Cumartesi , Ağustos 24 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerde Şeker Hastalığının 5 Önemli Belirtisi

Kedilerde Şeker Hastalığının 5 Önemli Belirtisi

Şeker hastalığı yalnızca insanlarda görülmüyor, tüylü kankalarımız kedilerde de pankreasın yetersiz insülin üretmesi ya da hiç üretmemesi nedeni ile şeker hastalığı ortaya çıkabiliyor. Pankreasın hiç insülin üretmediği şeker hastalığı tip-1, yetersiz insülin ürettiği şeker hastalığıysa tip-2 olarak isimlendiriliyor ve kedilerde görülen şeker hastalığı da tip-2 diyabet. Kedilerde diyabet hastalığı bazen insülin kullanmalarını gerektirirken bazen de buna gerek olmuyor ancak genellikle insülin kullanılıyor, elbette buna kedinin tedavisini yapan veteriner hekimler karar veriyor. Kedilerde diyabet ile sanılandan daha sık karşılaşılıyor ve eğer hastalık zamanında fark edilip kedinin tedavi olması sağlanmazsa görme kaybı gibi ciddi sonuçlarla karşılaşılma riski bulunuyor, bu nedenle kedilerde şeker hastalığı belirtileri hakkında bilgi sahibi olmamız bu belirtileri erken fark etmemizi böylece tüylü kankamızın tedavi olabilmesini sağlayabilmemiz açısından çok önemli.

Kedilerde şeker hastalığı nedenleri

Kedilerde şeker hastalığı belirtileri hakkında bilgi vermeden önce bu hastalığın nedenlerini kısaca anlatalım. Kedilerde şeker hastalığı nedenleri içinde en önemlisi fazla kilolar yani obezite. Aşırı kilolu kedilerin bu hastalığa yakalanma olasılığı normal kilodaki kedilerden çok daha fazla, ancak bu elbette her tombul kedinin mutlaka diyabet hastası olacağı anlamına gelmiyor. Şunu da söylememiz gerekli; her şişman kedi diyabet hastası olmayabilir ancak başka birçok hastalığa yakalanabilir. Şişmanlığın kedilere zararları yazımıza göz atarak kiloların kedilere ne kadar zararlı olduğu, hangi hastalıklara zemin hazırladığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Şişmanlığın yanı sıra;

  • Genetik faktörler
  • Irksal özellikler (bazı kedi ırkları diyabete diğerlerinden daha yatkındır)
  • Dişi kedilerde hormonal değişimler
  • Yaş (özellikle orta yaş ve yaşlı kedilerde diyabet ile daha sık karşılaşılır)

Evet, bunlar kedilerde şeker hastalığı nedenlerinin ilk akla gelenleri. Dönelim asıl konumuza, işte kedilerde şeker hastalığı belirtileri.

1-Aşırı su içme

Aşırı su içme kedilerde diyabet belirtileri içinde en dikkat çekici olanıdır. Kediniz her zamankinden fazla su içmeye, aşırı su içtiği halde hala susuzluk hissetmeye başladıysa tehlike çanları çalıyor olabilir.

2-Çok yeme buna karşın kilo kaybetme

Kedilerde en sık görülen hastalık belirtileri yazımızda da anlattığımız gibi birçok kedi hastalığının en önemli belirtisi iştahsızlıktır, ancak söz konusu şeker hastalığı olduğunda bu durum tam tersidir, şeker hastası kediler çok iştahlıdır, aşırı mama yerler ancak buna karşın kilo kaybı yaşamaya başlarlar. Eğer kediniz normalden fazla yediği halde zayıflıyorsa yapmanız gereken kesinlikle bir veteriner hekime başvurmaktır.

3-Çok yeme ama hiç doymama

Kediniz henüz yarım saat önce koca bir tabak mamayı yediği halde hala mama için peşinizde dolaşıyor, yiyor  yiyor doymuyorsa bu da şeker hastası olduğuna işaret edebilir. Çok yeme ama doymama da kedilerde şeker hastalığı belirtileri arasında yer alır ve bu durumu “benim kedim çok obur” olarak değerlendirip önemsememek ve veterinere başvurmamak hoş olmayan sonuçlarla karşılaşmak anlamına gelebilir.

4-Aşırı çiş yapma

Aşırı çiş yapma da şeker hastalığının önemli bir işaretidir. Ancak aşırı çiş yapmayı sık ve az idrara çıkma ile karıştırmamak gerekir; şeker hastalığı çok miktarda çiş yapmaya neden olur. Kedinizin kum kabını temizlerken her zamankinden çok daha fazla çiş yapmış olduğunu fark ederseniz yapmanız gereken yine veterinere danışmaktır.

5-İlerleyen devrede belirtiler ciddileşir!

Yukarıda saydığımız erken dönem belirtilerinin fark edilmediği ya da ciddiye alınmadığı durumlarda hastalık ilerler ve belirtiler de ciddileşmeye başlar. Kusma, depresyon gibi belirtiler ortaya çıkmaya başlar ve eğer tüm bunlara karşın kedi hala bir veteriner hekime götürülmezse şeker hastalığı sebebi ile göz, böbrek sorunları yaşamaya başlar ve komaya girerek hayatını kaybedebilir.

Son bir not: Elbette tüm bu belirtilerin kesin olarak şeker hastalığına işaret ettiğini söylemek imkansızdır zira tüm bu belirtiler başka birçok hastalık nedeni ile de ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenle kedinizde bu belirtileri fark ettiğinizde hem belirtilerin altında yatan hastalığın ne olduğunu öğrenmek hem de kedinin tedavi olmasını sağlamak için zaman kaybetmeden veterinere götürmeniz gerekir.

 

 

 

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir