyecek tüm donanıma sahiptir; mükemmel bir dil ve bu dili kullanarak tüylerini pırıl pırıl yapmalarına yardımcı olan tükürük. Kedi dili hakkında 4 şaşırtıcı gerçek yazımızda detaylı biçimde anlattığımız gibi kedilerin dillerinde papilla adı verilen pürtükler vardır ve kediler bu pürtükler sayesinde hem tüylerini temizlerler hem de bakımını yaparlar. Hatta papillalar öylesine etkilidir ki kedilerin tüylerinde oluşan ufak düğümleri dahi açabilmesini sağlarlar. Tüm bu bilgiler ışığında henüz yazımızın başındayken kedileri yıkamak gerekir mi sorusunun yanıtının hayır olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kediler neden yıkanmaz diye merak ediyorsanız nedenlerin bunlarla sınırlı kalmadığını da eklemeliyiz.

Kedilerin derilerinde koruyucu bir tabaka bulunur

kediler-neden-yikanmaz

Kedilerin tüylerinin altında derilerinin üzerinde çeşitli faydalı bakterileri de içeren yağlı bir koruyucu tabaka bulunur. Bu tabaka hem kedilerin cilt sağlığı için önemlidir hem de kedilerin vücut ısılarını dengelemeleri için de gereklidir. Oysaki yıkanan kedilerin bu tabakası ciddi şekilde zarar görür ve bu her şeyden önce kedilerde çeşitli cilt problemlerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlar.

Çoğu kedi sudan hoşlanmaz!

yuzen-kedi

Çoğu kedi sudan hoşlanmaz ve bunun nedeni aslında kedilerin sudan korkmalarından çok tüylerinin ıslanmasını istememeleridir. Sudan hoşlanmayan bir canlıyı yıkamak yani suya maruz bırakmak ne denli makul bir davranıştır bunun kararını siz verin!

Yıkanmak kediler için travmatik bir deneyim olabilir!

kediler-yikanir-mi-2

Sudan hoşlanmayan kedileri zorla yıkamak çoğu kedi için ciddi anlamda travmatik bir deneyim olabilir. Zorla yıkanan kedilerin strese girmeleri, sahiplerine karşı olan güvenlerinin azalması gibi olumsuz ruh hallerine girmeleri olasılığı son derece yüksektir. 

Neden kendini kusursuz şekilde temizleyebilen bir canlıyı yıkama ihtiyacı duyarız?

yikanan-kedi

Peki, kediler kendilerini kusursuz şekilde temizleyebildikleri halde neden bazı insanlar kedileri yıkama ihtiyacı duyarlar? Bunun yanıtı bazı kişilerin kedileri kendi varoluş şekilleri ile değil insani değer yargıları ile değerlendirmeleridir. İnsanların temizlenmek için yıkanmaya ihtiyacı vardır ve bunun kediler için de geçerli olduğu yanılgısına düşerler. Oysaki kediler insan değildir ve gereksinimleri insanlardan farklıdır. Evet, sizin temiz olmak için yıkanmanız gerekir ama kedilerin gerekmez! BİR CANLIYI SEVMEK ONU KENDİ İSTEKLERİNE UYMAYA ZORLAMAK DEĞİL OLDUĞU GİBİ SEVMEKTİR! Yani kedileri yıkamaya zorlamak yerine zaten temiz olduklarını anlayıp onlara bu korkunç deneyimi yaşatmaktan kaçınmak gerekir.

Bazı durumlar istisna olabilir…

Hayatın akışı içinde tabi ki bazı ekstrem durumlarla karşılaşılabilir; örneğin tüylü kankanız ishal olmuş ve üstünü batırmış ya da çamura bulanmış olabilir ve bu gibi durumlarda elbette onu yıkamanız kaçınılmazdır. Böyle durumlarla karşılaştığınızda kedinizi kesinlikle insanlar için üretilmiş temizlik maddeleri, şampuan ya da sabunlar ile yıkamamanız gerekir zira kedilerin Ph değeri bizlerden farklıdır ve bu nedenle insanlar için üretilen şampuan gibi temizlik maddeleri ciltlerine zarar verir. Yani eğer kedinizi yıkamak zorunda kalırsanız yapmanız gereken özel kedi şampuanları kullanmaktır.

Kuru şampuan iyi bir seçenektir

kediler-yikanir-mi-3

Ben yıkamazsam rahat edemem gibi gereksiz bir takıntıya sahipseniz size önerimiz kediler için üretilen kuru şampuanları kullanmanız. Bu şampuanlar toz şeklindedir ve kedilerin tüylerine serpiştirip kediyi taramak yeterlidir. Ancak bize sorarsanız buna da gerek yoktur, zira yazımızın başından beri altını çizdiğimiz gibi kedilerin yıkanmaya ihtiyacı yoktur!

Kısacası kedi yıkanır mı sorusunun yanıtı hayır olmakla kalmaz kedileri yıkamak zararlıdır… Umuyoruz bu yazımızla yıkanma eziyetine maruz kalan bir kaç kedinin hayatını güzelleştirmeyi başarabiliriz 🙂 .

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir