Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerde kış hastalıkları

Kedilerde kış hastalıkları

Havalar iyice soğudu ve kış boyunca kedilerde aynı bizler gibi hava koşullarına bağlı çeşitli sağlık sorunları yaşayabiliyorlar ve bu sorunların bazıları ne yazık ki tüylü dostlarımızın hayatlarına bile mal olabiliyor. Yeri gelmişken kediler kışın üşür mü sorusunun yanıtının evet olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Evet, kedilerin tüyleri yaz ve kış aylarında vücut ısılarını belirli bir düzeyde tutmalarına yardımcı olur ancak unutmamamız gerekir ki kedilerin tüyleri birer sihirli değnek değildir ve kedilerin soğuk havalarda üşümelerini engelleyemez! Dolayısıyla kış boyunca hem evimizde bizimle yaşayan hem de sokaklarda zor şartlarda yaşam savaşı veren kedilere azami düzeyde özen göstermemiz çok önemlidir. Kedilerde kış hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmamız da çok önemlidir tabi ki. İşte kedilerde kış hastalıkları.

Hipotermi

kedilerde-kis-hastaliklari

Hipotermi vücut ısısında düşüş anlamına gelen bir durumdur. Kedilerin normal vücut ısısı insanlardan yüksektir ve bizlerin normal vücut ısımız 36,5 dereceyken kedilerinki 38-39 derece aralığındadır. Kedilerde hipotermi ile kış aylarında sanıldığından çok daha fazla karşılaşılır ve eğer bu durum fark edilip gerekli müdahale yapılmazsa donma neticesinde ölümle karşılaşılabilir. Kedilerde hipotermi belirtileri şunlardır;

 • İştahsızlık
 • Depresyon
 • Kalp atışında azalma
 • Solunumda yavaşlama
 • Titreme
 • Bayılma
 • Göz bebeklerinin genişlemesi ve sabit durumda olması
 • Soluma zorluğu
 • Koma

Eğer kedinizde ya da sokakta karşılaştığınız bir kedide bu belirtiler varsa ilk müdahalenin ardından kesinlikle bir veteriner hekime başvurmalısınız!

Tedavi

Kedilerde hipotermi tedavisi için vücut ısısının ani şekilde değil yavaş olarak yükseltilmesi gereklidir. Bunun için kedinin üzerine battaniye örtmek, sıcak su torbası kullanmak işe yarayabilir. Ancak bu ilk müdahalenin ardından kedinin mutlaka veterinere götürülmesi gerekir!

Soğuk ısırması – donma

kedilerde-donma

Soğuk ısırması soğuğun etkisi ile dolaşımda görülen sorunlarla birlikte ortaya çıkar ve kedilerin özellikle kulaklarını etkiler. Soğuk ısırması vakalarında donma da görülür ve bu da beraberinde doku kaybını getirir. Bu nedenledir ki donmaktan kurtarılan kedilerin çoğu ne yazık ki kulaklarını kaybeder, aynı yukarıdaki pisicik gibi. Kedilerde soğuk ısırması belirtileri şunlardır;

 • Sorunlu bölgede kızarma, şişme
 • Deride kabarcıklar
 • Deride koyulaşma
 • İlerleyen devrede kangren

Bu belirtiler sergileyen bir kedi ile karşılaştığınızda yapmanız gereken hiç zaman kaybetmeden en yakın veteriner hekime başvurmaktır!

Nezle

kedilerde-nezle

Kış aylarında aynı bizlerde olduğu gibi kedilerde de nezle ile karşılaşılabilir. Soğuk havaya maruz kalan kedilerde üşütmeye bağlı solunum yolları enfeksiyonları, göz ve burun akıntısı semptomlarının yanı sıra öksürük de görülebilir. Ancak burada çok önemli bir nokta vardır; kediler soğuk nedeni ile nezle olabilecekleri gibi bu semptomların altında viral bir enfeksiyon da yatıyor olabilir. Dolayısıyla kedilerde nezle hafif şiddette dahi olsa ciddiye alınması ve veteriner hekim tarafından tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Zira ancak veteriner hekim yapacağı muayene ile kedideki semptomların üşütme nedeniyle mi yoksa viral bir enfeksiyon nedeni ile mi ortaya çıktığını anlayabilir ve hastalığın kaynağına uygun bir tedavi uygulayarak kedinin iyileşmesini sağlar. Kedilerde nezle ya da soğuk algınlığı tedavisi için hastalığın şiddetine göre bir tedavi uygulanır, ancak bu tedavilerde genellikle antibiyotik kullanılır ve eğer kedinin iştah durumu kötüyse serum gibi destekleyici tedavilerden de faydalanılabilir.

Antifiriz zehirlenmesi

kedilerde-kis-hastaliklari

Kış aylarında kedi bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler yazımızda antifiriz zehirlenmesine değinmiştik, kaçıranlar için tekrar uyarı yapalım; antifiriz tadının şekerli olması sebebiyle kedilerin ilgisini çekebiliyor ve yalayarak ya da içerek bu maddeden ciddi şekilde zehirlenebiliyorlar. Kış aylarında kedi bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler yazımıza göz atarak bu son derece ciddi zehirlenme hakkında kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Yazımızı bitirirken zorlu kış mevsiminde evlerimizde bizimle birlikte yaşayan kedilerin yanı sıra sokaklarda yaşam savaşı veren pisilere de elimizden geldiğince yardım etmemiz gerektiğini, onlara sığınabilecekleri alanlar oluşturmanın yanı sıra bol gıda vermemizin hayatta kalabilmeleri için çok önemli olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

 

 

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir