Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kediler hakkında muhtemelen bilmediğiniz gerçekler

Kediler hakkında muhtemelen bilmediğiniz gerçekler

Kediler hakkındaki birçok yazımızda da söylediğimiz gibi kediler dünyanın en çok bakılan ya da daha doğru bir ifade ile insanlarla birlikte yaşayan evcil hayvanı. Bugün dünyada 600 milyon kadar ev kedisi var ve bu sayı hergün artıyor. Ancak insanların bu kadar iç içe yaşadığı bu muhteşem canlılar ile ilgili hala oldukça az bilgisi var ve daha da ilginci kediler hakkında birçok yanılgıya sahibiz. İşte kediler hakkında muhtemelen bilmediğiniz gerçekler.

1- Bazı kediler suyu sever

kediler-yüzer-mi

İşte kedilerle ilgili en yaygın yanlış inanışlardan biri; bütün kediler sudan korkar! İşin doğrusu aslında kediler sudan korkmazlar, suyun tüylerini ıslatmasından hoşlanmadıkları için sudan uzak dururlar. Doğal yaşamda birçok kedi türü balık avlayarak yaşamını sürdürür; bkz. ekmeğini sudan çıkartan balıkçı kedi 🙂 .  Evet, konumuza dönersek, yaygın inanışın aksine bazı kedi ırkları suyu çok severler, bu ırkların başındaysa Türkiye’ye özgü bir ırk olan Van kedisi gelir. Ayrıca ırkına bağlı olmaksızın sudan hoşlanan kediler de vardır. Yani kediler suyu sevmez bir genellemedir, bazı kediler bu genellemenin dışında kalır ve suya bayılırlar. Yalnız şunu da eklemeden geçmeyelim; sudan hoşlanmayan bir kediyi suya girmeye zorlamak kesinlikle asla yapılmaması gereken bir şeydir!

2- Kediler manipülatiftir

mama-bekleyen-kedi

Kedilerin en büyük becerilerinden biri manipüle etme yetenekleridir; kediler istedikleri zaman bizlere her istediklerini yaptırabilirler 🙂 . Gerçi hayatını kedilerle paylaşan çoğu insan bunu bilir aslında içten içe ama tam olarak farkında değildir. Şunu da söylemeden geçmeyelim; tüylü kankalarımızın istediklerini yapmak bizim için büyük bir zevktir, dolayısıyla varsınlardır manipülatif olsunlardır 🙂 .

3- Kediler de rüya görür

rüya-gören-kedi

Kediler bu denli çok sevilen ve ilginç hayvanlar olarak tabi ki bizlerin kankamız olmalarının yanı sıra bilim dünyasının da ilgi alanındalar ve yapılan araştırmalar kedilerin de aynı bizler gibi rüya gördüğünü gösteriyor. Yani kediler rüya görür mü diye merak ediyorsanız evet, tüylü kankalarımız da rüya görüyorlar. MIT’ de yapılan araştırmalar neticesinde kedilerin yanı sıra birçok farklı hayvanın da rüya gördüğü ortaya çıkmış.

4- Kedilerin ısıyı tolere etme yeteneği yüksektir

tüylü-kedi-1

İşte kediler hakkında yanlış bildiklerimiz içinde sanıyoruz en yaygın olanı; kedilerin tüyleri nedeni ile terledikleri. Kedilerin tüyleri yazın terlemelerine neden olur mu yazımızda da anlattığımız gibi kedilerin kürkleri onları hem sıcaktan hem de soğuktan korur ve kediler o pofuduk tüylerine karşın sanılanın aksine ısıyı çok iyi şekilde tolere ederler.

5- Kediler çok yakını göremezler

büyük-gözlü-kedi

Kedilerin gözleri çok büyüktür ve kedilerin çok yakınlarındaki nesnelere odaklanabilmesi mümkün değildir. Kediler uzaktaki avları gözleri ile görürler, onlara sessizce yaklaşırlar ve yaklaştıkları, gözleri ile odaklanamamaya başladıkları anda devreye bıyıkları girer! Evet, kediler çok yakınlarındaki nesnelere odaklanamazlar ancak bıyıkları onların bu eksiğini hem de fazlasıyla kapatır. Bu arada kedilerin kusursuzluk sırrı kedi bıyığı yazımıza göz atarak o tatlı bıyıkların ne kadar muhteşem birer organ olduğunu çok daha net öğrenebilirsiniz 🙂 .

6- Kedilerin köprücük kemiği yoktur

kedi

Dikkatli kediciler kedilerin kafalarının geçtiği her yerden geçebildiğini bilirler, peki bunu nasıl başarır tüylü kankalarımız? Bunun nedeni kedilerin köprücük kemiği olmamasıdır. Köprücük kemiklerinin olmaması kedilere yalnızca kafalarının geçtiği her yerden geçme yeteneği kazandırmaz aynı zamanda hem avlanırken hem de kavga ederken çok daha esnek olmalarını sağlar.

 

 

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir