Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedileri Daha İyi Anlamanın 4 Yolu

Kedileri Daha İyi Anlamanın 4 Yolu

Aslında tüm hayvanlar çok güzeller ancak kediler diğer hayvanlardan biraz daha fazla seviliyorlar. Bunun sebebi tabi ki kedilerin yalnızca çok sevimli ve estetik görünmeleri değil, kendilerine has karakterleri, bağımsız yapıları ve hem bizlerle hem de diğer hayvanlar ile iletişim kurmaktaki başarıları da kedilerin çok sevilmesinde önemli rol oynuyor. Tabi kediler çok başarılı birer iletişim üstadı olsalar da onlarla iletişebilmemiz için bizim de çaba harcamamız gerekiyor. Zira ne demişler; sen ne anlatırsan anlat anlattığın karşındakinin anladığı kadardır 🙂 . İşte bu nedenle sevgili kedi dostlarımızın bize ne anlattıklarını anlamak için bize de görevler düşüyor. İşte kedileri daha iyi anlamanızı sağlayacak 4 harika öneri.

1- Mırlamaların ne anlama geldiğini öğrenin

mırlayan kedi

Yaygın inanış kedilerin mutlu olduklarında mırladığı yönündedir, oysaki bu tam olarak gerçeği yansıtmıyor. Çünkü kediler ağrı duyduklarında, korktuklarında, yardıma ihtiyaçları olduğunda da mırlıyorlar. Mırlama kedilerin kendilerini teskin etmek için kullandıkları bir yöntem olarak tanımlanabilir. Bu nedenle kedinizi daha iyi anlamak için mırlamaların ne anlama geldiğini öğrenmelisiniz. Aksi takdirde, örneğin karnı ağrıdığı için mırlayan kedinizin mutlu olduğunu sanabilirsiniz ki bu da pek başarılı bir iletişim olmaz.

2-  Miyavlamaların anlamını öğrenin

miyavlayan kedi

Kediler birbirleri ile iletişim kurarken hemen hemen hiç miyavlamazlar. Miyavlama kedilerin daha çok insanlarla iletişim kurmak için kullandığı bir yöntemdir, sizinle iletişim kurmak için özel olarak miyavlayan kedinizin bu çabasını boşa çıkartmamak için kedi miyavlamalarının ne anlama geldiğini mutlaka öğrenmeniz gerekir. Aslında bunu kedinizi gözlemleyerek de yapabilirsiniz; yani kedinizi her zaman gözlemlerseniz hangi durumlarda hangi şekilde miyavladığını anlamanız zor olmaz ve böylece de yeni bir dil öğrenmiş olursunuz; KEDİCE! 🙂

3- Kedilerin beden dilini öğrenin

kedilerde beden dili

Kedileri anlamanın yolları denilince vücut dilini es geçmek olmaz! Kediler beden dili ile hem diğer kedilerle ve hayvanlarla hem de insanlarla iletişim kurarlar. Yani bir kediyi anlamak için kedilerin beden dilini mutlaka öğrenmeniz gerekir. Bunun için de yine onu yakından gözlemlemeniz faydalı olacaktır. Böylece kedinizin hangi durum karşısında hangi hareketleri yaptığını kolayca öğrenebilirsiniz.

4- Sizinle nasıl iletişime geçtiğine dikkat edin

kedi ve çocuk

Kediler insanlarla iletişime geçmek için farklı yollara başvurabilirler. Örneğin size kafa atabilirler, ayaklarınıza sürtünebilirler, patileri ile yüzünüze dokunabilirler. Kedinizin sizinle hangi zamanlarda ve ne şekilde iletişime geçmeye çalıştığına dikkat edin. İnanın bu da onu anlamanız için size çok yardımcı olacaktır.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir