Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedileri Ev Kazalarından Korumanın Yolları

Kedileri Ev Kazalarından Korumanın Yolları

Artık çoğumuz şehirlerde, apartman dairelerinde yaşıyoruz ve kediler de bizlerle bu kapalı hayatı paylaşıyorlar. Çoğumuzun kedisi ne yazık ki evden dışarı çıkamıyor, doğadan kopuk bir hayat yaşıyor. Yine de bunun sokaklarda acı içinde yaşamalarından bin kat iyi olduğunu da kabul etmek gerekli. Konumuza dönersek evde kedi ile yaşarken eğer evimizi kedinin de güvenliğini düşünecek şekilde düzenlemezsek kedilerin başına çok sayıda kaza gelebilme riski var. Ev kazalarında yaralanan hatta hayatını kaybeden kedi sayısı inanın sandığınızdan çok daha fazla. Bu nedenle bir kedi ile yaşamaya karar verdiğimizde yapmamız gereken ilk şeylerden biri evi kedinin başına gelebilecek olası kazaları engelleyecek şekilde yeniden düzenlemek. İşte kedileri ev kazalarından koruma yöntemleri.

1- Elektrik kablolarını gizleyin!

kedi ve elektrik kabloları

Kediler ve ev kazaları denilince akla gelen ilk şeylerden biri elektrik çarpması! Hepimizin bildiği, gibi kediler oyuncu, meraklı ve hemen her şeyi kemirmeye, dişlemeye meyilli canlılar. Hele de yavru kediler diş değiştirme döneminde ortada buldukları her şeyi kesin dişliyorlar. İşte bu nedenle elektrik kablolarını mutlaka gizlemeniz gerekiyor. Aksi takdirde kediniz siz evdeyken ya da evde değilken elektrik kablosunu kemirip çarpılabilir ve bunun sonucunda ne yazık ki onu kaybedebilirsiniz.

2- Pencereleri onun için güvenli hale getirin

kedi için pencere güvenliği

Hemen her gün pencereden düşen, yaralanan hatta hayatını kaybeden kedi haberlerine denk geliyoruz. Öncelikle şunu söyleyelim; kediler her zaman dört ayak üstüne düşmez! Yani sevgili kediniz açık bir camdan düştüğünde hayatını kaybedebilir! Bu nedenle evdeki pencereleri, balkonları kediniz için güvenli hale getirmelisiniz.

3- İlaçları saklayın!

kedi ve haplar

Kedilerin tedavisinde bazı beşeri ilaçların veteriner kontrolünde kullanıldığı olabilir ancak birçok beşeri yani insan ilacı kedilerde ciddi zehirlenmelere yol açabilir. Özellikle aspirin ve parasetamol içeren ilaçlar kedilerde ölümcül zehirlenmelere yol açabilir. Bu yüzden evdeki tüm ilaçları kedinin ulaşamayacağı yerlere kaldırmalısınız.

 4- Ufak cisimleri ortada bırakmayın!

scrabble oynayan kedi

Kediler oyun oynarken küçük cisimleri yutabilirler. Örneğin boncuklar, oyun taşları, zarlar gibi küçük cisimler kedilerde umulmadık sorunlara neden olabilir. Bağırsak tıkanması da bu sorunlardan biridir. Bu yüzden ufak cisimleri kesinlikle kedinizin ulaşamayacağı yerlerde saklamalısınız. Bu arada şunu da ekleyelim; kedinize oyuncak seçerken de parçalanabilecek, yutabileceği oyuncaklardan uzak durmalısınız.

5- Çamaşır makinesini çalıştırmadan önce kontrol edin!

çamaşır makinesinde kedi

Kediler kuytu köşelerde yatmaya bayılırlar ve çamaşır makinesinin içi kediler için kusursuz bir kuytu köşedir. Ne yazık ki dünyada her yıl çok sayıda kedi çamaşır makinesi kazalarında hayatını kaybediyor. Bu yüzden çamaşır makinesini çalıştırmadan önce içini kontrol etmeyi ve kedinin orada olmadığından emin olmayı asla unutmayın!

6- Ev bitkisi seçerken dikkatli olun!

kediler için zararlı bitkiler

Birçok ev bitkisi ve çiçek kediler için zehirleyici etkiye sahip. Bu nedenle eviniz için bitki seçerken kedilere zehirli olup olmadığını mutlaka araştırın. Bu arada kaktüslerin de kedileri yaralayabileceğini hatırlatalım.

Kedi bakımında en sık yapılan 5 hata yazımıza da göz atmadan geçmeyin.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir