Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kediler neden kusar?

Kediler neden kusar?

Hayatını kediler ile paylaşan herkes kedisinin kustuğuna defalarca şahit olmuştur. Çünkü kediler hasta olmasalar bile zaman zaman kusarlar. Kedilerde kusma kimi zaman sıradan ve basit bir durumken kimi zamansa çok ciddi hastalıkların habercisi olabilen bir semptomdur. Dolayısıyla kedimiz kustuğunda mutlaka durumunu takip etmemiz gerekir. Peki, kediler neden kusar?

Temizlenirken yuttukları tüyleri çıkartmak için

kediler-neden-kusar

Hepimizin bildiği gibi kediler titizliğine aşırı düşkündürler ve günün büyük bölümünü uyuyarak geri kalanının çoğunu da kendilerini temizleyerek yani yalanarak geçirirler. Kedi dili hakkında dört şaşırtıcı gerçek yazımızda detaylı şekilde anlattığımız gibi kedilerin dilinde papilla ismi verilen dikenler vardır ve kendilerini yalarken bu dikenler dökülen tüyleri de toplar ve kediler bu tüyleri yutarlar. Ancak tabi ki yuttukları tüyler vücutlarında yok olmaz ve zaman zaman midelerinde oluşan bu tüy topaklarını çıkartmak için kusmaya gereksinim duyarlar ve bu kusmalar normaldir. Bu arada evden çıkmayan kedilerin kusabilmesini sağlamak için mutlaka kedi çimi bulundurmak gerekir. Eğer kedinizin tüylerden kusmadan kurtulmasını istiyorsanız malt macunu da kullanabilirsiniz.

Zehirlenme

kediler-neden-kusar

Kedilerin kusmasına neden olan etkenlerden biri de çeşitli maddelerden kaynaklanan zehirlenmelerdir. Kusma çoğu zehirlenmede görülen ilk semptomdur. Kedilerde en sık karşılaşılan zehirlenmeler yazımıza göz atarak pisileri zehirleyen maddeler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Karın bölgesindeki hastalıklar

kediler-neden-kusar-kapak

Kedilerin karın bölgesindeki hastalıklar da kusmalarına yol açabilir. Sürekli tekrarlayan kusmalar bu hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Örneğin karaciğer iltihabı, karın tümörleri ve pankreas enfeksiyonu gibi karın içi hastalıkları kusmaya neden olabilir.

Mide hastalıkları

kediler-neden-kusar

Aynı bizler gibi kediler de midelerinde sorun olduğu zaman kusarlar. Gastrit, parazit, mide tümörleri gibi mide hastalıklarının yanı sıra midedeki ülserler de kedilerin kusmasına neden olabilir.

Hormonal hastalıklar

kediler-neden-kusar

Kedilerde kusma hormonal hastalıklardan da kaynaklanabilir. Örneğin tiroid bezinin fazla çalışması gibi sorunlar kedilerde kusma ile kendini gösterebilir.

Metabolizma hastalıkları

kediler-neden-kusar

Kusma birçok metabolizma hastalığının da önemli belirtileri arasında yer alır. Karaciğer ve böbrek yetmezliği kedilerde kusmaya neden olan metabolizma hastalıklarındandır. Ayrıca diyabetis mellitus yani halk arasındaki ismi ile şeker hastalığı da kedilerde kusmaya neden olan hastalıklardan biridir.

Bozuk yiyecek tüketme

kediler-neden-kusar

Hepimizin bildiği gibi kediler çöp karıştırmayı oldukça severler ve bu çöp karıştırma operasyonları esnasında eğer bozuk gıdalar tüketirlerse bu da kusmalarına neden olabilir. Ayrıca bizler de tüylü kankalarımıza farkında olmadan bozulmuş gıdalar verebiliriz bu nedenle kedileri beslerken dikkatli olmamız ve bayat yiyeceklerden kesinlikle uzak durmamız gerekir. Özellikle yaz aylarında kedilere verilen tavuk, et gibi taze gıdalar çok çabuk bozulacağı için eğer kedimiz verdiğimiz anda bu yiyecekleri tüketmemişse hemen mama kabından kaldırmamız gerekir.

İlaçlar

kediler-neden-kusar

Bazı ilaçlar da kedilerin kusmasına yol açabilir. Yeri gelmişken KEDİLERE ASLA VETERİNER ÖNERİSİ DIŞINDA İLAÇ VERMEMEK GEREKTİĞİNİ de söyleyelim. Evet, bazı beşeri yani insan ilaçları kedilerde de kullanılır ancak bu ilaçları ve dozajlarını belirleyecek olan tabi ki veteriner hekimlerdir. Bunun dışında kedilere kulaktan dolma bilgilerle ilaç vermek ölmelerine bile yol açabilir. Örneğin aspirin ve parasetamollü ilaçlar kedilerde çok ciddi zehirlenmelere neden olur.

ACİL DURUMLAR

kediler-neden-kusar

Eğer kedinizin kusmuğunda kan ya da mukus yani sümükümsü maddeler varsa, kusmuğu çok koyu renkli hatta siyahsa, kusmuğu aşırı kötü kokuyorsa ayrıca eğer sürekli kusuyorsa ve kusması 1-2 günden uzun sürerse mutlaka hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmanız gerekir! Zira kanlı, koyu renkli, kötü kokulu ve sürekli kusmalar ciddi sorunların habercisidir. Bu nedenle kaybedeceğiniz her dakika kedinizin aleyhine işler!

Son bir şey; bazen kediler ruhsal sorunlar nedeniyle de kusabilirler. Özellikle stres kedilerin kusmasını tetikleyebilir.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir yorum.

  1. Benim kedim de kusmaya başlamıştı, bir sorun mu var diye çok korkmuştum. Neyse ki mama değişikliğindenmiş. Siz de dikkatli olun, mama değişikliği de kusmasına sebep olabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir