Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kediler Neden Horlar?

Kediler Neden Horlar?

Kedilerin süper uykucu canlılar olduğu hepimizin malumu. Hatta kediler günde kaç saat uyur sorusunun yanıtı günün neredeyse üçte biri. Yani bir kedi yaşına, sağlığına ve aktivite durumuna bağlı olarak günde 13-18 saat arası uyuyabiliyor ve bazen bu durum hayatını tüylü kankalarla paylaşanların kedilerinin hasta olduğunu bile düşünmesine neden olabiliyor, ancak çoğunlukla bize çok uzun gelen uyku süresi aslında pisilerin normal uyku gereksinimlerini karşılamak için ihtiyaçları olan süre. Bazı kediler bebekler gibi mışıl mışıl uyurken bazı kedilerse aynı insanlar gibi horluyor hatta bazen bu horlama kedilerle birlikte uyuyan bizleri rahatsız edecek denli yüksek sesli olabiliyor. Peki, kediler neden horlar? Ya da kedilerin horlaması normal midir? İşte tüm bu soruların yanıtları yazımızda sizi bekliyor.

Horlama nedir?

Kediler neden horlar sorusunu yanıtlamadan önce horlama nedir ona bir göz atalım. Horlama, üst solunum yollarındaki pasajlar, farenks adı verilen burun, ağız arkası veya boğaz nefes alırken sesli olarak titreştiğinde gerçekleşir. Titreşimler ve bunun sonucunda horlama, üst solunum yollarının dokuları uyku sırasında rahatladığında görülür. Yani kedilerin horlaması her zaman sorun işareti değildir, sağlıklı bir kedi de horlayabilir.

Basık burunlu ırklar horlamaya daha yatkındır

İran kedisi gibi basık burunlu ırklar horlamaya daha yatkındır. İnsanlar bu ırkları daha kısa burunlu olmaları için yetiştirirken bu ırkların burun kanalları, daha doğrusu üst solunum yollarındaki kanalların da normal bir kedininkinden daha dolambaçlı hale gelmesine neden olmuştur. Hava bu kıvrımlı dokulardan geçerken titreşim ve horlama oluşur hatta basık burunlu ırklarda yalnızca uyurken horlama değil uyanıkken sesli nefes alma durumuyla da karşılaşılabilir.

Horlama bazen de sağlık sorunlarının göstergesidir

Kedi bakımında en sık yapılan hatalar arasında kedileri toraman birer tüy topacına çevirmek yani aşırı kilo almalarına neden olmak ilk sıralarda yer alıyor. Kedilerin kilo alması beraberinde birçok sağlık sorununun yanı sıra horlamayı da getirebiliyor. Aşırı vücut ağırlığı, üst solunum yollarını çevreleyen dokularda yağ birikimine neden olur ve bu da horlamayı tetikleyebilir. Bu fenomen, insanlarda olduğu kadar kedi ve köpeklerde de oldukça yaygındır. Evet, horlama tek başına bir sağlık sorunu değildir ancak fazla kilolara bağlı horlama sorundur zira şişmanlık kediler için çok ciddi bir sorundur. Şişmanlığın kedilere zararları yazımıza göz atarak fazla kiloların kedilere ne kadar ciddi zararları olduğunu öğrenebilirsiniz.

Horlama üst solunum yolları enfeksiyonlarına işaret edebilir

Kedim neden horluyor diye düşünüyorsanız bunun altında yatan nedenlerden biri de üst solunum yolları enfeksiyonu olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonlu kedilerde horlama gelişebilir. Sesli solunum, solunum yollarında sinüs tıkanıklığı veya mukus birikimi nedeniyle oluşur. Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar özellikle aşısız kedilerde yaygın olarak görülür ve bunlar genellikle kendiliğinden sınırlayıcı veya ilaca dirençlidir. Bununla birlikte mantar enfeksiyonları görülebilir ve bunlar daha ciddi olma potansiyeline sahiptir. Tüm bu etkenlerden kaynaklanan üst solunum yolları enfeksiyonları kedilerde horlama durumunun baş göstermesine yol açabilir.

Yabancı cisimler de kedinin horlamasına sebep olabilir

Ağız ya da burun arkasına kaçmış olan yabancı cisimler de kedilerde horlama nedenleri arasında sayılabilir. Bu cisimler sıklıkla çimen, ot gibi bitkilerdir bilirsiniz tüylü kankalarımız bitkilere ve bitkileri koklamaya bayılırlar. Eğer kedide horlama ağız ya da burun arkasındaki bir yabancı cisme bağlı olarak şekillenmişse horlamanın yanı sıra öksürüğe, ajitasyona ve sinüs enfeksiyonlarına da yol açabilir.

Tümörler ve kitleler horlamanın en tehlikeli sebepleri arasında yer alır

Kedilerin horlamasının altında yatabilecek en tehlikeli nedenler sinüslerde veya üst solunum yollarındaki kitleler veya tümörlerdir. Lenfoma, fibrosarkom ve adenokarsinom gibi kanserler horlamaya sebep olan tümörlerin oluşmasına neden olabilir.

Ne zaman endişelenmek gerekir?

Tüm bu bilgiler ışığında “kedim horluyor” diye hemen endişeye kapılmanız gerekir mi? Tabi ki hayır. Horlayan bir kedide tıbbi bir sorunun olup olmadığını belirlemek için bazı basit kurallar vardır. Uyku esnasında oluşan hafif horlama, solunum sıkıntısı ile bağlantılı değildir ve doğasında istikrarlıdır (zamanla daha belirginleşmez) yani muhtemelen bir problem değildir. Hızlanma, öksürme ya da iştahsızlık gibi diğer semptomlarla bağlantılı olan horlama ise büyük olasılıkla hastalık işaretidir. Solunum sıkıntısı ile birlikte görülen horlama ise acil müdahale gerektiren bir durumdur. Ayrıca kedilerde solunum sıkıntısı her halükarda acil müdahale gerektiren bir sorundur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ya da kediniz horlamanın yanı sıra öksürme, iştahsızlık gibi belirtiler de sergiliyor ve horlaması her geçen gün şiddetleniyorsa yapmanız gereken hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmaktır.

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir