Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kediler neden çılgınca şeyler yapar?

Kediler neden çılgınca şeyler yapar?

Hayatını dünyanın en güzel, sevimli ve eğlenceli canlılarından biri olan kedilerle paylaşanlar için hayat asla sıkıcı değildir. Çünkü kediler evin içinde bizleri hem güldüren hem de şaşırtan birçok davranış sergilerler. Aslında kedilerin yaptığı ve bizlere çılgınca gelen tüm davranışların altında bir mantık vardır. Yani aslında kediler kendi varoluşları içinde daima mantıklı davranırlar ve biz bunu anlayamadığımız için bazı davranışları bize çılgınca gelebilir. İşte kediler neden çılgınca şeyler yapar ve kedilerin yaptığı acayipliklerin altında yatan nedenler nelerdir sorularının yanıtları.

Neden küçücük yerlere sıkışıp yatarlar?

lavaboda yatan kediler

Harika bir eviniz vardır ve kediniz evin her yerinde yatabilecekken, koca kanepeleri, yatakları ya da onun için büyük bir özenle hazırladığınız kedi yatağını bırakıp en olmadık, küçücük yerlere sıkışıp yatar ve bu birçok kediciyi şaşırtır. Oysaki bunun altında yatan neden kedilerin küçük yerlerde kendilerini daha güvende hissetmesidir. Doğada çok sayıda düşmandan korunmak için kediler küçük, gizli ve sıkışık yerlerde yatmayı, uyumayı tercih ederler ve ev kedileri de çoğu kez bu içgüdü ile hareket ederler ve lavabo, kutu gibi küçük yerlerde uyurlar.

Neden yüksek yerlerde takılırlar?

gardırobun üstündeki kedi

Bütün kediler evin içindeki yüksek yerlere çıkma konusunda ısrarcıdırlar. Kimi zaman gardrop tepesine, kimi zaman buzdolabının üstüne çıkarlar hatta bazen inemezler ve bizler de “yahu orada ne işin var” demekten kendimizi alamayız. Peki, kediler neden yüksek yerlere çıkar? Bugün bizlerle evde yaşayan evcil kediler genlerinde yabani ortamda yaşayan atalarından izler taşıyorlar ve bu davranış da onlara atalarından kalan bir miras. Doğada kediler yüksek yerlere yani ağaçlara çıkarak hem av olmaktan korunurlar hem de kuş gibi avları yakalarlar. Ayrıca yüksekten aşağıya bakarak yerdeki avları da çok daha kolay tespit edebilirler. Yani biz “yahu orada ne işin var senin?” diye söylenirken kedilere büyük bir haksızlık yaparız aslında, çünkü bu da onların iç güdüsel olarak sergilediği ve kendi varoluşları içinde gayet de mantıklı olan bir davranıştır.

Neden salatalık gibi bazı şeylerden aşırı derecede korkarlar?

salatalıktan korkan kedi

Geçtiğimiz sene internet aleminde viral şekilde salatalıktan korkan kedi videoları paylaşıldı. Her şeyden önce şunu söylemeliyiz; kedilerin korkusu ile eğlenmek kesinlikle doğru değil! Konumuza dönersek, kediler neden salatalıktan korkar? Ya da daha doğru bir ifade ile aslında hiç bir zararı olmayan bazı nesneleri aniden karşılarında görünce aşırı korkarlar? Bunun altında da yine mantıklı bir neden yatıyor; kedilerin hayatta kalma iç güdüsü! Kendini korumak için ani korku en güçlü araçlardan biridir. Dikkat ettiyseniz kediler salatalık ve bazı nesneler ile aniden karşılaşınca korkup zıplıyorlar ve bu doğada bir yılanla karşılaştıklarında sokulmalarını engelliyor. Yapılan araştırmalar kedilerin özellikle salatalığı yılana benzettiğini ve bu nedenle bu şekilde tepki gösterdiğini ortaya çıkartmış. Yani kedilerin bazı nesneler ile aniden karşılaşınca korkmaları kendilerini koruma içgüdüsünden kaynaklanan bir durum.

Gördüğünüz gibi kedinizin sergilediği ve size saçma ya da çılgınca gelen tüm davranışların aslında bir nedeni hem de gayet mantıklı bir nedeni var. Söz konusu hangi hayvan olursa olsun onları kendi varoluşumuza ve değer yargılarımıza göre değil kendi varoluşlarına göre değerlendirirsek çok daha gerçek bir ilişki kurmayı ve onları çok daha iyi anlamayı başarabiliriz.

Ayrıca kedileri daha iyi anlamak için her kedi sahibinin anlamını bilmesi gereken 5 kedi kulak hareketi ve kedilerin kuyruğu bize ne anlatır yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir yorum.

  1. benim kedim salatalıktan korkmuyor evde salatalık görsün kokluyor sonra dönüyor arkasını gidiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir