Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedileri Mutlu Etmenin 5 Kolay Yolu
Cute cat enjoying himself outdoors.

Kedileri Mutlu Etmenin 5 Kolay Yolu

Biz hayatını kediler ile paylaşanlar için sevgili kedimizin ya da kedilerimizin mutlu olması neredeyse her şeyden önemlidir. Kedimizi mutlu etmek için türlü şeyler yaparız çünkü onlar mutsuzsa biz de mutsuz oluruz. Aslında kediler her ne kadar başına buyruk, asi ve kendi çaplarında zor canlılar olsalar da onları mutlu etmek sandığınız kadar zor değil. Kedimi nasıl mutlu ederim diye düşünenlerin ilacı olacak öneriler ile karşınızdayız. İşte kedileri mutlu etmenin kolay yolları.

1-Kedifikasyon

Bu kedifikasyon da nedir dediğinizi duyar gibiyiz, hemen açıklayalım. Bu terim bir kedi davranışı bilimcisi tarafından bulunmuş ve kedilerin yaşam alanını mutlu olmalarını sağlayacak şekilde düzenlemek olarak tanımlanabilir. Hepimizin bildiği gibi kediler tırmanmayı, zıplamayı, hoplamayı severler, işte kedifikasyon kedilerin yaşam alanına tırmanabilecekleri, atlayabilecekleri eklemeler yapmak anlamına geliyor.

2- Kedi çimi

Kedi çimi evden çıkamayan kedilerin en önemli mutluluk kaynaklarından biri!

Kediler dışarıda olmayı, doğada vakit geçirmeyi ve özellikle de çimleri çok severler. Ayrıca kedilerin çim, ot yemeye de gereksinimi vardır. Bu nedenle kediniz evden çıkamıyorsa siz dışarıyı onun için eve getirmelisiniz. Onun için kedi çimi almanız ve bunu geniş bir kapta yetiştirmeniz kedinin canı istediğinde çimlerini yemesini, canı çimlerin üzerinde yatmak istediğindeyse çimlerin üzerinde yatarak mutlu olmasını sağlar. Evde kedi çimi yapımı yazımıza göz atarak tüylü kankanız için nasıl çim yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

3- Onunla oynayın

Kediler için oyun yemek kadar su kadar gereklidir!

Kedilerin interaktif şekilde egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır, yani bu şu demek oluyor; kedilerin başka canlılar ile birlikte zaman geçirerek egzersiz yapmaları gerekir ki burada başka canlı tabi ki siz oluyorsunuz 🙂 . Kedinizi mutlu etmenin en önemli yollarından biri onunla her gün düzenli olarak oynamanızdır.

4-Siz uzaktayken sıkılmasını engelleyin

treat and food dispenser for cats
Bunun gibi bulmacalı mama kapları kedilerin sıkılmasını engelleyebilir.

Kediyi mutlu etmek için yapabileceğiniz en etkili şeylerden biri de siz yanında değilken sıkılmasını engellemektir. Bunun için ona zekice hazırlanmış bulmacalar sunabilir ya da örneğin yukarıdaki mama kabı gibi onu uğraştıracak eşyalar kullanabilirsiniz. Bunlardan sadece siz evde değilken değil uyuyacağınız zaman da yararlanabilir ve bu sayede kedinizin siz onunla ilgilenemediğinizde bile mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

5-Onu şaşırtın!

Kedinizi ufak sürprizler ile şaşırtın!

Kediler kolay sıkılan canlılardır bu nedenle onları şaşırtmanız yani heyecanlanmalarını sağlamanız da mutlu olmalarını sağlar. Bunun için oyuncaklarını kaldırıp, aylar sonra evin bir köşesine koyup bulmasını sağlamanız ya da aniden salonun bir yerine bir kedi ağacı, kedi tırmalama tahtası yerleştirmeniz işe yarayabilir.

Yazımızın sonuna gelmişken kedilerin mutsuz olduğunun 5 işareti konumuza da göz atmadan geçmeyin diyelim.

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir yorum.

  1. Çok güzel fikirler gerçekten bayıldım deneyeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir