Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerde En Sık Karşılaşılan Zehirlenmeler

Kedilerde En Sık Karşılaşılan Zehirlenmeler

Kedi denildi mi çoğumuz için akan sular duruyor, kediler kendilerinden sonra en çok bakılan evcil hayvan olan köpek kardeşlere büyük fark atarak insanlarla birlikte en çok yaşayan hayvan unvanını patilerinde tutuyorlar. Ama bu arada yani kediler ile birlikte yaşarken çeşitli sorunlarla, kazalarla ya da üzücü durumlarla de karşılaşıyoruz ne yazık ki ve bu sorunların başında da zehirlenme geliyor. Kedilerde zehirlenme genellikle kedilerin meraklı yapılarından kaynaklansa da bazen de kötü niyetli insanların korkunç bir eylemi olarak karşımıza çıkıyor. İşte kedilerde en sık karşılaşılan zehirlenmeler.

Pire tozu zehirlenmesi

catScratching

Kedinin pirelenmesi tabi ki hoş bir durum değildir, ama kedideki pireye karşı kullanılan ürünler konusunda dikkatli olmak gerekir. Özellikle 3 aylıktan küçük yavru kedilerde bilinçsiz şekilde pire tozu ya da damlası kullanmak hayvanlarda ciddi zehirlenmelere hatta ölüme bile yol açabilir. Bu nedenle kedinize pire karşıtı uygulamalar yaparken en doğrusu veterinere güvenmektir.

Çikolata zehirlenmesi

Çikolata da kediler için zehirleyici etkiye sahip!
Çikolata da kediler için zehirleyici etkiye sahip!

Kedinizle asla paylaşmamanız gereken 3 yiyecek yazımızda da bahsettiğimiz gibi çikolata de kediler için zehirleyici etkiye sahip. Kakaonun içerisinde bulunan teobramin isimli madde kedilerin zehirlenmesine yol açıyor ve çikolata çoğu evde kedilerin ulaşabileceği yerde bırakıldığı için kedilerde çikolata zehirlenmesi ile de sık denilebilecek kadar çok karşılaşılıyor.

Bozuk yiyecek

Bozuk yiyecekler de kedilerin zehirlenmesine yol açıyor.
Bozuk yiyecekler de kedilerin zehirlenmesine yol açıyor.

Sokak kedileri her ne kadar hayatlarını sürdürmek için çöplerden beslenseler de bu hiç birimizin hoşuna giden bir durum değil, üstelik kedilerin çöpten yedikleri bozuk yiyecekler nedeni ile zehirlenme olasılığı da bulunuyor. Ev kedileri sokaklarda yaşayan kedilere göre bozuk yiyeceklere karşı daha duyarlılar, özellikle de bozuk et ürünleri ve küflü peynir kedilerin zehirlenmesine yol açabiliyor.

Alkol ve diğer keyif verici maddeler

the-world_s-top-10-best-images-of-cats-drinking-wine-6

Alkol ve esrar, kokain vs. gibi keyif verici maddeler de kedilerin zehirlenmesine yol açıyor ve gerek bu maddelerin içildiği ortamda bulunmak gerekse yanlışlıklar yemek ya da içmek gibi nedenlerle kediler zehirleniyor.

Ev bitkileri

cat-eating-plant

İşte kedilerde en sık karşılaşılan zehirlenmelerin baş sorumlularından biri; ev bitkileri. Bu nedenle evde kedisi olanların bitki seçerken kesinlikle dikkatli olması ve kedi için zehirleyici olabilecek bitkilerden uzak durması gerekiyor. Bu bitkilerden sadece bir kaçını sayalım; fil kulağı, elma çekirdeği, kaktüs, karanfil…

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir