Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerde ruhsal sorunların 4 belirtisi

Kedilerde ruhsal sorunların 4 belirtisi

Ruhsal sorunlar gittikçe yaygınlaşırken bu durumun yalnızca insanlar için geçerli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz zira evcil hayvanlar da ruhsal sorunlar yaşayabiliyorlar ve bu hayvanlara tüylü kankalarımız kediler de dahil tabi ki. Evet, kedilerde ruhsal sorunlar ile aslında sanılandan çok daha sık karşılaşılıyor ve bu sorunların belirtileri de son derece fark edilebilir belirtiler. Dikkatli bir kedici için tüylü dostunun ruhsal sorunlar yaşadığını fark etmek gayet kolay, elbette bunun için öncelikle kedilerde ruhsal sorun belirtileri konusunda bilgi edinmek gerekiyor. İşte kedilerde ruhsal sorunların belirtileri.

1- İştahsızlık

kedilerde-istahsizlik

Kedilerin iştah durumu bizlere hem bedensel hem de ruhsal sağlıkları konusunda bilgi veren en önemli kaynaklardan biri. Kedilerde iştahsızlık fiziksel sorunların yanı sıra psikolojik sorunlar nedeni ile de ortaya çıkabiliyor. Özellikle ortada her hangi bir fiziksel sorun yokken ortaya çıkan iştahsızlık durumlarında ruhsal problemler akla gelmesi gereken ilk seçenek.

2- Aşırı uyuma

kedilerde-asiri-uyuma

Ruhsal sorunlar yaşayan kediler diğer kedilerden çok daha fazla uyurlar. Sağlıklı kediler yaşlarına bağlı olarak günde ortalama 13-18 saat uyurlar, ancak söz konusu ruhsal sorun yaşayan kediler olduğunda bu süre daha uzundur, yani kedilerde aşırı uyuma da ruhsal sorun belirtilerinden biridir.

3- Rastgele saldırganlık

kedilerde-saldirganlik

Öncelikle şunu söylemeliyiz; kedilerde saldırganlık bazı durumlarda normal kabul edilir. Örneğin yavruları olan anne kedinin bebeklerini korumak için saldırması ya da canı yanan bir kedinin can acısıyla saldırganlaşması normal kabul edilen kedi davranışlarıdır. Burada sözü geçen rastgele saldırganlık ise ortada herhangi bir neden yokken ve aniden ortaya çıkan saldırgan davranışlar. Yani kediniz bir kenarda kıvrılmış yatıyorken aniden kalkıp size ya da başkalarına saldırıyorsa bu ve buna benzer saldırgan davranışlar da ruhsal sorunlara işaret ediyor olabilir.

Kedilerde agresiflik yazımıza bir göz atın bizce 🙂 .

4- Etrafa çiş yapma

kedilerde-isaretleme

Kedilerde işaretleme normal kabul edilir, zira kediler işaretleme yaparak alanlarının sınırlarını çizerler. Ancak eğer kediniz aşırı işaretleme yapıyorsa ayrıca çişini ya da kakasını kum kabı dışına, evin farklı yerlerine ya da koltuklara, yatağa yapıyorsa bu da ruhsal sorunlar yaşadığını gösteriyor olabilir.

Bunlar kedilerde ruhsal sorun belirtileri olabileceği gibi yazımızın başında da belirttiğimiz gibi farklı fiziksel sorunlardan da kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle yukarıdaki belirtiler ile karşılaştığınızda yapmanız gereken ilk şey kedinizi veterinere götürmek ve detaylı biçimde muayene edilerek bu belirtilere neden olabilecek bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmek. Eğer veteriner hekim yapacağı muayene ile bu belirtilere yol açabilecek herhangi bir sağlık sorunu bulamazsa bu belirtilerin psikolojik etkenlerden kaynaklandığı sonucuna varılabilir.

Ayrıca kedilerin stresli olduğunun 5 işareti ve kedilerde depresyon belirtileri yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir