Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedilerde görülen kişilik tipleri

Kedilerde görülen kişilik tipleri

Kedileri gözlemlemeyen, sokakta gördüğünü kedilerin yanından öylece geçip giden ve tabi ki bizim asla anlayamadığımız insanlar için her kedi aynı olabilir ancak bizler yani kediciler için her kedi eşsizdir! Çünkü her kedinin kişiliği farklıdır, kendine has huyları, alışkanlıkları, sevdiği ya da hoşlanmadığı şeyler vardır ve tüm bunların birleşimi her kediyi eşsiz kılar. Peki, kedilerde görülen kişilik tipleri nelerdir? Kedilerde 3 kişilik tipi görülür; alfa, beta ve gama. İşte bu üç kişilik tipinin özellikleri. Bakalım sizin tüylü kankanız alfa mı, beta mı yoksa gama mı? 🙂

Alfa kediler

alfa-kedisi

Alfa kedilerin en tipik 2 özelliği çok zeki ve her an enerji dolu olmalarıdır. Alfa kediler kapıyı açmayı öğrenebilirler, perdelere tırmanmak gibi davranışlar sergilerler. Bu nedenle alfa kediler enerjisi yüksek insanlarla birlikte yaşamaya daha kolay uyum sağlayabilirler. Zira hareketsiz ve sakin yaşamaktan hoşlananlar için alfa kedisi biraz yorucu bir hayat arkadaşı olabilir 🙂 . Alfa kediler aynı zamanda diğer kedilere göre biraz daha fazla bakım isterler çünkü bu kediler her zaman meşgul tutmak, hem fiziksel enerjilerini harcamalarını sağlamak hem de yüksek zekalarını tatmin etmelerine yardımcı olmak gerekir. Eğer bunlar yapılmazsa zeki ve aşırı enerjik alfa kedileri başlarını belaya sokma konusunda inanın sizi bile şaşırtacak denli yaratıcı olabilirler.

Beta kediler

beta-kediler

Kediniz tam bir kucak delisiyse, hayatta en sevdiği şeylerden biri sizinle zaman geçirmekse kesinlikle bir beta kedisi demektir! Beta kediler kelimenin tam manası ile kucak delisi olurlar ve yalnızca sizinle değil eve gelen misafilerle, diğer kedilerle hatta çoğunlukla köpeklerle bile süper iyi anlaşırlar. Ancak bir beta kedisi ile yaşamaya başlamadan önce kendinize şu soruyu sormanız gerekir; “ona yeterince zaman ayırabilecek miyim?” Çünkü beta kediler yalnızlıktan ve ilgisizlikten hiç hoşlanmazlar ve eğer uzun zaman evde yalnız bırakılır, yeterince ilgi ve sevgi görmezlerse kesinlikle çok mutsuz olurlar.

Gama kediler

gama-kediler

Gama kediler kolay kolay güvenmezler ve onların güvenini kazanmak için çabalamak gerekir. Aynı zamanda genellikle utangaç yapılıdırlar ve herkesle hemen sıcak ilişkiler kuramazlar. Bir gama kedisi ile yakın ilişkiye girebilmek için sabırlı olmak çok önemlidir. Bu kediler fazla konuşkan da değildirler,neredeyse hemen hiç ses çıkartmazlar ve bir köşede hiç kimseye ihtiyaç duymadan uzun saatler boyunca takılabilirler. Eğer sessiz, utangaç ve fazla sosyal olmayan biriyseniz gama kediler ile mükemmel bir ilişki kurmayı başarabilirsiniz çünkü birbirinizi gayet iyi anlarsınız. Gama kediler kalabalık evlerde ve çok sayıda hayvan ile birlikte yaşamaktan, gürültüden ve karmaşadan da hiç hoşlanmazlar. Eğer kedinizin bir gama kedisi olduğunu düşünüyorsanız ve güvenini kazanıp onunla daha içten ve sıcak bir ilişki kurmayı başarmayı hayal ediyorsanız kedilerin güveni nasıl kazanılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir yorum.

  1. Yazımın çalınmaması dileğiyle 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir