Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kediler Neden Şişmanlar?

Kediler Neden Şişmanlar?

Her kedi insanı tüylü kankasının sağlıklı olmasını ister, ancak bizim toplumumuzda tombiş olmak sağlıklı olmakla eş değer algılanıyor. Çoğu kedici kedisinin gürbüz olmasından hoşlanıyor, hatta kedileri şişmanlatmak için özel çaba harcayanlar bile var, oysaki kedilerde şişmanlık ölümcül sonuçlar doğurabilecek kadar ciddi bir durum. Zira fazla kilolar aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de birçok hastalığa zemin hazırlayan en önemli etken. Kilolu kedilerin kalp-damar hastalıkları, kanser, şeker hastalığı gibi ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara yakalanma riski diğer kedilere kıyasla çok daha yüksek. Yani, bu şu anlama geliyor, kendi estetik algısı için, kedisi daha sevimli görünüyor diye kedisinin şişmanlamasına göz yuman her kedi sahibi kedisinin hastalanmasına, yaşam kalitesinin düşmesine ve büyük olasılıkla erken yaşta hayatını kaybetmesine zemin hazırlıyor. Ancak bazen de kediler şişmanladıkları için hastalanmıyor, hasta oldukları için şişmanlıyor. Yaygın kanı sadece kedilerde kilo kaybının hastalık belirtisi olduğu yönünde, oysaki aslında kilo almak da çeşitli hastalıkların habercisi olabiliyor, yani kediler bazı hastalıklar sebebiyle de kilo alabiliyor. Kediler neden şişmanlar diye merak edenler aradıkları tüm cevapları yazımızda bulacaklar.

Yanlış besleme

Kedilerde şişmanlama nedenleri içinde insan hataları yazımızın başında da altını çizdiğimiz gibi ilk sırada alıyor, aşırı, düzensiz ve yanlış gıdalarla besleme kediler neden şişmanlar sorusunun öncelikli yanıtı. Kedileri yaşlarına, aktivite seviyelerine ve şayet varsa özel sağlık koşullarına uygun ve kaliteli mamalarla beslemek gerekiyor.

Hareketsizlik

İşte kedilerde şişmanlık nedenlerinden biri daha, hareketsizlik. Özellikle ev kedileri ne yazık ki genellikle çok hareketsizler ve bu da doğal olarak şişmanlamalarına yol açıyor. Bir kedinin sağlıklı olabilmesi için aynı insanlar gibi yeterli düzeyde egzersiz yapması gerekiyor. Hareketsizlik kilo almanın yanı sıra çeşitli hastalıkların oluşumda da rol oynuyor. Bu arada kısırlaştırma kedi sağlığı için son derece faydalı ancak kısırlaştırılan kedilerde hareketsizlik ile karşılaşılma olasılığı daha yüksek bu nedenle kısırlaştırma sonra öncelikle kedinizi nasıl beslemeniz gerektiği konusunda veteriner hekime danışmanız sonrasındaysa oyunlardan faydalanarak kedinizin yeterli düzeyde hareket etmesini sağlamanız gerekiyor.

Hastalıklar

Evet, geldik aslında yazımızın en önemli bölümüne, kedilere kilo aldıran hastalıklar da var ve ne yazık ki şişmanlığın hoş bir şey gibi algılanması sebebiyle bu hastalıklar genellikle gözden kaçıyor. Zira kedi insanları tüylü kankaları kilo kaybettiğinde hızla veterinere başvururken söz konusu kilo alması olduğunda veteriner hekime başvurmaya gerek görmüyorlar ve bu da kedinin kilo almasına neden olan hastalığın teşhis ve tedavi edilmemesi anlamına geliyor. Oysaki kedilere kilo aldıran hastalıklar sandığınızdan çok daha ciddi olabiliyor.  İşte kedilerin kilo almasına neden olan hastalıklar.

Hipotroidizm

Tiroid bezi vücutta metabolizmanın normal çalışabilmesi için gerekli olan T3 (liotironin) ve T4 (levotiroksin) de dahil olmak üzere bir dizi hormon üretir. Hipotiroidizm kedilerde nadir görülen bir durumdur ve oluşumu tiroid hormonlarının normalden daha düşük seviyelerde üretilmesidir. Bunun sonucunda kedinin metabolizması yavaşlar ve bu da kedinin kilo almasına neden olur. Kedide hipotroidizm olduğu halde eskisi kadar yemeye devam ederse metabolizması eskisinden yavaş çalıştığı için kilo alır. Eğer kedinizin iştah durumunda bir değişiklik yoksa, eskisiyle aynı miktarda yediği halde sürekli kilo alıyorsa mutlaka veteriner hekime başvurmanız gerekir.

Cushing hastalığı (hiperadrenokortisizm)

Kedilerde Cushing sendromu (hiperadrenokortisizm) adrenal bez çok fazla kortizol ürettiğinde ortaya çıkar . Kortizol önemli bir hormondur, yüksek seviyelerde üretimi hastalıklara yol açar. Hipofizdeki veya adrenal bezin dış tabakasındaki tümörler kedilerde cushing sendromuna neden olabilir. Kedilerde bu hastalık nadiren görülse de orta yaşlı ve yaşlı kedileri ayrıca dişileri daha fazla etkiler. Ayrıca diyabet hemen hemen her vakada bu hastalığa eşlik eder. Cushing sendromu kedilerde aşırı yemeye ve bu nedenle kilo almaya yol açabilir. Ayrıca karın bölgesinde genişleme ve yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi simetrik tüy dökülmesi de bu hastalığın belirtileri arasındadır. Cushing sendromuna genellikle adrenal bezdeki ya da hipofizdeki tümörlerin yol açtığı düşünüldüğünde bu hastalığın altında yatan nedenlerin hastalıktan daha ciddi olduğunu anlamak zor değildir, zira bu tümörler ölümcül sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla kedinizin iştahı bir anda açıldıysa, sürekli mama yediği halde hiç doymuyor ve kilo alıyorsa mutlaka veteriner hekime başvurmanız gerekir.

İnsülinom

İşte yine siz “aman da benim tatlı tombiş pisim” diye şişman kedinizi severken aslında onu ölüme yaklaştırıyor olabilecek bir hastalık; insülinom ya da daha bilinen ismi ile pankreas kanseri. Bu hastalık kedilerde kilo kaybına neden olabildiği gibi kilo artışına da neden olabiliyor ve insülinomun erken teşhisi tüm kanser türlerinde olduğu gibi başarılı bir tedavi için hayati önem taşıyor.

Hipofiz bezi hastalıkları

Hipofiz bezi hormon üretir ve diğer bezlerin çoğundan hormon üretimini düzenler ve bu nedenle “ana bez” olarak adlandırılır. Eğer hipofiz bezi anormal çalışıyorsa çeşitli hormon seviyelerindeki değişiklikler kedinin metabolizmasını, iştahını ve yağ birikimini etkileyebilir ve bu da kilo almasına yol açabilir.

Beyin hastalıkları

Kedinizin aniden iştahının açılmasının, kilo almasının altında beynindeki bir sorunun yol açabileceği belki de asla aklınıza gelmemiştir, ancak beyindeki sorunlar da kedilerde kilo alma nedenleri arasında yer alıyor. Zira kedilerin iştahını beyindeki hipotalamus isimli bölge düzenliyor ve bu bölgedeki sorunlar, anomaliler kedilerin aşırı yemesine dolayısıyla kilo almasına neden olabiliyor.

Diyabet

Diyabet ya da halk arasında bilinen ismi ile şeker hastalığı da kedilere kilo aldıran hastalıklar arasında yer alıyor. Çünkü şeker hastası kedilerde iştah artışı oluyor ve sürekli mama yiyen kediler doğal olarak şişmanlıyor. Ayrıca başka etkenler sebebiyle şişmanlayan kedilerde de şeker hastalığı görülme olasılığı yükseliyor. Yani şeker hastalığı hem kedilerde kilo artışına yol açıyor hem de kilo artışı nedeni ile ortaya çıkabiliyor.

Gördüğünüz gibi kediler neden kilo alır sorusunun çok fazla yanıtı var ve yine gördüğünüz gibi kedilerin şişmanlamasının altında kimi zaman son derece ciddi hastalıklar yatabiliyor. Bu nedenle öncelikle, lütfen kedinizi kendi estetik algınız nedeniyle şişmanlatmaktan kaçının, sonrasındaysa eğer kedinizi sağlıklı ve yeterli beslediğiniz halde yine de kilo alıyorsa mutlaka veteriner hekime başvurarak bu duruma neyin sebep olduğunun belirlenmesini ve kedinizin tedavi olmasını sağlayın. Yazımızı bitirirken şişmanlığın kedilere zararları yazımıza da mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca dünyanın en şişman kedisi Elvis yazımızda da Elvis’in ne kadar çok hastalıktan mustarip olduğunu görebilirsiniz.

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir