Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kediler Ve Sivrisinekler

Kediler Ve Sivrisinekler

Yaz şüphesiz ki baharın ardından yılın en güzel mevsimi, hatta çoğumuz yazın gelmesini kelimenin tam manası ile iple çekiyoruz. Ama yazın gelmesi ve havaların ısınması ile birlikte sivrisinekler de ortaya çıkıyorlar ve her ne kadar doğanın bir parçası oldukları için saygı duysak da bazen ciddi şekilde rahatsızlık hatta acı verebiliyorlar. Üstelik sivrisinekler sadece bizlere değil hayvanlara da rahatsızlık veriyorlar. Yani eğer “sivrisinek kedileri sokar mı?” diye merak ediyorsanız, evet sivrisinekler kedileri de sokuyor.

Sivrisinekler kedilerde ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor!

kedilerde sivrisinek alerjisi

Siz sivrisinek kediyi sokar mı diye düşünürken size bunun çok da ötesinde bir sorundan bahsedeceğiz; kedilerde sivrisinek alerjisi! Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz kedicik sivrisinek alerjisinden mustarip. Sivrisinek ısırığına karşı aşırı alerjik reaksiyonlar gösteren kedilerde bu ve bunun gibi durumlar ile karşılaşılabiliyor ve sivrisinekler kedileri genellikle burun, kulak gibi tüylerin az olduğu bölgelerden soktukları için en çok da bu bölgelerde oluşan lezyonlar ile karşılaşılıyor. Bunun sebebiyse sivrisineklerin ısırıkları ile birlikte kedinin kanına karışan çeşitli maddelere karşı kedilerin bağışıklık sisteminin gösterdiği aşırı tepki. Kedilerde sivrisinek alerjisi belirtileri şunlar;

  • Deride pullanma
  • Tüy dökülmesi
  • Pati yastıklarında şişme
  • Pati yastıklarında kalınlaşma ve hassasiyet
  • Kabuklu yaralar
  • Ülserler

Kedinizde bu belirtiler varsa yapmanız gereken tabi ki veterinere başvurmak!

Kalp kurdu da sivrisineklerden bulaşıyor!

kedilerde kalp kurdu
Kedilerde kalp kurdu sivrisinekler yolu ile bulaşan bir parazit

Kedilerde kalp kurdu bir parazit ve bu paraziti sivrisinekler, tatarcıklar taşıyor. Enfekte bir hayvanı sokan sivrisinek daha sonra sağlıklı bir hayvanı soktuğunda bu parazitin mikrofloryalarını yani yavrularını kedinin kanına bırakmış oluyor ve işte kalp kurdunun kedinin bedenindeki yaşamı da böylece başlamış oluyor! Mikrofloryalar ortalama olarak 14 gün sonra kalp kurdu larvaları haline geliyorlar ve kedinin dolaşım yolu ile kalbine doğru ilerlemeye başlıyorlar. Larvalar kedinin kalbine varana dek geçen 6 aylık sürede büyümüş ve kalp kurdu halini almış oluyorlar. Kedilerde kalp kurdu bazen hiç belirti vermese de bazen inatçı öksürük, nefes alma zorluğu gibi belirtilerle kendini gösterebiliyor ve bazen ne yazık ki ölümcül olabiliyor!

Kedileri sivrisineklerden nasıl koruyabiliriz?

Spa scene with natural cosmetics

Kedileri sivrisineklerden korumak için başvurabileceğimiz en makul yöntem tabi ki en doğal yöntemler. Sivrisinek kaçıran doğal yağlar bu iş için son derece uygun. Örneğin limonotu yağı, biberiye yağı, okaliptüs yağı gibi sivrisinek kaçıran doğal yağlar kedilerimizi sivrisineklerin hışmından ve sivrisineklerden bulaşabilecek hastalıklardan korumak için gayet etkili birer önlem. ANCAK ŞUNU UNUTMAYIN; KEDİLER AĞIR KOKULARDAN HİÇ HOŞLANMAZLAR VE BU YAĞLARIN KOKUSU ÇOK AĞIRDIR BU NEDENLE KEDİNİZİN ENSESİNE BU YAĞLARDAN BİRİNDEN BİR DAMLADAN BİLE AZ BİR MİKTARDA DAMLATMANIZ YETERLİDİR!

 

 

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir