Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerde Yüksekten Düşme Nedeni İle Ortaya Çıkan Ciddi Sorunlar

Kedilerde Yüksekten Düşme Nedeni İle Ortaya Çıkan Ciddi Sorunlar

Kediler evcilleşeli binlerce yıl oldu ve bu binlerce yıl içinde insan yaşayışı büyük değişikliklere uğradı, evcil yani insanlarla birlikte yaşayan kediler de bu değişimden paylarına düşeni fazlasıyla aldılar. Eskiden köylerde, kasabalarda, kırsalda insanlarla birlikte yaşayan kediler bugün şehirlerde, apartman dairelerinde yine insanların yanı başındalar. Kediler uyum sağlama konusunda kusursuz denilebilecek denli başarılılar ve apartman dairelerinde yaşamaya da gayet iyi adapte olmuş durumdalar. Ancak kediler apartmanlarda insanlarla uyum içinde yaşasalar da bu hayatını kedilerle paylaşan insanların kedilerle ortak yaşam alanlarını tüylü dostlarını, özellikle de güvenliklerini düşünecek şekilde düzenlemeleri gerektiği gerçeğini değiştirmiyor. Ne yazık ki havaların ısınması ile birlikte her gün onlarca hatta yüzlerce kedi korunmasız şekilde açık bırakılan camlardan, balkonlardan düşerek ciddi şekilde yaralanıyor, hatta insanların tedbirsizlikleri kedilerin hayatına mal oluyor. Sosyal paylaşım platformlarındaki hayvan sever grupları her sene olduğu gibi “kedim camdan düştü“,”kedim balkondan düştü” paylaşımları ile dolmaya başladı bile. Bu yazımızda kedilerde yüksekten düşme ve bunun neticesinde ortaya çıkabilecek ciddi hatta hayati sonuçlara dikkat çekmek istiyoruz. Umuyoruz yüksekten düşmenin ne denli ciddi bir sorun olduğunu net olarak açıklamayı başarırız ve bu sayede hayatını kedilerle paylaşan insanların gerekli tedbirleri almalarını sağlayabiliriz.

Kediler her zaman dört ayak üstüne düşmez!

Halk arasında kediler her zaman dört ayak üstüne düşer şeklinde yaygın bir inanış var ve tedbirsizliğin altında yatan nedenlerden biri de bu, bu nedenle öncelikle bu konuya açıklık getirelim. Kedilerin her zaman dört ayak üstüne düştüğü kesinlikle bir yanılgı, buna kedi doğrultma refleksi ismi veriliyor ve her zaman işe yaramıyor. Özellikle kısa mesafeli düşüşlerde işe yarama şansı yok, ayrıca uzun mesafeli düşüşlerde de işe yarayacağının garantisi yok. Yani “kedim camdan düşse de nasılsa dört ayak üstüne düşer, bir şey olmaz” diye düşünüyorsanız kesinlikle çok yanılıyorsunuz! Gelelim yüksekten düşen kedilerde ortaya çıkan sorunlar listesine.

Kırıklar

Kedilerde yüksekten düşme yüzünden ortaya çıkan sorunlardan biri kırıklardır. Yüksekten düşen bir kedinin vücudunun herhangi bir kemiğinde hatta birden çok bölgesinde kırıklar ortaya çıkabilir. Ayrıca kedinin düştüğü zeminin durumuna göre kırıkların sayısı da artabilir. Sadece bacak kırıkları değil kaburga ve düşüş sırasında yere çarpma neticesinde çene kemiği kırıkları da yüksekten düşme ile ortaya çıkabilir.

İç kanama

Yüksekten düşen kedilerde iç kanama görülme olasılığı çok yüksektir ve iç kanama veteriner hekim tarafından müdahale edilmediği takdirde ölümle sonuçlanır. Düşen kedinin aldığı darbe neticesinde farklı organlarında şekillenebilen iç kanama kendini kusma, kulak, ağız ya da burundan kan gelmesi, denge kaybı gibi çeşitli belirtilerle gösterebilir ya da bu belirtilerin hiç biri de ortaya çıkmayabilir ve siz yüksekten düşen kedinizde herhangi bir sorun yok zannederken o iç kanama nedeniyle ölüme an be an yaklaşıyor olabilir.

Damak yarığı

İşte kedilerde yüksekten düşme nedeni ile oluşan çok ciddi sorunlardan biri daha; damak yarığı. Kedinin yüksekten düşmesi ile oluşan travmaya bağlı olarak şekillenen damak yarığı son derece ciddi hatta ölümcül bir sorun, zira bu yarık kedilerin yemek yeme, su içme gibi hayati işlevleri yerine getirmesini engelliyor, ayrıca yiyecek ve içeceklerin akciğere kaçarak hayvanın hayatını kaybetmesine neden olabiliyor.

Yaralar

Yine özellikle kedinin düştüğü zemine bağlı olarak şekillenen sorunlardan biri de yaralar. Kedinin vücudunun farklı noktalarında kimi zaman son derece ciddi yaralar ortaya çıkabiliyor. Kedilerde camdan düşme ya da balkondan düşme neticesinde ortaya çıkan yaralar da hayatlarını tehdit edebilme potansiyeli taşıyor.

Gördüğünüz gibi kedilerde camdan düşme, balkondan ya da herhangi yüksek bir yerden düşme birçok hem de hepsi birbirinden ciddi soruna neden olabiliyor. Bu nedenle lütfen havaların sıcak olduğu bahar ve yaz aylarında CAMLARINIZI, BALKONUNUZU KEDİNİZ İÇİN KORUNAKLI HALE GETİRİN! NALBURDAN SATIN ALABİLECEĞİNİZ TELLERİ KULLANARAK ÖNLEM ALABİLİR VE KEDİNİZİN YÜKSEKTEN DÜŞME NEDENİ İLE ACI ÇEKMESİNİ HATTA YAŞAMINI KAYBETMESİNİ ENGELLEYEBİLİRSİNİZ. AYRICA EĞER KEDİNİZ YÜKSEKTEN DÜŞTÜYSE GÖZLE GÖRÜLÜR HİÇ BİR HASAR OLMASA DAHİ HİÇ ZAMAN KAYBETMEDEN VETERİNERE BAŞVURMANIZ GEREKİR ZİRA İÇ KANAMA, DAMAK YARIĞI, KIRIK GİBİ HAYATİ OLABİLECEK SORUNLAR YAŞIYOR OLABİLİR!

 

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

2 Yorumlar

  1. Bir sokak kedisi ön omzu şiş veterinere götürdük akşam oldu kapatıyorum diye ilgilenmedi.
    Ne yapabiliriz nasıl satabiliriz fitili yardım gerek.
    Lütfen yardım edin.

  2. Kedim ucuncu kattan dustu feysten bir veteriner bulduk höturduk vok kirik cikik yok agzi hafif hasrli am a 12 saat donra idrarindan kangwlfi veteriber hic bir sey olmaz fiyorkese zedelenmesi gecicek diyor ne yapabiilirim acil yarfi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir