Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerde kanserin 10 belirtisi

Kedilerde kanserin 10 belirtisi

Kanser ne yazık ki aynı bizlerde olduğu gibi kedilerde de görülen bir hastalık ve yine aynı bizlerde olduğu gibi kedilerde de gittikçe daha fazla kanser vakası ile karşılaşılıyor. Uzmanlar bunun sebebinin çevre koşullarındaki değişiklikler, beslenme ve genetik faktörler olduğunu belirtiyorlar. Kedilerde kanser her zaman ölümle sonuçlanmadığı gibi kedilerde görülen tüm tümörler de kanser olmayabiliyor. Ancak eğer kanser ise erken fark etmek kedilerin hayatının kurtulmasını sağlamak için son derece önemli. Kedilerin vücudunun farklı bölgelerinde ortaya çıkan kanser belirtilerini sizin için derledik, işte kedilerde kanser belirtileri.

1- Kilo kaybı

kedilerde-kanser-belirtileri

Kilo kaybı kedilerde hastalık belirtileri içinde en sık karşılaşılanlardan biri ve çok sayıda hastalığa işaret edebiliyor, kanser de bunlardan biri. Kilo kaybı kedilerde kanser belirtileri içinde ilk sırada yer alıyor ve farklı kanser türleri ile birlikte ortaya çıkabiliyor ancak hızlı ve aşırı kilo kaybı özellikle gastrointestinal yani mide-bağırsak tümörlerinin en önemli belirtisi olarak görülüyor. Bu arada uzmanlar özellikle iştahı normal olduğu halde kilo kaybı yaşayan kedilerin kanser hastası olabileceğini belirtiyorlar.

2- Aşırı saklanma

Hepimizin bildiği gibi kediler bazen yalnız kalmak isterler ve saklı köşelerde takılmayı severler. Ancak eğer bir kedi aşırı saklanmaya başladıysa, yalnızca yemek saatlerinde saklandığı yerden çıkıyorsa ya da daha da kötüsü yemek için bile saklandığı yerden çıkmıyorsa bu genellikle ciddi sorunların habercisidir ve kanser de bu sorunlardan biridir. Eğer kediniz sürekli saklanıyorsa yapmanız gereken onu acilen veterinere götürerek detaylı şekilde muayene olmasını sağlamaktır.

3- Ağız sorunları

kedilerde-kanser-belirtileri

Kedilerde ağız içi kanseri ile sanıldığından çok daha sık karşılaşılıyor ayrıca kedilerde ağız problemleri yalnızca ağız kanseri nedeni ile değil farklı kanserler nedeni ile de ortaya çıkabiliyor. Ağız kokusu, ağızda iyileşmeyen yaralar gibi belirtiler özellikle yaşlı kedilerde kanser varlığına işaret edebiliyor. Uzmanlar kedilerin ağız ve diş sağlıklarının düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğini de ekliyor.

4- Burun kanaması

kedilerde-kanser-belirtileri

Burun kanamaları özellikle de ortada çarpma, düşme vs. gibi nedenler yokken ortaya çıkan burun kanamaları da kedilerde kanser belirtileri arasında yer alıyor. Burun kanamaları nazal yani burun tümörlerinin belirtisi olabileceği gibi kan kanserine de işaret edebiliyor.

5- Sürekli ishal

kedilerde-kanser-belirtileri

İshal kısa süreli olduğunda genellikle endişelenmek gerekmiyor, ancak eğer kedinin ishali uzun süreli ve sürekliyse bu yine gastrointestinal yani mide-bağırsak tümörlerine işaret eden bir semptom olabiliyor.

6- Akıntılar

kedilerde-kanser-belirtileri

Kedilerde özellikle burun ve göz akıntısı birçok hastalıkla birlikte kanserin de belirtileri arasında yer alıyor. Burun akıntısı kedilerin yüz bölgesindeki hemen hemen tüm kanser türleri ile birlikte ortaya çıkarken sürekli göz akıntısı ise göz kanserinin belirtilerinden biri.

7- Nöbetler

kedilerde-kanser-belirtileri

Nöbetler de kedilerde kansere işaret eden önemli belirtilerden biri. Bacaklarda titreme, bayılma, istemsiz hareketler, kasılma gibi hareketler kedilerde özellikle beyin tümörlerinin en önemli belirtilerinden biri. Yaşlı kedilerde daha çok karşılaşılan beyin tümörleri bunların yanı sıra aşırı yalanma, ani öfke ya da histeri krizi gibi belirtilere de yol açabiliyor.

8- Cilt değişiklikleri

kedilerde-kanser-belirtileri

Veteriner hekimler kedilerin ciltlerinde ortaya çıkan her türlü değişikliğin mutlaka ciddiye alınması gerektiğini belirtiyorlar. Kedinin derisinde ortaya çıkan yumrular, pullanmalar, yaralar gibi belirtiler her zaman olmasa da başta cilt kanseri olmak üzere kanser belirtisi olabiliyor. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaşıldığında kesinlikle veterinere başvurmak gerekiyor.

9- Ani kilo alma

kedilerde-kanser-belirtileri

Hayatını kedilerle paylaşanların en sık yaptığı hatalardan biri tombiş kedilerin sağlıklı olduğunu düşünmek. Oysaki kilo almak da yine mide-bağırsak kanserinin belirtilerinden biri. Ayrıca şişmanlık kedilerde başlı başına ciddi hastalıklara yol açabiliyor. Şişmanlığın kedilere zararları yazımıza mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

10- Genel durumda bozulma – ağrı

kedilerde-kanser-belirtileri

Kedilerde kanserin önemli belirtilerinden biri de genel durumda bozulmadır. Halsizlik, sürekli yatma isteği, tüylerde matlaşma vs. gibi belirtiler kansere işaret ediyor olabilir. Bunun yanı sıra ağrı da kanserin belirtilerinden biridir. Kedilerde ağrının 5 belirtisi yazımıza göz atarak kanser ve diğer hastalıklar nedeni ile ortaya çıkan ağrıların kedilerde ne gibi belirtilere neden olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir