Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerde Kıskançlık

Kedilerde Kıskançlık

Kıskançlık köpeklerle özdeşleştirilmiş bir duygu durumudur. Ancak aslında kediler de kimi zaman gayet kıskanç olabilirler. Kediler her ne kadar bağımsız, başına buyruk canlılar olsalar da ve kendilerinin dışındaki hayvanlarla da insanlarla da pek fazla ilgilenmiyor gibi görünseler de bu kedilerin birlikte yaşadıkları insanlara düşkün olmadıkları ve onları kıskanmadıkları anlamına gelmez. Aksine kediler kimi zaman ciddi şekilde kıskançlık krizlerine girebilirler ve bunun neticesinde rutin dışı hatta bazen son derece olumsuz tavırlar sergileyebilirler. Kedilerde kıskançlık durumun ortaya çıkmasına neden olan etkenler aynı zamanda kedilerin strese girmesine de yol açabilir. Peki, kedilerin kıskançlık krizine girmesine, sahiplerine tavır yapmasına neden olan bu etkenler nelerdir?

Eve gelen yeni bir hayvan ya da insan kediyi rahatsız edebilir!

Kediler düzenlerine son derece bağlı canlılardır ve buna ev içinde yaşayan canlılar da dahildir. Daha doğru bir şekilde ifade etmemiz gerekirse; eve gelen her yeni canlı, ister başka bir kedi ya da hayvan ister bir insan olsun kedinin düzenini bozar ve doğal olarak kediler bundan son derece rahatsız olurlar. Buna bir de kedinin insan dostunun eve yeni gelen insan ya da hayvana ilgi göstermesi eklenince tüylü pofutukların kıskançlık krizlerine girmesi, insan dostlarına ya da bizim benimsemediğimiz ama yaygın olarak kullanılan tabirle sahiplerine trip atması şaşılacak bir durum değildir. Kediler sahiplerine bağlı değilmiş algısı yaratsalar da aslında gayet bağlıdırlar ve onları başkaları ile paylaşmaktan hiç hoşlanmazlar!

Kedilerde kıskançlık belirtileri

Kedi dostunu iyi tanıyan bir insan eve yeni gelen kedi, hayvan ya da insanın gelişinden sonra kedisinin davranışlarındaki farklılıkları fark etmekte zorlanmayacaktır. Kedilerde kıskançlık belirtileri şunlardır;

  • Eve yeni gelen hayvan ya da insana karşı saldırgan davranışlar sergilemek
  • Evin farklı yerlerine koltuklara, halılara ve özellikle de yataklara çiş yapmak
  • Aşırı gürültü çıkartmak, bazen ağlar gibi sesler çıkartma
  • Sürekli ilgi çekmeye çalışmak
  • İştahsızlık
  • Saklanma
  • Agresiflik

Kediniz yukarıdaki belirtileri sergiliyorsa sizi kıskanıyor olma ihtimali yüksektir. Ayrıca kediler sadece insanları değil yiyeceklerini, mekanlarını, oyuncaklarını da kıskanırlar. Yani kedilerde kıskançlık aslında oldukça komplike bir ruh halidir.

Ne yapmalı?

Öncelikle şunu söyleyelim; eğer kedinizin kıskançlık krizine girmesine neden olan bir kediyse kesinlikle ayrı kaplarda yemek vermelisiniz. Böylece mamasını kıskanmasını engellemiş olursunuz. Ayrıca kedinizle her zamankinden biraz daha çok ilgilenmeniz, onunla oynamanız, sevdiği yiyecekleri vermeniz de kıskançlık hissinin azalmasına yardımcı olur.

Yazımızı son bir not ile sonlandıralım; “kedim evdeki yeni kediyi kabul etmiyor!” endişesine kapılmayın. İnanın ister başka bir kedi olsun ister başka bir hayvan kedi eninde sonunda kabullenecektir ve nasıl ki bebeğiniz olduğunda “kedim bebeği istemiyor” deyip bebeği atmanız imkansızsa yeni bir hayvan sahiplendiğinizde de sabırla kedinizin ona alışmasını beklemeniz ve yeni dostunuzu da asla terk etmemeniz en doğrusudur.

Eğer hala bir kediniz yoksa ve yakın zamanda bir hayatınıza bir kedi katmayı planlıyorsanız bir kedi sahiplenmeden önce bilmeniz gereken 6 şey yazımıza göz atabilirsiniz.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir