Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kediler Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Kediler Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Kediler dünyada popülasyonu en yoğun olan hayvanlar. Ancak yan yana yaşadığımız bu güzel hayvanlar hakkında nedense çok az şey biliyoruz, üstelik bildiklerimizin çoğu da yanlış! Hatta hayatını kediler ile paylaşanlar bile kediler hakkında bilgi edinmek yerine kulaktan dolma “şehir efsanesi” tadındaki uydurmalara inanıyor. İşte kediler hakkında yanlış bildiklerimiz.

Kediler bıyıkları kesilirse yürüyemez

İşte kediler hakkında en sık dile getirilen ve gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir iddia; kediler bıyıkları kesilirse yürüyemez. Oysaki bu iddianın gerçekle uzaktan yakından ilgisi yok, çünkü kedilerin bıyıkları denge organı değil. Evet, etrafı algılamak için bıyıklarından yararlanıyorlar ama bıyıklarının dengeleri ile direkt ilgisi yok, yani kediler bıyıkları kesilince yürüyemezler iddiası kelimenin tam manası ile bir yalan :).

Kedilerin muhteşem bıyıkları hakkında daha fazla bilgi için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Kedi tüyü kist yapar

İşte kedi türünün en fazla çektiği iddia; kedi tüyü kist yapar! Oysaki işin gerçeğinin bu iddiayla ilgisi yok, kedi tüyü kist yapmaz, kist oluşumuna neden olan bir çeşit parazittir ve aşıları düzenli olarak yapılan bir kedinin bu paraziti taşıma dolayısıyla da tüyünün kist yapma olasılığı yoktur.

Kedi süt ile beslenir

Sokakta yavru ya da büyük aç bir kedi gören hemen herkesin aklına ilk gelen kediye süt verip karnını doyurmaktır. Doğrusu kediler de süte bayılır ancak bu süt içmenin kediler için yararlı olduğu anlamına gelmiyor tabi ki. Aksine kedilerde sütün içerisinde bulunan laktozu sindirmelerini sağlayacak olan laktaz isimli enzim bulunmaz ve bu da sütü sindirememelerine neden olur. Özellikle yavru kedilerde bağırsaklarda biriken laktaz zamanla bakteri oluşumuna, enfeksiyona hatta ölüme bile yol açabilir.

Kedi giren eve melek girmez

Bu şehir efsanesi ile ilgili akılcı bir açıklama yapamayacağız, buna inanan varsa zaten her hangi bir açıklamayı anlama kapasitesi olduğunu düşünmüyoruz :).

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir