Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kediler neden depresyona girer?

Kediler neden depresyona girer?

Depresyon ne yazık ki sadece insanların en büyük sorunlarından biri değil ve hayvanlar da depresyona girebiliyorlar ve buna tabi ki tüylü kankalarımız kediler de dahil. Kedilerde depresyon kimi zaman oldukça ciddi sorunlara yol açabilir zira depresyon beraberinde fiziksel bazı problemleri de getirebilir, dolayısıyla kedinin genel sağlık durumunda bozulmalar görülebilir. Kedilerde depresyon belirtileri yazımızda kedinizin depresyonda olduğunu gösterebilecek ipuçlarını paylaşmıştık sizinle. Peki; kediler neden depresyona girer? Bu sorunun bir değil birçok cevabı var, çünkü kediler birçok farklı nedenle depresyona girebiliyor.

Taşınma

evin-önünde-oturan-kedi

Kediler bölgeci hayvanlardır, yani daha açık bir ifade ile her kedinin bir bölgesi vardır ve kediler bölgelerine bağlıdırlar. Ev kedilerinin bölgesi de doğal olarak evleridir ve taşınma işte tam da bu nedenle kedileri depresyona sokar. Bağlı olduğu bölgesinden başka bir yere götürülmek kediler için hiç hoş bir durum değildir, bazı kediler bunu daha kolay kabullenip atlatabilirken bazılarıysa uyum sağlamakta zorluk çeker ve depresyona girer.

Dekorasyon değişimleri

camdan-bakan-üzgün-kedi

Aslında kedilerin evdeki dekorasyon değişimleri nedeni ile depresyona girmesinin altında yatan sebep taşınma ile hemen hemen aynıdır, kediler hem mekanlarına hem de alışkanlıklarına bağlıdırlar ve alıştıkları yaşam ortamındaki değişiklikler huzursuz olmalarına dolayısıyla da depresyona girmelerine yol açabilir.

Aileye yeni bir insan ya da hayvan katılması

kızı-ısıran-kedi

Kedilerin kendilerine kurdukları güvenli dünyanın değişmesine neden olan şeylerden biri de aileye yeni bir üye katılmasıdır. Bu ister başka bir kedi ya da hayvan olsun ister bir insan kedilerin düzenlerinin bozulmasına dolayısıyla depresyona girmelerine yol açabilir.

Uzun süre yalnız bırakılmak

kedilerde-depresyon

Kediler için yeterli düzeyde sosyalleşmek emin olun ki yemek kadar su kadar gereklidir ve uzun süre yalnız bırakılan, yeterli ilgilenilmeyen, yani sosyalleşme eksikliği yaşayan kedilerde depresyon görülme olasılığı çok yüksektir. Bunu engellemek için yapabileceğiniz en etkili şey kedinizle düzenli oynamaktır. Kedinizle daha çok oynamanız için 5 geçerli sebep yazımıza göz atarak oyunun kedilere faydaları hakkında çok daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca eğer yoğun bir çalışma hayatınız varsa ve kediniz her gün evde yalnız kalmak zorundaysa önerilen bir kedi daha sahiplenmenizdir.

Sağlık sorunları

kedilerde-depresyon-1

Kedilerde depresyona yalnızca ruhsal bir sorun olarak bakmak yanlıştır çünkü birçok hastalık kedilerde depresyona hatta şiddetli depresyona neden olabilir. Bu nedenle kedinizde depresyon belirtileri varsa ilk yapmanız gereken bir veteriner hekime başvurmaktır. Kedilerde en sık görülen hastalık belirtileri yazımıza göz atarak pisilerin hasta olduğunu nasıl anlayabileceğiniz hakkında ipuçları edinebilirsiniz.

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir