Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedileri Anlamanın 4 Yolu

Kedileri Anlamanın 4 Yolu

Daha önceki bir yazımızda da söylediğimiz gibi kediler dünyanın en fazla bakılan evcil hayvanı, yapılan istatistiklere göre dünyada 500 milyondan fazla ev kedisi yaşıyor, yani insanlar ve kediler sürekli iletişim halindeler. Peki, kediler ile yaşayan bizler dört ayaklı kankalarımızın dilinden anlıyor muyuz? Kedi dilini biliyor muyuz? Çoğumuzun bu soruya yanıtı evet olacaktır, ancak bundan bu kadar emin olmamamız gerekli çünkü kedilerin birçok hareketini ve çıkarttığı sesi yanlış anlıyor olma ihtimalimiz yüksek. İşte kendine has karakterleri ile kalbimizi çalan kedileri anlama yolları.

1- Mırlama ne anlama gelir öğrenin

Kedileri anlamak için mırlamanın ne anlama geldiğini bilmek önemli, unutmayın her mırlama mutluluk belirtisi değildir!

Kediler ile ilgili en sık yapılan hatalardan biri bu güzel canlıların yalnızca mutlu olduklarında mırladıklarını düşünmektir. Evet, kediler mutluyken mırlarlar ama bunun dışında bazı durumlarda da mırlarlar. Mırlama kedilerin yardım isterken de çıkarttığı bir sestir, ayrıca hasta olan ve kendini kötü hisseden kediler de mırlarlar.

2-Miyavlamaların anlamını öğrenin

Kediler insanlar ile iletişim kurmak için miyavlar.

İlginç bir şey söyleyelim; kediler kendi aralarında iletişim kurmak için hemen hemen hiç miyavlamazlar. Yani miyavlama kedilerin bizlerle iletişim kurmak için kullandığı bir yöntemdir. Bu nedenle kedilerin miyavlamasının hangi anlamlara geldiğini mutlaka öğrenin. Neden yazmadın? Yazaydın da öğreneydik diyorsanız hemen söyleyeyim, kedi miyavlaması ne anlatır başka bir yazının konusu 🙂 .

3-Kedilerin neden tısladığını öğrenin

Tıslama kedilerin hem insanlar hem de diğer hayvanlarla iletişim kurarken kullandığı yöntemlerden biridir.

Kedilerin de bizim gibi duyguları var ve tabi ki sinirlenebiliyorlar. Kedilerin hangi durumlar karşısında tıslayıp hırladığını gözlemleyin ve kedinize karşı hırlamasına, tıslamasına yani sinirlenmesine neden olan davranışlar sergilemekten kaçının.

4-Kedilerin beden dilini öğrenin

Beden dili kedileri anlamak için vazgeçilmez!

Kedilerin beden dili iletişim için kullandıkları en önemli araçlardan biridir. Kedilerin beden dilinin ne anlattığını bilmek kedileri anlamak için vazgeçilmezdir. Kısa bir araştırma yapın ve hayatınızı paylaştığınız en yakın arkadaşınızın beden dili hakkında bilgi sahibi olun.

Konuyu bitirirken kedinizden öğrenebileceğiniz 5 önemli ders yazımıza da göz atın diyoruz, inanın pişman olmayacaksınız 🙂 .

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir