Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerde Ağrının 5 Belirtisi

Kedilerde Ağrının 5 Belirtisi

Kedilerle konuşarak anlaşamasak da bu insanlar ile kediler arasında harika ilişkiler kurulmasını engellemez. Hayatını kediler ile paylaşan bizler onları gözlemleyerek ve hangi hareketlerinin ne anlama geldiği konusunda bilgi edinerek kedilerimizi çok daha iyi anlamayı başarabiliriz. Sevimli dostlarımız da aynı bizler gibi ağrı çekebilirler ve kedilerde ağrı genellikle rutin dışı yani her zamankinden farklı davranışlar sergilemelerine neden olur. Kedilerde ağrı belirtileri hakkında bilgi sahibi olmamız bu belirtileri fark ettiğimizde kedimizi veterinere götürerek ağrıya neden olan hastalık ya da etkenin teşhis edilip tedavi edilerek kedinin sağlığına kavuşmasını sağlayabilmek için çok önemlidir. Unutmayın; ağrı kimi zaman hafif bir üşütme gibi basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi kimi zaman da kanser gibi çok ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. İşte bu yüzden kedilerde ağrı belirtileri hakkında bilgi edinmeli ve kedinizin ağrısı olduğunu fark ettiğinizde bunu kesinlikle ciddiye alıp veterinere başvurmalısınız.

1- UYUŞUKLUK

kedilerde uyuşukluk

Evin içinde bir anda kedinizin varlığını daha az hissetmeye başladıysanız, kediniz her zamankinden çok daha fazla yatıyorsa, çevreye karşı ilgisi azalmışsa bu ağrısı olabileceğini gösterir.

2- ANİ AGRESYON

sinirli kedi

Bir kedinin ani agresyon sergilemesi de ağrı belirtisi olabilir. Bu özellikle de kedinin belirli bir bölgesine dokunduğunuzda saldırganlaşması ile tipiktir. Örneğin kedinizi okşarken belirli bir noktaya her dokunduğunuzda kızıyorsa, sizi ısırmaya ya da tırmalamaya kalkışıyorsa bu o bölgesinin ağrıdığını ya da acıdığını gösterir.

3- YÜKSEK YERLERE ÇIKMAKTAN KAÇINMA

camdan bakan kedi

Kediler ev içinde yüksek yerlere çıkmayı çok severler ve özellikle de cam kenarları favori yerlerinden biridir. Kediniz bir anda koltuğa çıkmayı, camın kenarına zıplayıp yatmayı bıraktıysa bu da ağrı çekiyor olabileceği anlamına gelir. Bu durum özellikle kaslarda ve kemiklerde oluşan ağrılarda gözlemlenir. Örneğin romatizma, artrit ya da osteoartrit gibi kemiklerde ağrı yapan hastalıklara işaret edebilir.

4- SÜREKLİ MIRLAMA

kadının kucağında oturan kedi

Kediler konusunda en sık düşülen yanılgı mırlamanın yalnızca mutluluk ifadesi olduğunun düşünülmesidir. Oysaki kediler sadece mutlu olduklarında değil hastayken ve ağrıları varken de mırlarlar ve bu yollar hem kendilerini sakinleştirmeye hem de ağrıyı azaltmaya çalışırlar. Ancak kedilerde ağrı mırlaması diğer mırlamadan farklıdır; eğer kediniz sürekli ve sabit bir tonda mırıldanıyorsa bu ağrısı olduğunu gösterir.

5- SAKLANMA

saklanmış kedi

Kediler saklanmayı ve bazen yalnız kalmayı severler ancak kediniz her zamankinden çok daha fazla saklanıyorsa, saklandığı yerden uzun saatler boyunca çıkmıyorsa bu da ağrısı olduğunu gösterebilir.

Ayrıca bunlara ek olarak kendini ya da vücudun bir bölgesini aşırı yalama ve ya hiç yalanmama, iştahsızlık, tuvaletini kum kabının dışına yapma gibi belirtiler de sergileyebilir ağrısı olan kediler.

KEDİNİZDE YUKARIDAKİ BELİRTİLERİN BİR YA DA BİR KAÇI VARSA YAPMANIZ GEREKEN HEMEN VETERİNERİNİZE BAŞVURARAK KEDİNİZİN KAPSAMLI ŞEKİLDE MUAYENE OLMASINI SAĞLAMAKTIR.

KEDİLERE ASLA VETERİNER ÖNERİSİ DIŞINDA İLAÇ VERMEMEK GEREKİR, ÖZELLİKLE DE BAZI İNSAN İLAÇLARI VE AĞRI KESİCİLER KEDİLER İÇİN TOKSİKTİR!

Ayrıca kedilerde en sık görülen hastalık belirtileri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir