Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerde ayrılık korkusu

Kedilerde ayrılık korkusu

Kediler bağımsız yapıları ile tanınırlar, gerçekten de birlikte yaşadığı insan ya da insanlara neredeyse bir uzuvlarıymış gibi bağlı olan köpeklerin aksine kediler insanları çok sevseler de her hareketlerini insanlara göre ayarlama ihtiyacı duymazlar. Bu nedenle ayrılık korkusu ya da ayrılık anksiyetesi genellikle köpeklerle özdeşleştirilen bir duygu durumudur. Ancak aslında bu yanlış bir bakış açısı zira kediler de ayrılık korkusu yaşayabiliyor ve bu onları gerçekten ciddi şekilde etkiliyor. Kedilerde ayrılma korkusu yavru kedilerde daha sık görülse de bu yetişkin hatta yaşlı kedilerde görülmediği anlamına da gelmiyor tabi ki.

Terk edilmiş kedilerde ayrılık anksiyetesi görülme riski yüksek

Kedilerle ilgili en sık düşülen yanılgılardan biri bu güzel ve duygusal canlıların birlikte yaşadıkları insanlara karşı bağlılık hissetmedikleri. Aslında doğru olan kedilerin bağımlılık hissetmediği. Bağımlılık zorunluluk kaynaklı bir durumken bağlılık gerçek sevgiden kaynaklanır ve evet kediler birlikte yaşadıkları insanlara karşı içten bir bağlılık duyarlar ve terk edilmek kedilerin ruhunda büyük yaralar açar. Bir kez terk edilen, sevdiği, güvendiği bir insan tarafından bırakılan kedilerde ayrılık anksiyetesi görülme riski diğerlerine kıyasla çok daha yüksektir. Her an tekrar terk edilebileceği endişesi yaşayan bir kedinin ayrılıktan korkması kadar doğal ne olabilir ki? Yeri gelmişken bir kedi sahiplenmeden önce bilmeniz gereken 6 şey yazımızda da altını çizdiğimiz gibi eğer bir kediye ömrü boyunca bakabileceğinizden emin değilseniz asla bir kedi sahiplenmemelisiniz.

Yavruları anneden erken ayırmak da ayrılık korkusuna neden olabiliyor

Kedilerin gelecekte hem ruhen hem de bedenen sağlıklı birer yetişkin kedi olabilmesinin temeli tabi ki yavruluk döneminde atılıyor. Yavru kedilerin annelerinden erken ayrılması sanılanın aksine yalnızca yeterli miktarda anne sütü ememedikleri için değil ruhsal gelişimlerinde yarattığı travma açısından da son derece yanlış. Annelerinden erken ayrılan yavru kedilerde yavruluk döneminde ve yetişkin olduklarında ayrılık korkusu ile çok daha sık karşılaşılıyor. Şunu da söyleyelim; yavru kediyi anneden erken ayırmanın zararları yalnızca yavrular açısından ele alınmamalı. Zira zamanından önce yavruları elinden alınan anne kediler de ciddi şekilde ruhsal sorun yaşayabiliyorlar ve bu sorunların bir yansıması da ayrılık anksiyetesi oluyor.

Kedileri evde uzun süre yalnız bırakmamak gerekiyor

Kedilerde ayrılık anksiyetesi uzun saatler boyunca evde yalnız bırakılan kedilerde de daha sık görülüyor. Kedileri sürekli olarak uzun süre evde yalnız bırakmak terk edilme hissi yaşamalarına neden olabiliyor ve bu da beraberinde kedinin ayrılık korkusu yaşamasını getirebiliyor. Bu nedenle eğer yoğun bir iş yaşamınız varsa ve kedinizi her gün saatlerce evde yalnız bırakmak zorunda kalıyorsanız önerilen bir kedi daha evlat edinmeniz. Böylece kediniz sizin evde olmadığınız zamanlarda kendini yalnız hissetmeyecektir. Bu arada kedilerin kendini yalnız hissettiğinin belirtileri yazımıza da göz atmadan geçmeyin.

Kedinizin ayrılık anksiyetesi yaşadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Kedilerde ayrılık anksiyetesi diğer birçok ruhsal problem gibi kendini rutin dışı davranışlarla belli ediyor. Kediniz;

  • Evden çıkacağınızı hissettiğinde örneğin ayakkabılarınızı giydiğinizi ya da çantanızı elinize aldığınızı gördüğünde hemen yanınıza geliyor, ısrarla ayaklarınıza sürtünüyor, miyavlıyor yada kendini sevdirmeye çalışıyorsa,
  • Siz evden çıktığınızda evde kalan diğer insanlara her zamankinden daha fazla ilgi gösteriyorsa, kucaklarına çıkıp inmek istemiyorsa,
  • Evde yalnız kaldığında aşırı mama yiyorsa,
  • Siz kapıdan çıkar çıkmaz miyavlamaya başlıyorsa,
  • Dışarıdan geldiğinizde üzerinizden çıkarttığınız ceketinizin sütüne yatıp, tekrar ceketi giymenizi yani dışarıya çıkmanızı engellemeye çalışıyorsa…

Kedinizin ayrılık korkusu yaşıyor olma olasılığı son derece yüksek. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yukarıda da belirttiğimiz gibi hayatınıza bir kedi daha katmayı deneyebilirsiniz. Bu genellikle kedilerde ayrılık korkusu için en etkili çözüm yollarından biridir.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir