Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kediler İnsanı Neden Yalar?

Kediler İnsanı Neden Yalar?

Dünyanın en keyifli şeylerinden biridir kedilerle birlikte yaşamak ve kediler tarafından sevilmek. Bunun içindir ki bir kez bir kediyi sevmiş ve kedi tarafından sevilmiş insanlar başka hiç bir canlıda kedilerde buldukları aşkı bulamazlar. Kedileri bu denli sevilesi kılan en önemli özelliklerinden biri de kendilerine has davranışlarıdır. Aslında kedileri anlamanın yolu da bu davranışların anlamını bilmekten geçer. Kedilerin sergilediği en tipik davranışlardan biri yalamaktır. Tüylü kankalarımız yanımıza uzanmış yatarken elimizi yalamaya başlar ya da aniden kucağımıza zıplayıp yüzümüzü yalarlar peki, kediler insanı neden yalar? Bakalım nedenmiş 🙂 .

Yalama sosyal bağlanma aracıdır

Yavru kediler birbirlerini yalayarak kardeşlik bağı kurarlar, yetişkin kediler birbirlerini yalayarak hem diğer kedinin temizleyemediği kafa, kulak içi gibi yerdeki kirleri temizlerler hem de koku alışverişinde bulunurlar ve tüm bunlar aralarındaki sosyal bağı kuvvetlendirir. Kediniz sizinle arasındaki bağı, sosyal iletişimi kuvvetlendirmek için sizi de yalar.

Kedinizin sizi yalaması kendini güvende hissettiğini gösterir

Bir kedi tarafından yalanmak çok güzel bir şeydir zira bu kedinin kendini sizin yanınızda güvende hissettiğini gösterir. Bu aynı zamanda kedinizin sizi ailesinin bir üyesi gibi gördüğünün de göstergesidir ve sizi yalayarak aranızdaki bağı kuvvetlendirir. Kedinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirmenin 5 kolay yolu yazımıza göz atarak siz de ona karşılık verebilir ve birbirine çok bağlı bir çift olabilirsiniz 🙂 .

Bazen de endişeli olduklarında yalarlar

Kediler endişeli olduklarında bu kendilerini aşırı yalamalarına neden olabildiği gibi sakinleşmek için güvendikleri birini yani sizi yalamalarına da yol açabilir. Eğer kediniz yakın zamanda korktuysa, ortamda yüksek ses ya da karmaşa varken sizi yalamaya başladıysa bu endişeli olduğunu ve sizi yalayarak sakinleşmeye çalıştığını gösterir.

Kediler kendilerini yalnız hissettiklerinde de yalarlar

Bazen kediler de kendilerini yalnız hissedebilirler ve ister yavru ister yetişkin bir kediniz olsun kendini yalnız hissettiğinde sizi yalayarak bu histen kurtulmaya çalışıyor olabilir. Kedim beni neden yalıyor sorusunun yanıtlarından biri de yalnızlıktır yani. Kedilerin kendilerini yalnız hissettiğinin belirtileri yazımıza göz atarak tüylü kankalarımızın yalnız hissettiklerinde başka ne gibi davranışlar sergilediklerini öğrenebilirsiniz.

Tadınız hoşuna gidiyor olabilir

Bu özellikle siz bir şeyler yedikten sonra sergiledikleri bir davranıştır kedilerin. Kedilerin sevdiği bir şey yediyseniz, örneğin bir parça biftek ellerinizi ya da ağzınızı yıkamış bile olsanız bu çok hassas koku alma duyusuna sahip olan kedilerin bu leziz yiyeceğin kokusunu almasını engellemeye yetmez ve üzerinizde biftek ya da herhangi sevdiği mamanın kokusunu alan kedi sizi yalar. Merak etmeyin, böyle bir durumda kediniz yalamaktan ileri gitmez yani sizi biftek sanıp yemez 🙂 .

Dikkat çekmek için yalarlar

Kediler insanları neden yalar sorusunun bir yanıtı da dikkat çekmek istemeleridir. Kediler her ne kadar sizinle fazla ilgili değilmiş gibi görünseler de aslında gayet ilgilidirler ve sizden de aynı şekilde ilgi beklerler. Saatlerce onunla ilgilenmeyip örneğin bilgisayarda oyun oynamanız, kitap okumanız ya da başka şeylerle ilgilenmeniz sıkılmalarına ve kendileri ile ilgilenmenizi istemelerine yol açar ve yalaka da bunu sağlamak için başvurdukları yöntemlerden biridir.

Düşmanlardan korumak için yalarlar

“Düşmanlardan korumak mı o da ne alaka?” diye düşünebilirsiniz ancak kediler avcı canlılardır ve aynı zamanda da avdırlar bu nedenle kediler doğada avlandıklarında avı yedikten sonra vücutlarında kalan tüm kanı, et artıklarını ve av kokusunu iyice temizlenerek yok ederler zira aksi takdirde bu kokuları alan potansiyel avcılar tarafından fark edilmeleri ve av olmaları neredeyse kaçınılmazdır. İşte kediler neden insanları yalar sorusunun bir yanıtı tam da bu nedenle düşmanlardan korumak içindir; eğer yiyecek kokuyorsanız kediniz sizi bu kokudan arındırarak av olmanızı engellemek ister yani sizi düşmanlardan korumak için yalayarak temizler.

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir