Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kediler Neden Kuyruk Titretir?

Kediler Neden Kuyruk Titretir?

Tüylü kankalarımız kediler konuşamasalar da aslında özellikle beden dillerini kullanrak neredeyse sürekli olarak bizlere mesajlar yollarlar. Kedilerde beden dili denilince akla gelen ilk şeyse tabi ki kuyruktur çünkü kediler beden dilinde en çok kuyruklarını kullanırlar. Tüylü kankanızın kuyruğuna bakarak tüylü kankalarımızın içinde bulunduğu ruh hali ile ilgili önemli bilgiler edinebiliriz. Kedilerde kuyruk titretme en sık karşılaştığımız hareketlerden biridir ve birden çok anlama gelebilir. İşte kediler neden kuyruk titretir sorusunun yanıtları.

Sıkıntı

Kedilerin kuyruk titretme nedenlerinden biri sıkıntıdır. Özellikle aniden ve aşırı hızlı şekilde titreyen kuyruk kedinin sıkıldığına, etrafta huzursuz hissetmesine neden olan biri ya da bir etken olduğuna işaret eder.

Öfke

Bir kedi kuyruğunu daha agresif ve abartılı şekilde titretiyorsa bu öfkeli olduğu anlamına gelebilir. Özellikle de kediniz kuyruğunu titretirken aynı zamanda sallıyorsa bu öfkeli, huzursuz ve rahatsız hissettiğini gösterir.

Heyecan ve sevinç

İşten eve geldiniz, mutfağa girdiniz tüylü kankanız da peşinizden geldi ve kuyruğunu titreterek bacaklarınıza sürünüyor. Bu durumda kediniz sonunda eve geldiğiniz için sevinçli ve ona mama vereceğiniz için de heyecanlıdır. Olumlu anlarda kuyruk titretme hareketi heyecan ve mutluluk belirten bir harekettir. Bunu yazmışken şunu da belirtmek gerekir; kedilerin her hareketini olduğu gibi kuyruk titretmeyi de içinde bulunduğunuz durumla birlikte değerlendirmeniz gerekir.

Erkek kediler spreyleme yaparken de kuyruk titretir

Bunların yanı sıra bir de erkek kedilerin dillere destan spreyleme hareketi vardır, erkek kediler bölgelerini işaretlemek için spreyleme yaparken ya da halk değişi ile siğirken de kuyruklarını titretirler. Eğer erkek kedinizi kısırlaştırmadıysanız eşyalara, duvara arkasını dönüp kuyruğunu titretiyorsa bu spreyleme yaptığı anlamına gelir, kedinizin kuyruğunu titretmesinin ardından bu hareketi yaparken bulunduğu noktaya baktığınızda ıslaklık gördüğünüzde ve ağır bir koku duyduğunuzda bu spreyleme yaptığı anlamına gelir.

Kedilerin kuyruğu bize neler anlatır yazımıza da göz atmayı unutmayın :).

 

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

3 Yorumlar

  1. Sayin Ukala Hayvan, cok güzel bir sekilde kuyruk konusunu anlatmissiniz, tesekkürler 🙂 ayriyeten bu konunun dahada cok gizemli bilemedigimiz noktalari var olduguna inanirim , onuda sadece kedigiller bilir sanirim.

    Saygilar Erkan

  2. benım kedim kısır ama ge3nede titriyor we erkek nedenı nedir

    • Kısır kedi sadece üreyemez bebekleri olmaz geri kalan hersey aynidir iliskiye girer koku birair kediyi kisiastirinca disi oldu sanıyorsunuz zamanla hormonel denge azalacağı icin eş arama.istegi de ortadan kalkabilir ama her kedi icin geçerli degildir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir