Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedileri Sıcaklardan Koruma Yöntemleri

Kedileri Sıcaklardan Koruma Yöntemleri

Havalar hızla ısınırken kediler de aynı bizler gibi sıcaklardan etkilenmeye başladılar. Hayatını kediler ile paylaşanların sıcak havalarda kedi bakımı konusunda bilgi sahibi olması önemli çünkü eğer kedilere sıcak havalarda doğru şekilde bakılmazsa ciddi sonuçlar ile karşılaşılma riski bulunuyor. Bu risklerin başındaysa sıvı kaybı neticesinde gelişen organ yetmezlikleri geliyor. Yani kedileri sıcaktan korumak ve yaz aylarında dikkatli şekilde bakmak sandığımızdan çok daha önemli. İşte kedileri sıcaklardan koruma yöntemleri.

Su kabı daima bol ve taze su ile dolu olmalı!

Sıcak havalarda kedilerin su kabı daima taze ve bol su ile dolu olmalı!
Sıcak havalarda kedilerin su kabı daima taze ve bol su ile dolu olmalı!

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki yaz ayları boyunca kedilerin su kapları her zaman bol ve taze su ile dolu olmalı. Kediler taze su içmeyi severler ve su içme konusunda nazlı davranabilirler, bu da beraberinde aşırı sıvı kaybı neticesinde organ yetmezliklerini getirebilir. Bu nedenle kedinizin su kabı hep taze su ile dolu olmalı, zira kedi taze suyu severek içer.

Güneş altında kalmamalı!

Özellikle öğlen saatlerinde güneş altında kalmamalı.
Özellikle öğlen saatlerinde güneş altında kalmamalı.

Kedilerin insanlar gibi ter bezleri yok ve bu da aşırı sıcaklarda vücut ısılarını dengelemeleri açısından ciddi bir dezavantaj. Bu nedenle kedileri özellikle de güneş ışınlarının yoğun olduğu öğle saatlerinde güneş altında bırakmamak gerekiyor. Zira bu kedinin vücut ısısının aşırı yükselmesine yol açıyor ve beraberinde güneş çarpması durumunu getiriyor. Güneş çarpması ise kedilerin hayatına mal olma riski taşıyor.

Tıraş ettirmeyin!

Kedileri tıraş ettirmek çok hatalı bir davranış!
Kedileri tıraş ettirmek çok hatalı bir davranış!

Ne yazık ki birçok kedi insanlar tarafında tıraş ettiriliyor ve bu da kedileri sıcağa karşı tamamen korumasız bırakıyor! “Bu sıcakta o tüylerle pişer” düşüncesi çok yanlış çünkü kedilerin tüyleri onları sıcaktan da soğuktan da koruyor. Lütfen kedileri tıraş ettirmeyin! Ayrıca tıraş edilen kedilerde cilt kanseri oluşma riski de diğerlerine kıyasla oldukça yüksek.

Küçük alanlarda kapalı bırakmayın!

Sıcak havalarda kedileri küçük alanlarda kapalı bırakmamak gerekiyor!
Sıcak havalarda kedileri küçük alanlarda kapalı bırakmamak gerekiyor!

Sıcak havalarda kedileri araba, küçük oda gibi ısının yüksek oksijenin ise az olduğu yerlerde kapalı bırakmamak gerekiyor.

Bunlara dikkat etmek kedilerin yaz aylarında sağlıklı olması için vazgeçilmez…

Kediler için doğal pire ilacı yazımıza da göz atarak yaz aylarında yoğunlaşan pire sorunundan doğal yöntemler ile nasıl kurtulabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir