Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kediler hakkında bilinmeyenler

Kediler hakkında bilinmeyenler

Kedilere hayran olmamak ve bu muhteşem canlıların çekim gücüne karşı koymak birçoğumuz için imkansız. Kediler ortalama olarak 10 bin yıl önce evcilleştiler ve o gün bugündür insanların sadece yanı başında olmakla kalmıyorlar aynı zamanda dünyada milyonlarca insan için kelimenin tam manası ile tutkunun ta kendisi durumundalar. Bugün dünya genelinde en fazla bakılan evcil hayvan olduğu halde hala kedilerle ilgili birçok bilinmeyen var, ama tabi ki kedilerle ilgili bilinmeyenler konusunda bilim insanları araştırmalar yapmaya devam ediyorlar yani belki çok yakın zamanda değil ama eninde sonunda insanlık kedileri tam anlamı ile çözmeyi başaracak gibi görünüyor. Yazımızın konusuysa kediler hakkında bilinen ama çoğumuzun bilmedikleri. İşte kediler hakkında bilinmeyenler

Dünyada 500 milyondan fazla evcil kedi var!

dunyada-kac-kedi-var

Gerçi bu bilgiyi kediler hakkında yazdığımız birçok yazıda paylaştık ama kaçırmış olanlar için tekrarlamakta fayda var; bugün tüm dünyada 500 milyondan fazla evcil kedi yaşıyor, sanırız bu istatistiki bilgi paylaşıldığından beri bu sayı 600 milyona ulaşmıştır! Bu milyonlarca kedinin içinde 40 kadar farklı ırka mensup kedilerin yanı sıra melez kediler de bulunuyor.

Kediler kadın sesine daha iyi tepki veriyor

kediler-ve-kadinlar

Kadınların kedilerle ya da kedilerin kadınlarla daha iyi anlaştığına dair yaygın bir kanı var ki aslında bunun pek de yanlış olduğunu söylemek mümkün değil. Yapılan araştırmalar kedilerle kadınların daha iyi anlaşmasının altında yatan nedenin kedilerin erkek sesine kıyasla daha tiz olan kadın sesini daha iyi algılamaları, dolayısıyla daha iyi tepki vermeleri olduğunu göstermiş. Yani kedilerin kadınlarla daha iyi anlaşmasının nedeni kadın sesini erkek sesinden çok daha iyi algılamaları.

Kediler saatte 50 kilometreye yakın bir hızda koşabilirler!

kediler-ne-kadar-hizli-kosabilir

Kediler ne kadar hızlı koşarlar diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim; sağlıklı bir kedi ortalama olarak saatte 49,6 km hızla koşabilir! Yani bir kedi neredeyse saatte 50 km hıza ulaşabilir. Dünyanın en hızlı koşan hayvanının da bir kedigil yani çita olduğu düşünülürse aslında bu bilgiye pek de şaşırmamak gerekli.

Kediler kafalarının geçtiği her yerden geçebilirler!

kediler-kafalarinin-gectigi-her-yerden-gecebilirler

Eğer ki bir fare yuvasının girişi kedinin kafasının geçebileceği kadar genişse o farenin hiç şansı yoktur çünkü kedilerin köprücük kemiği yoktur ve bu sayede kafalarının geçtiği her yerden kolaylıkla geçebilirler. Bu aynı zamanda minicik yerlere sıkışan kedilerin de bunu nasıl başardığını açıklayan bir bilgidir.

Kediler tam anlamıyla evcilleşmiş değiller!

vahsi-kedi

Kediler her ne kadar evcil olarak tanımlansa da köpeklerden binlerce yıl sonra evcilleşen kedilerin tam anlamıyla evcil olduklarını söylemek zor. Zaten köpekler ile ataları kurtlar arasında ciddi farklılıklar varken kedilerle büyük kediler arasında boyut arasında farklılıklar olmasına karşın davranışları çok benzer. Yani bir aslan ile evinizdeki tüylü kankanızın birçok davranışı hemen hemen aynıdır.

Kedilerin tüy renkleri ile karakterleri arasında ilişki var!

sarman-kedi

Yapılan araştırmalar kedilerin tüy renkleri ile karakterleri arasında ilişki olduğunu gösteriyor! Bu bilginin en büyük kanıtıysa hemen hepsi çok sevgi dolu hatta bazen sırnaşık olarak tanımlayabileceğimiz sarman kediler. Sarı tüy renginin sevecen karakterle ilgisi olduğu bugün biliniyor. Bunun gibi diğer tüy renklerinin de kedilerin karakterleri ile ilintili olduğu kabul ediliyor. Örneğin tekir kediler daha bağımsız bir yapıya sahip oluyor, bunun dışında calico yani üç renkli kediler ile Habeş kedilerinin de tüy renkleri ile karakterleri arasında direkt ilişki olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

Ev kedileri yeterli enerji harcayamadıkları için garip davranışlar sergileyebiliyor!

kedilerin-garip-hareketleri

Hayatını kedilerle paylaşan birçok insanın şahit olduğu durumlardan biri kedinin ortada hiç bir şey yokken aniden yerinden ok gibi fırlayıp koşturmaya başlaması. Bunun altında yatan neden ev kedilerinin yeterince enerji harcayamamaları. Yani eğer tüylü kankanız evde anlamsızca koşturuyorsa, bir anda acayip hareketler yapıyorsa ona egzersiz yaptırmanız en doğrusu.

Umuyoruz bu yazımız kedileri daha yakından tanımanıza yardım etmiştir. Bu arada “bu yazı beni kesmedi, ben deha da yakından tanımak isterim” diyorsanız;

Kedilerin ilginç davranışları ve anlamları ,

Kediler neden çılgınca şeyler yapar?  yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

 

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir