Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kediler Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Kediler Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Kediler açık ara dünyanın en fazla bakılan evcil hayvanı konumundalar. Öyle ki dünyada bakılan her 1 köpeğe karşı 3 kedi bakılıyor. Bu elbette bir tesadüf değil, zira kedi bakımı köpek bakımına kıyasla çok daha kolay ve bunun yanı sıra kediler artık insanların yoğun olarak yaşamaya başladığı şehir ve apartman hayatına çok daha başarılı şekilde uyum sağlıyorlar. Tabi kedilerin tüm bu artıları canımız kuçuları da sevmediğimiz anlamına gelmiyor, bizler patili, patisiz tüm hayvanları seviyoruz! Evet, konumuza dönersek çoğumuz hayatımızı bu muhteşem canlılarla yani kedilerle paylaşıyoruz peki kediler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? İşte kediler hakkında bilmeniz gerekenler. Tabi bunlar sadece bazıları, çünkü kediler hakkında bilgi bir yazıya sığmaz 🙂 .

1-KEDİNİN KALBİ DAKİKADA 100-200 ARASINDA ATAR

kapl desenli kedi

Kedilerin kalbi dakikada kaç kere atar diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim; bir kedinin kalbi dakikada 100-200 arasında atar. Bunu bilmemiz neden önemlidir? Şundan; acil durumlarda kalp atışlarını saymak gerekir, kedilerde kalp atışı sayısının azalması ciddi sorunların belirtisidir. Dolayısıyla kaza, hastalık gibi durumlarda kedinizin nabzının normalde kaç attığını bilmeniz işinize yarayacak bir bilgidir.

2- KEDİLERİN DOĞDUKLARINDA 26 DİŞİ VARDIR

ağzı açık yavru kedi

Kediler doğduklarında 26 dişleri vardır. Ortalama olarak 3,5-4 aylıkken aynı insanlarda olduğu gibi diş değiştirmeye başlarlar ve yine ortalama olarak 6 aylık olduklarında diş değiştirme süreci tamamlanır. Diş değiştirme süreci sonunda kediler hayatları boyunca taşıyacakları dişlerine kavuşurlar ve bu dişlerin sayısı 30’dur. Yani kedilerin kaç dişi vardır sorusunun yanıtı; yavru kedilerin 26, yetişkin kedilerin 30 dişi vardırdır.

3- KEDİLERİN BIYIKLARININ KÖKÜ TÜYLERİNDEN 3 KAT DAHA DERİNDEDİR!

kedi bıyığı

Kedilerin bıyıkları tüylerinden üç kat daha kalındır ve bıyıklarının kökleri bıyıklarından tam üç kat daha derindedir.

Kedilerin kusursuzluk sırrı kedi bıyığı yazımızda bu eşsiz organlar hakkında çok daha kapsamlı bilgi bulabilirsiniz.

4- KEDİLERİN HAFIZASI 16 SAATTİR!

kedi hafızası

Kedilerin hafızası tam 16 saattir! Köpeklerin hafızasının yalnızca 5 dakika olduğu düşünülürse sevimli dostumuz kedilerin ne kadar geniş bir hafızaya sahip olduğunu anlamak daha kolay olur. Ancak kediler hafızalarında yalnızca işlerine yarayacak bilgileri depolarlar. İşte bu nedenledir ki kediler hakkında 5 ilginç gerçek yazımızda da belirttiğimiz gibi kediler cezalandırılmaktan anlamıyorlar. Cezaları hafızalarına kaydetmiyorlar, ama işlerine yarayacak şeyleri örneğin ödüllendirilmeleri kaydediyorlar. Bu yüzden kedi eğitimi için en makul yol ödüllendirme. Kaldı ki bizce kedilerin eğitilmesine de gerek yok zira oldukları halde zaten yeterince kusursuzlar!

5- KEDİ BEYNİ BEDENİNE GÖRE EN BÜYÜK OLAN MEMELİDİR

kedi beyni

Kediler memeli canlılardır ve beyinlerinin ağırlığı 20-30 gram arasında değişir. Bu memeliler arasındaki en büyük beyindir. Kediler beyni bedenine göre en büyük memelidir. Ancak bugüne dek memeliler üzerinde yapılan araştırmalar beynin büyüklüğünün zeka ile ilişkisi olduğu yönünde bir bilgiye ulaşılmasını sağlamamıştır.

Yazımızı bitirirken kedilerin her yerlerinin ilginç olduğunu ekledikten sonra KEDİNİZİN GÖBEĞİ HAKKINDA 5 İLGİNÇ GERÇEK yazımıza da göz atın diyoruz 🙂 .

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir