Cumartesi , Ağustos 24 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerde ağız kokusunu engellemek için 5 ipucu

Kedilerde ağız kokusunu engellemek için 5 ipucu

Hayatını kedilerle paylaşan birçok insanın ortak şikayetlerinden biridir kedilerde ağız kokusu. Oysaki sağlıklı bir kedinin ağzının rahatsızlık verecek şekilde kokması mümkün değildir. Yani aslında kedilerde ağız kokusu bakım hatalarından kaynaklanır demek pek de yanlış olmaz. İşte bu nedenle kedilerin ağzı kokusunu engellemek bizim elimizdedir. İşte kedilerde ağız kokusunu önlemenin yolları.

1- Kedinizin iç parazit aşılarını aksatmayın!

kedilerde-ağız-kokusu-nasıl-önlenir

Kedilerde ağız kokusunun en sık karşılaşılan nedenlerinden biri iç parazitlerdir. Kedilerde iç parazit varlığı anemi, ishal gibi çok sayıda sorunun yanı sıra ağız kokusuna da yol açar. Bu nedenle kedilerde ağız kokusunu engellemenin ilk koşulu kedinin parazit aşılarını düzenli olarak yaptırmaktır. Ayrıca kedilerde görülen bazı viral enfeksiyonlar da ağız kokusuna yol açabilir. Yani yalnızca parazit değil kedinizin tüm aşılarını zamanında yaptırmanız hem ağız kokusunu engeller hem de hastalanmasını.

2- Kedinizin dişlerini fırçalayın

kedilerde-diş-fırçalam

Kedilerde ağız kokusunun en önemli sebeplerinden biri dişlerinin arasında biriken yemek artıklarının bakteri üretmesidir ve bunu engellemenin en etkili yolu da tabi ki kedinin dişlerini fırçalamaktır. Evet, kediler bu konuda isteksiz olabilir ancak biraz sabırla tüylü kankanızı dişlerini fırçalatmaya alıştırabilirsiniz.

3- Kedinize çiğneyebileceği oyuncaklar alın

TIP77catchewingonstringcloseup

Kediler çiğnemeye köpekler kadar meraklı değildir ancak bu onların da çiğneyeceği ya da daha doğru bir ifade ile çiğnemekten hoşlanacağı oyuncaklar olmadığı anlamına gelmez. Hemen her pet shopta bulabileceğiniz kediler için özel olarak üretilmiş çiğneme oyuncakları sanılanın aksine bu tatlı hayvanların yalnızca oyun oynayıp eğlenmesini sağlamaz aynı zamanda çiğneme sırasında dişlerinin temizlenmesini böylelikle plak oluşumunu engelleyerek ağız kokusu ile de savaşır.

4- Kedinizi düzenli veteriner kontrolüne götürün

97787440_take_your_cat_to_the_vet_632x475

Kedilerde ağız kokusu birçok hastalık nedeni ile de ortaya çıkabilen bir durumdur. Örneğin diyabet yani şeker hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi çok sayıda hastalık kedilerde ağız kokusu oluşturur. İşte tam da bu nedenle kedinizi her sene düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmeniz hastalıkların erken fark edilmesini ve tedavi edilmesini sağlamak için vazgeçilmezdir. Aslında düzenli veteriner kontrolü her açıdan kedi bakımının en önemli parçalarından biridir.

5- Kediler için üretilmiş ağız kokusu engelleyici ürünler kullanın

dec11

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de kedilerde ağız kokusu önleyici ürünler satılıyor. Bazı ürünler kedinin suyuna karıştırılırken bazılarıysa yukarıdaki gibi tablet şeklindeler. Bu ürünleri kullanmak da tüylü kankanızın ağzının kokmasını engellemek için oldukça etkili. Ama tabi ki “ben kedime aşı yaptırmayayım bunlardan vereyim de ağzı kokmasın” diye düşünme hatasına düşmeyin sakın 🙂 .

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir yorum.

  1. Profosör olsa ne olur ki ,kendisi kedi kadar değerli degil,camdan attığı kedi daha degerliydi..pislik herif.onuda ben ben atabilseydim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir