Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kediler Kanseri Hisseder Mi?

Kediler Kanseri Hisseder Mi?

İnsanlar birçok konuda hayvanların yardımına ihtiyaç duyuyorlar yani hayvanlar bizlerin en yakın dostu olmalarının yanı sıra bize en çok yardım eden canlılar durumundalar. Tabi, hayvanların bu yardımları gönüllü olarak yaptıklarını söylemek zor. İnsanlık hayvanları kendi istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda kullanıyor ve aslında bunun doğru ve etik bir şey olduğunu kesinlikle söyleyemeyiz. Ancak bunun yanı sıra hayvanların bazı yardımları biz istemeden de yaptıklarına şahit oluyoruz. Örneğin ölümü hisseden kedi olarak tanınan Oscar yaşadığı yaşlı bakım evinde ölümü yaklaşmış hastaların yanına gidiyor ve onların yanına uzanıyor. Bilim insanları Oscar’ın bu davranışının altında yatan nedenlerden birinin ölüme yakın insanları sakinleştirmek istemesi olduğunu düşünüyorlar, kimse Oscar’ı bunu yapması için zorlamıyor, o ölmek üzere olan insanların yanına gitmeyi ve onları sakinleştirmeyi kendisi istiyor. Bunun gibi birçok hikaye var ve buna sahibinin kanser olduğunu hisseden kediler de dahil. Peki, gerçekten kediler kanseri hisseder mi?

Kedileri sayesinde kanser olduğunu öğrenen insanlar var

İngiltere’nin en ünlü gazetelerinden biri olan Daily Mail’de yer alan haberde 52 yaşındaki Wendy Humphreys’in hikayesine yer verilmiş. Wendy Humphreys bir smokinli kedi olan kedisinin tam 2 hafta boyunca her sabah inatla sağ memesinin üstüne yatması üzerine sonunda doktora gittiğinde sağ memesinde bezelye büyüklüğünde kanserli bir tümör olduğu tespit edilmiş. Doktorlar Wendy’ ye kanserin oldukça ilerlemiş durumda olduğunu ve eğer doktora gelmekte biraz daha gecikseydi hayatını kaybedebileceğini söylemişler. Önce kemoterapi tedavisi gören Wendy sonrasındaysa göğsü alınarak sağlığına kavuşmuş. 52 yaşındaki kadın kucağında güzel kedisi ile poz verirken “hayatımı ona borçluyum” demeyi de ihmal etmemiş. Wendy’ nin hikayesi sadece bir örnek, bunun gibi yüzlerce hatta binlerce hikaye var, peki bunlar tesadüf mü yoksa gerçekten kediler kanserin kokusunu alabilir mi

Henüz bu konuda yeterli araştırma yapılmadı

Köpeklerin bir kaç karsinom yani epitel ya da bezsel dokularda oluşan kanser türünü teşhis ettiği vakaların ortaya çıkması ile birlikte bilim bu konunun üzerine eğilmeye karar verdi ve köpeklerin bu yeteneğini inceleme altına aldı. Bugün kanser dedektörü köpek olarak anılan ve koklayarak kanseri erken dönemde teşhis edebilen köpekler kullanılıyor. Ancak söz konusu kediler olduğunda henüz “kediler kanseri hissediyor” ya da “kediler kanserin kokusunu alıyor” diyebileceğimiz bilimsel veriler yok elimizde. Bu konuda elimizde olan tek şey Wendy örneğinde olduğu gibi dünyanın dört bir yanından binlerce insanın “kanserimi kedim sayesinde fark ettim, o benim hayatımı kurtardı” demeleri. Yani şu an kedilerin kanseri hissettiğine dair elimizde olan tek şey bu anekdotlar.

Kediler neden araştırılmıyor?

Köpeklerin sadece bir kaç kanseri fark etmesi neticesinde köpeklerin bu yeteneklerinin gerçek olup olmadığıyla ilgili araştırma yapan bilim dünyası kedileri neden araştırmıyor? Bunun yanıtı çok basit; çünkü bilim insanları kedileri kanseri koklamaya ya da hissetmeye nasıl yönlendirebilecekleri konusunda fikir sahibi değiller. Köpekler için ödüllendirme yöntemi kullanılıyor ancak bu yöntemin söz konusu kediler gibi bağımsız ruhlu canlılar olduğunda işe yarayacağının hiç bir garantisi yok.

Bilim “kediler kanseri hissedemez” demiyor

Bilim kediler kanserin kokusunu alır mı sorusuna evet cevabını veremediği gibi hayır yanıtını da veremiyor. Bunun sebebi de yine bu konuda araştırma yapılmamış olması. Ancak, bizler yani insanlar doğayla ve sezgilerimizle olan bağımızı neredeyse tamamen koparmış durumdayız oysa kediler öyle değiller. Bu güzel canlılar hala doğa ile uyum içindeler ve sezgilerinden de hiç bir şey kaybetmediler. Binlerce hikayeye de dayanarak şayet kediniz her zamankinden farklı davranıyorsa, ısrarla daha önce yatmadığı bir noktanıza yatıyor, yalıyor ya da bunun gibi şeyler yapıyorsa onun sezgilerine güvenmekle hiç bir şey kaybetmeyeceğiniz kesin. Elbette kedilerin sergilediği tüm bu davranışlar ille de kansere ya da başka bir hastalığa işaret etmeyebilir ama doktora gitmekle bir şey kaybetmeyeceğimiz de ortada. Yani kedinize, sezgilerine güvenip güvenmemek tamamen sizin tercihiniz, tabi ki bilim bu konu ile ilgili kesin bilgilere ulaşıncaya dek.

Bu arada yaşlılar kedi terapisi ile daha sağlıklı hale geliyor yazımıza göz atarak terapi kedilerin hasta ve yaşlılar üzerindeki inanılmaz etkilerini öğrenebilirsiniz.

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir