Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kediler neden küser?

Kediler neden küser?

Her bir kedinin karakteri farklıdır ve kediler bireyselliklerinden asla ödün vermezler! Kediler aynı zamanda çok da alıngan olabilirler ve kedilerde küsme hayatını bu güzel canlılar ile paylaşan her insanın mutlaka yaşadığı bir durumdur. Pek sevgili kedi kankanız size küstüğü zaman hayatın neşesi kaçar, canınız sıkılır! Arkasını dönüp oturan, en içten pisi pisi seslenişlerinizi karşılıksız bırakan dört ayaklı kankanız acaba size neden küsmüştür? Aslında her kedinin alışkanlıkları, huyları, sevdiği ve sevmediği şeyler farklıysa küsme nedenleri de farklıdır. Ayrıca aynı kedi birçok nedenle de küsebilir. Bakalım kediler neden küser sorusunun cevapları nelermiş?

Uzun süre yalnız bırakılma

yalnız kedi

Evet, kediler yalnızlığı ve yalnız kalmayı severler ama bu yalnız bırakılmaktan hoşlandıkları anlamına gelmez! Kedilerde küsme en çok uzun saatler boyunca evde yalnız bırakılan pisilerde görülen bir durumdur. Kedi bu sürede sıkılır ve doğal olarak kendini yalnız bırakan insan dostuna küser. Eğer eve geldiğinizde kediniz sizi karşılaşmıyorsa bilin ki size küsmüştür ve aslında bunda da sonuna kadar haklıdır!

Kedilerin sıkıldığının 5 belirtisi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Azarlanma

üzgün-kedi

Kediler için azarlanmak son derece örseleyici bir durumdur, kediler azarlanmayı hiç sevmezler, zaten kim sever ki? 🙂 Kedinizi azarladığınızda alınabilir ve bunun neticesinde size küsebilir, somurtabilir.

Kedinizi asla cezalandırmamanız için 5 neden yazımıza da bir göz atın bizce.

Mama beğenmeme

masada-oturan-kedi

 

Kedilerin sofistike canlılar olduğunu ve özellikle de mama konusunda son derece hassas olduğunu hepimiz biliyoruz. Kediler mama değişimi nedeni ile de küsebilirler. Özellikle de sağlık koşulları nedeni ile normal mamalardan daha lezzetsiz olan diyet mamalara geçen kedilerde küsme ile sık karşılaşılır. Ancak böyle bir durumda kedinizin sağlığını düşünerek küsse bile veterinerin önerisi olan mamayı kullanmaya devam etmeniz şarttır!

Birine emanet edilme

kedi-kutusunda-oturan-kediler

İşte kedileri en çok küstüren şey; birine emanet edilme! Tatile çıkarken hemen hepimiz kedimizi ona iyi bakacağından emin olduğumuz birilerine emanet ederiz, ancak kedimize yokluğumuzda ne kadar iyi bakılırsa bakılsın o onu terk ettiğimizi düşünür ve kalbi inanılmaz derecede kırılır! İşte bu nedenledir ki tatilden döndüğünüzde özlemiyle yanıp kavrulduğunuz kediniz size uzunca bir süre yüz vermez. Onun gönlünü kazanmaksa size kalmış bir şeydir.

Eve başka bir kedi ya da insanın gelmesi

sarman-kedi

Evet, kedileri küstüren şeylerden biri de eve başka bir kedi, hayvan ya da insanın gelmesi daha doğrusu eve taşınmasıdır. Bu durum hem kedinin düzenini bozduğu hem de kıskanmasına neden olduğu için kedilerin küsmesi ile sonuçlanabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda kedinizle yeteri kadar ilgilenip eve yeni gelen canlının ondan daha çok sevilmediğini, kendisinin hala çok değerli olduğunu hissettirmeniz küskünlüğünün geçmesini sağlamakta size yardımcı olabilir.

Kedilerde kıskançlık yazımıza da göz atabilirsiniz 🙂 .

 

 

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir yorum.

  1. Günay Kahveci

    İnsanlarda öyle. Ama hemen şarkılar söylüyor konuşuyor , özür ler dileyip susuyorum onu bekliyorum biraz sonra hobba yanımda kendi gelmesi güzel bir duygu. Onunla epeyzaman geçiyorum. Ilgi ve sevgi herşeyin ilacı değilmi. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir