Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedileri daha sevecen hale getirmenin 5 yolu
A cat in a garden reacts to a head scratch.

Kedileri daha sevecen hale getirmenin 5 yolu

Hepimiz bütün hayvanları çok seviyoruz ancak kediler açık ara ile dünyanın en sevilen hayvanı unvanını patilerinde tutuyorlar. Bunda kedilerin estetik ve sevimli görüntüleri, yumuşacık tüyleri kadar muhteşem karakterlerinin de rolü büyük. Ancak bazı kediler diğerlerine kıyasla daha sert ve zor mizaçlı olabiliyor. Öncelikle şunu söylemeliyiz; eğer bu yapıda bir kediniz varsa ona kızmak, azarlamak, ceza vermek gibi yöntemler ile daha yumuşak huylu bir kedi olmasını sağlayabilmeniz imkansız! Zira bu gibi yöntemler kedinizin daha sevecen olmasını sağlamak şöyle dursun sizden iyice uzaklaşmasına hatta saldırgan bir ruh haline bürünmesine bile yol açabilir! Bunun için doğru yöntemler izlemeniz son derece önemlidir. Aksi takdirde kedinizle aranızdaki ilişkiye onarılması çok güç zararlar verebilirsiniz. İşte kedileri daha sevecen hale getirmenin yolları.

1- Temel gereksinimlerini eksiksiz olarak karşılayın

kedileri-sevecen-hale-getirme

Kediler temel gereksinimleri karşılanmadığında doğal olarak hırçınlaşabilirler. Bu nedenle kedinizin sevecen olması için öncelikle onun temel gereksinimlerini en doğru şekilde karşılamanız gerekir. Bu ihtiyaçlar kaliteli bir mama seçimi, su kabında daima bol ve taze su olması, kum kabının temiz olması ve eğlenceli oyuncakları olması olarak özetlenebilir. Kedinizin bu ihtiyaçlarını karşılamanız aynı zamanda ona olan ilginizi hissetmesini sağlayacağı için size karşı daha sevecen davranacağına hiç şüpheniz olmasın 🙂 .

2- Onunla oynayın

kediyle-oynamak

Kedilerin sağlıklı bir bedene ve ruha sahip olması için oyun vazgeçilmez! Sürekli evde kapalı olan ve yeterince oyun oynayamayan kedilerde stres, agresiflik gibi sorunlarla karşılaşılması son derece doğal. Kedinizin daha sevecen hale gelmesi için onunla düzenli olarak oynayın, inanın bunun çok faydasını göreceksiniz. Bu arada kedinizle daha çok oynamanız için 5 geçerli sebep yazımıza göz atarak oyunun kedilere sağladığı faydalar hakkında geniş bilgi edinebilirsiniz.

3- Kedi nanesinden faydalanın

kedi-nanesi

Ülkemizde pek popüler olmasa da tüm dünyada kedi bakımının önemli unsurlarından biri kedi nanesi. Bu bitkinin kedilerin salgıladığı cinsel kokulara benzer bir kokusu olduğu düşünülüyor ki kedilerin kedi nanesine olan düşkünlükleri de bu iddiayı doğrular nitelikte. Kedi nanesi kullanarak kedinizin mutlu olmasını dolayısıyla daha sevecen ve arkadaş canlısı bir ruh haline girmesini sağlayabilirsiniz. Ancak şu uyarıyı da yapmadan geçmeyelim; kedi nanesinin bazı erkek kedilerde tam ters etki yapma olasılığı da var, bu nedenle eğer kediniz erkekse önce çok küçük bir miktar verip tepkilerini gözlemenizi öneriyoruz 🙂 .

4- Ona yavaşça göz kırpın

kediler-neden-goz-kirpar

Kedinizle doğru şekilde ve daha önemlisi onun anlayacağı şekilde iletişim kurmanız da hem daha arkadaş canlısı hem de daha sevecen olmasını sağlamak için son derece önemli! Kedinize kedi dilinde “seni seviyorum” anlamına gelen hafif hafif göz kırpışları yaparak onu ne kadar sevdiğinizi anlatabilirsiniz. Sevildiğini anlayan bir kedi tabi ki daha sevecen hale gelecektir. Kedilerin gözleri bize neler anlatır yazımıza göz atarak tüylü kankanızın gözleri ile size neler söylediğini öğrenebilirsiniz 🙂 .

5- Onu zorla sevmeye çalışmayın!

Birçok kedi sahibinin yaptığı en büyük hatalardan biri kedisi istemediği halde onu zorla sevmek! Oysaki bu davranış kedileri saldırgan ve sinirli bir ruh haline sokabiliyor! Kediler köpeklerden farklı olarak yalnızca kendileri istediğinde sevilmekten hoşlanan canlılardır, bu yüzden kedinizi siz istediğinizde değil o istediğinde sevin, böylece çok daha sakin ve sevgi dolu olmasına ciddi şekilde katkı sağlayabilirsiniz.

Evet, bunlar kedileri daha sevecen hale getirmek için oldukça etkili yöntemler. Ancak yazımızı bitirirken şu uyarıyı da yapmadan geçmeyelim; bazı sosyalleşme sıkıntısı yaşayan ya da saldırgan davranışlar sergileyen kedilerin bu davranışlarının altında ruhsal değil fiziksel nedenler yani çeşitli hastalıklar yatıyor olabilir. Bunu da göz önünde bulundurarak eğer tüm bu yöntemleri kullanmanıza karşın kediniz hala sinirliyse, size yaklaşmıyorsa bir veterinere başvurmanız en doğrusu olur.

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir