Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerde En Sık Görülen Hastalık Belirtileri

Kedilerde En Sık Görülen Hastalık Belirtileri

Hayatını kediler ile paylaşanlar için kedilerinin sağlıklı ve mutlu olması büyük önem taşır. Nasıl taşımasın ki? O kediler ki bizim canımız, en yakın arkadaşımız, tüylü sevgilimizdir. Evet, kediler hasta olduklarını konuşarak anlatamazlar belki ama bu onların hasta ya da rahatsız olduğunu anlayamayacağımız anlamına da gelmiyor tabi ki. Deneyimli kediciler kedilerde hastalık belirtileri hakkında yeterince bilgi sahibidir, çünkü birçok kez hastalanan kedilerinden bu belirtileri öğrenmişlerdir. Ama deneyim ile öğrenmek beraberinde acı olayları da getirebilir. Bu nedenle kedi severlerin işi deneyime bırakmayıp kedilerde hastalık belirtileri hakkında araştırma yapıp bilgi sahibi olması çok daha makuldür. İşte kedilerde en sık karşılaşılan hastalık belirtileri.

1-Kusma

Kedilerde hastalık belirtileri arasında en sık karşılaşılanlardan biri kusmadır.

Kusma kedilerde hemen her hastalık ile birlikte ortaya çıkan semptomlardan biridir. Ancak bildiğiniz gibi kediler çok titiz hayvanlardır ve kendilerini yalayarak temizlerler, bu sırada yuttukları tüyleri de kusarak çıkartırlar. Bu yüzden kedinin her kusmasını hastalık belirtisi olarak algılayıp paniğe kapılmamak gerekir. Eğer kedide kusma dışında diğer hastalık belirtileri de varsa, ayrıca kedinin kusmuğu kötü kokulu, sümükümsü ya da kanlıysa, çok koyu renkse işte bu durumlarda hemen veterinere başvurmak kedinin hayatını kurtarabilmek için vazgeçilmezdir!

2-İshal

İshal ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

İshal kendi başına bir hastalık olabileceği gibi kedilerde farklı hastalıklar ile birlikte ortaya çıkan bir belirtidir aynı zamanda. İshalin altında yanlış besleme gibi nedenler yatıyor olabileceği gibi karaciğer, böbrek yetmezliği gibi metabolizma hastalıkları da yatıyor olabilir. Ayrıca parazitler de kedilerin ishal olmasına yol açabilir.

3-İştahsızlık

Kedilerde iştahsızlık çok sayıda hastalığa işaret edebilir.

İştahsızlık da aynı ishal ve kusma gibi birçok farklı hastalığa işaret edebilen bir semptomdur. Kedilerde iştahsızlık hele de uzun sürerse kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur. Ayrıca şunu da ekleyelim; iştahsızlığın altında fiziksel bir sorun yatabileceği gibi kedinin kendini ruhsal olarak kötü hissetmesi de yatabilir.

4-Ağız kokusu

Sağlıklı kedinin ağzı kokmaz!

Sağlıklı kedinin ağzı kokmaz! Bunu bilmek hayatını kediler ile paylaşan herkesin işini kolaylaştırır, çünkü kedinizin ağzı kokuyorsa bu çok sayıda hastalığa işaret eder ve kediyi hemen veterinere götürmeniz olası problemlerin erken fark edilerek kolay şekilde tedavi edilebilmesine olanak tanır. Kedilerin ağzı parazitler, diş çürükleri, ağız içi ülserleri ya da ağız kanseri gibi çok sayıda farklı nedenle kokuyor olabilir, ki bunlar da ağız kokusuna yol açan nedenlerin sadece küçük bir kısmıdır.

5-Halsizlik

Halsizlik en önemli kedi hastalık belirtilerinden biridir!

Halsizlik en çok görülen hastalık belirtilerinden biridir ve çoğu kez ne yazık ki fark edilmez. Oysaki kedinin halsiz olmasının altında ciddi nedenler yatabilir. Bu nedenle eğer kediniz her zamanki kadar hareket etmiyorsa, çevreye karşı ilgisinde azalma varsa bunu mutlaka ciddiye almanız gerekir!

En ölümcül 5 kedi hastalığı ve kedi bakımında en sık yapılan 5 hata yazılarımıza da göz atmalısınız.

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir