Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kediler yas tutar mı?

Kediler yas tutar mı?

Kedilerin özgür ruhlu oluşları, bağımsız yapıları kimi insanlar tarafından bu hayvanların ne diğer hayvanları ne de diğer insanları gerçekten sevmediği şeklinde yorumlanıyor. Oysaki bu kesinlikle büyük bir yanılgı çünkü kediler çevreleri ile sürekli iletişim halinde olan, hem diğer kedilere ve hayvanlara hem de insanlara karşı içten ve yoğun sevgi besleyen canlılar. Kedileri yakından tanıyanlar, hayatlarını bu harika canlılarla paylaşanlar ailede insan ya da hayvan kaybı olduğunda tüylü kankalarının çok üzülebildiğini biliyorlar, ancak bazı kedi severler tüylü kankalarının kayıpların ardından yas tuttuğunu söylüyorlar. Peki, acaba bu doğru mu? Yani kediler yas tutar mı gerçekten?

Her kayıp kedileri üzmez

Evet, kediler çevreleri ile sürekli etkileşim halindelerdir ve hem insanlarla hem de diğer kedilerle iletişim kurarlar. Ancak bu bir kedinin etrafındaki herkese aynı miktarsa sevgi ve bağlılık duyduğu anlamına gelmez. Özellikle kalabalık kedilerin bir arada yaşadığı evlerde çoğu zaman hayatını kaybeden bir kedi olursa diğer kedilerin yas tutması pek görülen bir durum değil. Ayrıca eğer bir kedi uzun süren bir hastalık dönemi geçirir ve bu sürecin sonunda hayatını kaybederse diğer kediler bu süreç içinde onun öleceğini anlayıp kendilerini buna alıştırdıkları için yine pek fazla üzülmeyebiliyorlar.

Kedilerin hayatını kaybeden canlının bedenini görmesini sağlamak gerekli

Kedi davranışı uzmanları kedilerin yas tutmasını engellemenin ya da daha az keder hissetmelerini sağlamanın yolunun kedinin hayatını kaybeden kedi ya da insanın bedenini görmesini sağlamak olduğunu belirtiyorlar. Bu kedinin ölümü anlamasına ve kabullenmesine yardımcı olarak daha az kederlenmesini ve yas tutmamasını ya da daha kısa süre yas tutmasını sağlıyor.

Yasın üç aşaması

Kedilerde yas üç aşamadan oluşuyor;

  1. Aşama: Bu aşamada kediler eğer kaybettikleri kişinin cansız bedenini görmedilerse, evden uzakta hayatını kaybettiyse evde onu aramaya başlıyorlar. Çoğu kedi bu arama sırasında miyavlıyor ve kedilerde yasın bu ilk aşaması 1-2 hafta hatta bazen daha uzun bile sürebiliyor.
  2. Aşama: İkinci aşamada kediler daha pasif hale geliyorlar. Eskisinden daha az sosyalleşiyorlar, 1. aşamadaki miyavlayarak aramanın yerini sessiz bir ruh hali alıyor. Saklanma eğiliminde oluyorlar ve bazen depresyona da girebiliyorlar. Kedilerde depresyon belirtileri ve kediler neden depresyona girer yazılarımıza göz atabilirsiniz.
  3. Aşama: Kediler yasın ilk iki aşaması atlattıktan sonra genellikle kişiliklerinde bir değişiklik olur; artık kedi kaybından önceki kedi değildir. Bu çoğunlukla sosyal olmayan kedilerin daha sosyal ve sokulgan hale gelmesi, ya da tam tersi sosyal kedilerin daha mesafeli hale gelmesi şeklinde görülüyor.

Kedinize nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Bir kaybın ardından yas tutan kedi için yapılabilecek en büyük yardım ona hayatın hala eskisi gibi sürdüğünü hissettirmektir. Evet, siz de kaybınız için üzgün olabilirsiniz ancak yine de kedinizin mama saatlerini aksatmamanız, kum kabını temizlemeyi ihmal etmemeniz, her zamanki gibi tüylerini taramanız ve onunla oynamanız yani hayatının aynı eskiden olduğu gibi devam ettiğini hissettirmeniz yas süresinin kısalmasına ve tüylü kankanızın yastan çıkmasına yardımcı olacaktır. Bu arada tüm bunlar yani kedinizle zaman geçirmek emin olun ki sizin de üzüntünüzü hafifletecek ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Yeni bir kedi almak için acele etmeyin!

Birçok kişi yas tutan kedisinin yastan çıkması için bir yavru kedi almanın en iyi fikir olduğunu düşünür ancak uzmanlar bunun pek de iyi bir fikir olmadığı görüşünde. İdeal olanın kedi yastan çıktıktan sonra yeni bir kedi evlat edinmek, bu hem sizin hem tüylü kankanız hem de ailenize katılacak olan yeni kedi için en doğrusu.

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir