Cumartesi , Ağustos 24 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kediler ile birlikte yaşamanın sağlığa 10 faydası

Kediler ile birlikte yaşamanın sağlığa 10 faydası

Kedilerin dünyanın en çok sevilen ve bakılan evcil hayvanı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ancak bilmediğimiz şey kedilerle yaşamanın bizlere, sağlığımıza sağladığı sayısız fayda olduğu. Belki de birçok insan bilmeseler de kendilerini daha iyi hissetmelerini sağladığı için kedilerle yaşıyor ve hem ruhen hem de bedenen diğerlerinden daha sağlıklı olmanın tadını çıkartıyor. Evet, bizim toplumumuz gibi sürekli olarak hayvanların pis olduğundan, sağlığa zararlı olduğundan bahsedilen bir toplumda yaşayanlar için bu söylediklerimiz belki inanılmaz olabilir ancak biz “kedi pistir, hasta eder” diyenler gibi hurafelerle değil bilimsel verilerle konuşuyoruz 🙂 . İşte kedilerle birlikte yaşamanın sağlığa faydaları.

1- Kediler stres ve anksiyeteyi azaltır

kedi-bakmanin-faydalari

Modern insanların en büyük sorunlarınları arasında yer alan stres ve anksiyetenin deyim yerindeyse doğal ilacı kediler! Bunun sebebiyse kediler ile birlikte yaşamanın teskin edici etkisi olması, özellikle mırlamanın insanlar üzerinde ciddi şekilde sakinleştirici etkisi var ve bu sayede hayatını kedilerle paylaşan insanlarda stres ve anksiyete ile karşılaşılma riski çok daha düşük. Kedi mırlamasının faydaları yazımıza göz atarak pisilerin şarkısının şaşırtıcı faydaları hakkında kapsamlı bilgi edinebilirsiniz bu arada 🙂 .

2- Felç riskini azaltır

kedilerin-faydalari

Yapılan araştırmalar kedi sahiplerinin diğer evcil hayvan sahiplerinden ve hiç hayvanı olmayanlardan çok daha az felç geçirdiğini gösteriyor. Bilim insanlarına göre bunun sebebi de ilk maddede olduğu gibi kedilerin insanlar üzerinde rahatlatıcı etkisi olması.

3- Bağışıklık sistemini güçlendirir

kedilerin-faydalari-1

Kedilerle birlikte yaşamak bazı alerjenlere maruz kalmamıza neden olur ve bu da beraberinde bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesini getirir. Özellikle çocukluklarından itibaren kedilerle birlikte yaşayan insanların bağışıklık sistemleri diğerlerinden çok daha kuvvetlidir.

4- Terapötik faydalar sağlar

kedilerin-faydalari-2

Bir kedi sahibi olmanın sakinleştirici etkisi oksitosin salınımını artırır ve bu hormon insanın kendini sevgi dolu ve güvende hissetmesine yardımcı olur. Bunun en önemli kanıtı yapılan bir çalışma sırasında otistik çocukların kedileri severken çok daha az endişeli ve rahat olduklarının kaydedilmiş olmasıdır.

5- Kan basıncını düşürür

kedilerin-faydalari-3

Kedilerin sağlığa faydaları arasında en önemli olanlardan biri kan basıncını düşürmeleri. Kedilerin insanlar üzerindeki sakinleştirici etkileri kan basıncının da düşmesini sağlar. Yüksek kan basıncı olan kedi sahipleri üzerinde yapılan bir çalışmada bu kişilerin kedilerini severken ve onlarla konuşurken kan basınçlarının sabit kaldığı gözlemlenmiştir. Yani yüksek kan basıncı sorunu yaşayan kişiler kedileri ile zaman geçirirken bu sorunu yaşamıyorlar.

6- Kalp hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi riskini azaltır

kedilerin-faydalari-4

Yapılan araştırmalar kedilerle birlikte yaşayan insanların kalp hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi geçirme riskinin diğerlerinden %30-40 daha az olduğunu ortaya koymuştur.

7- Kolesterolü düşürür

kedilerin-faydalari-5

Yine modern insanın en önemli sağlık sorunlarından biri olan yüksek kolesterol konusunda da kedilerin büyük faydası var. Yapılan araştırmalar kedilerin kolesterolü de düşürdüğünü gözler önüne sermiştir.

8- Daha sosyal olmayı sağlar

Sosyal olmak sağlıklı bir ruh halinin vazgeçilmez unsurlarından biri ve kedi sahiplerinin diğer insanlardan daha sosyal olduğu biliniyor. Ayrıca insanlarla sosyalleşmekten kaçınan bireyler sosyalleşme ihtiyaçlarını tüylü kankaları sayesinde de karşılayabilirler.

9- Yalnızlık hissini azaltır

kedilerin-faydalari-7

Yalnızlık hissi insanın genel ruh sağlığı üzerinde son derece olumsuz etki yapar ve kedi ile yaşamak yalnızlık hissini azaltır dolayısıyla hayatını kedilerle paylaşan insanların diğerlerinden daha sağlıklı bir ruh durumuna sahip olmasına yardımcı olur.

10- Karbon ayak izini azaltır

kedilerin-faydalari-8

Kediler diğer birçok hayvana kıyasla daha az yiyecek tüketirler ve bu da daha az karbon ayak izi demektir. Yani bir kedi ile birlikte yaşamak sadece kişisel sağlığa değil dünyaya da faydalıdır aslında.

Gördüğünüz gibi yanı başınızda mırıl mırıl uyuyan bir kedinin faydaları düşündüğünüzden çok daha fazla. Eğer hala bir kediniz yoksa umuyoruz bu yazıyı okuduktan sonra hayatınıza bir kedi katarsınız 🙂

Bu arada yaşlılar kedi terapisi ile daha sağlıklı hale geliyor yazımıza da mutlaka göz atın bizce 🙂 .

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir