Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kediler İçin En Zehirli 8 Bitki

Kediler İçin En Zehirli 8 Bitki

Kedilerin doğada olmaktan ne denli hoşlandıklarını bilmeyen yoktur, kediler için bitkilerin, otların arasında zaman geçirmek adeta bir tutkudur ki böyle olması da normal, zira kendini doğadan soyutlayan tek canlı insan. İnsan dışındaki tüm canlılar hala doğanın bir parçası. Ancak kedilerin otlara, bitkilere olan düşkünlüğü bazı bitkilerin kediler için zararlı olduğu gerçeğini değiştirmiyor elbette. Özellikle de söz konusu ev bitkileri olduğunda son derece dikkatli olmak gerekiyor zira ev bitkilerinin birçoğu kediler üzerinde toksik yani zehirleyici etkiye sahip. Dolayısıyla eviniz ya da bahçeniz için süs bitkisi seçerken mutlaka tüylü kankanızı da düşünüp, iyice araştırma yapıp ona zararı dokunmayacak bitkilere yönelmelisiniz. İşte karşınızda evinize ya da bahçenize asla sokmamanız ya da tüylü kankanızı mutlaka uzak tutmanız gereken kediler için zararlı bitkiler.

1- Kaplan zambağı

kediler-için-zehirli-bitkiler-kaplan-zambağı

Harika görüntüsü ile tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok popüler bir süs bitkisi olan kaplan zambağı kediler için zehirli bitkiler listesinin ilk sırasında yer alıyor ve bu bitkinin hem yaprakları, hem çiçeği, hem sapı kısacası her noktası kediler için aynı derecede tehlike arz ediyor. Bu bitkinin herhangi bir yerini yiyen ya da yutan kedilerde bitkinlik, iştahsızlık, kusma, aşırı susama gibi belirtiler ortaya çıkar. Eğer kedi hemen tedavi edilmezse 24-72 saat içerisinde böbrek yetmezliği gelişir ve kedi hayatını kaybedebilir.

2- Patates ailesinden çiğ bitkiler

kediler-için-zehirli-bitliker-çiğ-patates

Hepimizin evinde bulunan bir yiyecektir patates ama patates aynı zamanda kediler için zararlı bitkiler arasında. Patates familyasına ait olan tüm bitkilerin çiğ hali kediler için toksik. Patatesin hem kendisinde hem de yapraklarında Glycoalkanoid Solamine isimli bir madde bulunur ve bu madde kediler için zehirlidir. Bu nedenle kedinizi evdeki çiğ patateslerden uzak tutmanız gerekir. Ayrıca eğer bahçenizde patlıcani biber gibi sebzeler yetiştiriyorsanız bunlar da kedilerde aynı şekilde zehirleyici etki yapabilir.

3- Zehirli sarmaşık

kediler-için-zehirli-bitkiler-zehirli-sarmaşık

Zehirli sarmaşık adından da anlaşılacağı üzere sadece kediler için değil insanlar ve diğer birçok canlı için de zehirli. Zehirli sarmaşığın akrabaları olan İngiliz sarmaşığı, Boston sarmaşığı gibi bitkiler de kediler için ciddi şekilde zehirleyici etkiye sahiptir.

4- Ökse otu

kediler-için-zehirli-bitkiler-ökse-otu

Ülkemizin hemen her yerinde bulunan ökse otu da kediler için zehirli bitkiler arasında yer alıyor. Özellikle de ökse otunun yemişleri kedilerde ciddi zehirlenmelere neden olabiliyor.

5- Kasımpatı

kediler-için-zehirli-bitkiler-kasımpatı

Çiçek severlerin favorilerinden biri olan kasımpatı da kedilere zararlı bitkiler arasında yer alıyor. Üstelik kedilerin kasımpatı nedeni ile alerjik reaksiyonlar göstermesi için bu güzel çiçeği ille de yemesi gerekmiyor, bazı durumlarda kedinin kasımpatına temas etmesi bile alerjik reaksiyonların ortaya çıkması için yeterli olabiliyor.

6- Ormangülü

kediler-için-zehirli-bitkiler-orman-gülü

Adı her ne kadar ormangülü olsa da bu güzel bitki saksılarda ev bitkisi olarak da çok popüler. Ayrıca bahçe peyzajlarında da sık sık kullanılan ormangülü kedilerde ciddi zehirlenmelere yol açabiliyor. Bu bitkiyi yiyen ya da yutan kedilerde kusma, ishal, karın ağrısı, kramplar, solunum ve böbrek sorunları ortaya çıkabiliyor.

7- Ardıç çalısı

kediler-için-zararlı-bitkiler-ardıç-çalısı

Yine hem ülkemizde hem de dünyada çok popüler olan bir peyzaj bitkisi olan ardıç çalısı da kediler için zehirli bitkiler arasında yer alıyor ve kediler bu bitkiden fazla miktarda yedikleri takdirde karın ağrısının yanı sıra böbrek sorunlarına da yol açabiliyor.

8- Soğan

kediler-için-zehirli-bitkiler-soğan

Soğan her ne kadar listemizin son sırasında yer alsa da aslında etkilerinin ötesinde her yerde çok yoğun şekilde bulunduğundan kediler için zararlı bitkiler içinde en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri. Soğanın içinde bulunan N-propil disülfit isimli madde kedilerde anemiye neden oluyor. Ayrıca bu etkinin benzerini sarımsak da yapıyor. Bu nedenle kedinizi soğan ve sarımsaklardan kesinlikle uzak tutmanız gerekiyor.

Kedilerde en sık karşılaşılan zehirlenmeler yazımız da ilginizi çekebilir.

 

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir