Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kediler rüya görür mü?

Kediler rüya görür mü?

Hayatını kedilerle paylaşan herkes tüylü kankasını uyurken seyretmeye bayılır çünkü uyuyan kediler muhteşem görünürler! Hatta itiraf edelim birçoğumuz kendimizi tutamaz ve uyuyan pisileri öper, okşarız 🙂 . Tabi bu arada hepimiz tüylü kankalarımızın uyurken bir takım hareketler yaptığına şahit oluruz ve bunu rüya görüyor olarak yorumlarız. Biz uyuyan kedimizin yaptığı hareketleri rüya görüyor şeklinde yorumlarken elbette bilim dünyası yorum yapmaktan ötesine geçerek kedilerin rüya görüp görmediğini uzun zamandır araştırıyorlar ve tabi ki artık bu konu ile ilgili bir sonuca varmış durumdalar 🙂 . İşte kediler rüya görür mü diye merak edenlerin merakını bir nebze de olsa giderecek bir yazı 🙂 .

MIT’de bu konu üzerine uzun süren araştırmalar yapılmış

kediler-rüya-görür-mü

Massachusetts Institute of Technology yani MIT’de hayvanlar rüya görür mü sorusunun yanıtlarını bulabilmek için uzun yıllar boyunca araştırmalar yürütülmüş. Dünyanın en saygın bilim kuruluşlarından biri olan MIT’de yapılan araştırmalardan çıkan sonuç tüm memeli hayvanların rüya gördüğü. Yani memeli bir hayvan olan kediler de rüya görüyorlar! MIT’de yapılan araştırmalar kedilerin yanı sıra fare, aslan, köpek gibi çok sayıda memeli canlının rüya gördüğünü kesin olarak ortaya koymuş.

Kediler REM uykusunda rüya görüyor

kediler-rüya-görür-mü-1

Kedilerin uykusu da aynı bizler gibi evrelerden oluşuyor ve kediler de bizler gibi REM uykusunda rüya görüyorlar. Kedilerin REM uykusu sırasında bir takım görüntüler gördükleri kesin olsa da bilim henüz bu görüntülerin neler olabileceği konusunda bir bilgiye sahip değil. Yani, evet kediler rüya görüyor bunu biliyoruz ancak kedilerin rüyalarının içeriği hakkında henüz bir bilgimiz yok.

Kedilerin hangi aralıklarla rüya gördüğü de bilinmiyor

kediler-rüya-görür-mü-2

Bunun yanı sıra araştırmalar kedilerin hangi sıklıkta rüya gördüğü sorusuna da bir cevap verebilmiş değil. Yani şu anda bilim ışığında kediler rüya görüyor mu sorusunun yanıtının evet olduğunu kesinlikle bilsek de henüz bu güzel canlıların hangi aralıklarla rüya gördükleri, rüyalarında ne gördükleri gibi ikincil soruların yanıtları bulunabilmiş değil. Umuyoruz yakın gelecekte kediler rüyasında ne görür sorusunun yanıtını da öğrenmiş oluruz 🙂 .

 

 

 

 

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir