Cumartesi , Ağustos 24 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kediler neden mırlar?

Kediler neden mırlar?

Kedilerin miyavlaması hemen hepimizin kalbine işleyen bir sestir, ancak mırlama bundan çok farklıdır ve mırlamanın insanlar üzerinde eşsiz bir yatıştırıcı etkisi vardır. Kediler dünya üzerinde mutlu olduklarında uğultuya benzeyen bu melodik sesi çıkaran tek canlılardır, peki kediler sadece mutlu olduklarında mı mırlar ya da daha doğru bir ifade ile kediler neden mırlar? Bu sorunun cevaplarına geçmeden önce sizlerle kedi mırlaması hakkında ilginç bilgiler paylaşalım 🙂 .

kedi-mırlaması-hakkında-ilginç-bilgiler

  • Kedi mırlaması kedilerin çıkarttığı diğer seslerden farklıdır çünkü mırlama kediler nefes alıp verirken üretilir.
  • Yapılan ölçümler kedi mırlamasının dalgalarının 25-150 hertz arasında değiştiğini gösteriyor. En düşük kedi mırlamasının rölantideki bir motor ile aynı titreşimleri yaydığını da gösteriyor bu ölçümler.
  • Kedi mırlamasının faydaları yazımızda da bahsettiğimiz gibi mırlamanın iyileştirici gücü hakkında da çok sayıda çalışma yapılmış ve bu çalışmalar neticesinde mırlamanın kan basıncını düşürdüğü ve depresyonu engellediği kanıtlanmış. İşte tam da bu nedenle bazı kediler hastanelerde tedavi amaçlı terapi kedileri olarak insanların iyileşmesine yardım ediyor. Bu arada yaşlılar kedi terapisi ile daha sağlıklı ve mutlu hale geliyor yazımıza göz atarak terapi kedilerinin ne denli mucizevi etkileri olduğunu daha net anlayabilirsiniz.
  • Mırlama kemik hastalıklarının iyileştirilmesinde de etkili. Bu nedenle kediler artrit ya da osteoartrit gibi kemik hastalıklarına yakalandıklarında bizlere ve diğer hayvanlara kıyasla daha az acı çekiyorlar.

Evet, kedi mırlaması hakkında ilginç bilgileri de sizlerle paylaştıktan sonra yazımızın esas konusuna yani kediler neden mırlar sorusunun yanıtlarına gelebiliriz.

Mutluyken

kediler-neden-mırlar-1

İşte kedi mırlaması denilince herkesin aklına gelen ilk şey;mutluluk! Evet, kediler mutlu olduklarında mırlarlar.

Doğum yaparken

kediler-neden-mırlar

Dişi kediler doğum yaparken de mırlarlar, bunun sebebi hem kendilerini yatıştırmak hem de ağrılarını hafifletmek istemeleridir. Doğum gerçekleştikten sonra da mırlamayı bırakmazlar, mırlayarak yavrularını mutlu ederler ve daha da önemlisi mırlama anne ile yavru kediler arasındaki bağın kuvvetlenmesini sağlar.

Hastayken

kediler-neden-mırlar-2

Kediler hastayken de mırlar ve bunun sebebi mırlamanın iyileştirici gücüdür. Ayrıca çoğu araştırmacı hasta kedilerin mırlarken vücutlarının endorfin salgılamasını sağladığını da düşünüyor.

Ölüme yakınken

kediler-neden-mırlar-3

Kayıtlara geçen çok sayıda kedi ölüm vakasında kedilerin ölmeden hemen önce mırladıkları belirtiliyor. Yani kediler aşırı hastayken ve ölüme yakınken de mırlıyorlar. Bunun sebebininse yine kedinin kendini yatıştırmaya çalışması olduğu belirtiliyor.

Gördüğünüz gibi kediler neden mırıldar sorusunun yanıtı yalnızca mutluyken değil! Siz tüylü kankanızın mutlu olduğu için mırladığını zannederken o aslında çok hasta ya da acı çektiği için de mırlıyor olabilir. Elbette bunu anlamanın en doğru yolu kedide başka hastalık belirtileri olup olmadığına dikkat etmektir. Kedilerde en sık görülen hastalık belirtileri yazımıza göz atarak tüylü kankanızın hasta olduğunu nasıl anlayabileceğiniz hakkında birçok ipucu edinebileceğinizi de ekleyelim.

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir