Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kediler Hakkında 5 İlginç Gerçek

Kediler Hakkında 5 İlginç Gerçek

Dünyanın açık ara en çok bakılan evcil hayvanı olan kedilerin bu kadar çok sevilmesi tabi ki bir tesadüf değil. Çünkü kediler hem çok güzeller, hem çok akıllılar hem de çok ilginçler. Gerçekten de hayatını bir ya da birden çok kedi ile paylaşma şansını yakalamış insanlar kedilerinin kendilerini her gün şaşırttığını bilirler. Peki, bizi güzellikleri ile mest eden, acayip hareketleri ile şaşırtıp güldüren kedilerin pek fazla bilinmeyen yönleri var desek tepkiniz ne olur? İşte kediler hakkında pek bilinmeyen ilginç gerçekler.

1- Yiyecekleri çiğnemeden öğütebilirler

kediler hakkında ilginç bilgiler

Kedinize mama verdiğinizde çiğnemeden lüp lüp yutması sizi endişelendiriyor mu? Yanıtınız evetse endişelenmenize hiç gerek yok çünkü kediler çiğnemeden yuttukları yiyecekleri de öğütebiliyorlar.

2- Hayal kurarlar

kediler hakkında ilginç bilgiler

Kediler günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirirler. Ancak yapılan araştırmalar kedilerin biz uyuduklarını sandığımız her an uyumadıklarını ortaya koyuyor. Kedilerin derin uykuya geçmeden önce yani uyuklarken hayal kurdukları düşünülüyor. Bunun sebebiyse kedilerin uyuklarken bizim hayal kurduğumuzda yaydığımız beyin dalgaları ile aynı beyin dalgalarını yayıyor oluşu. Yani siz kedinizin uyuduğunu sanırken o bir koca parça bifteğin hayalini kuruyor olabilir.

3- Kediler cezalandırılmayı anlamıyorlar

kediler cezalandırılmaz

Kedi davranışı konusunda uzman olanlar kedilerin cezalandırılma kavramını algılamadığı konusunda hemfikirler. Yani siz bir kediye ceza verdiğinizde kedi bunu anlamıyor. Zaten kediye ceza vermek de nedir yahu? Neyse, konumuza dönersek kedileri cezalandırmanın hiç bir anlamı yok, bunun yerine ödüllendirme ile kediye bazı şeyleri öğretebilmek mümkün.

4- Yavru kediler tek tonda mırlıyor

kedi mırlaması

Kedi denilince akla gelen ilk şeylerden biri mırlama. Yapılan araştırmalar yavru kedilerin tek tonda, monoton olarak mırladığını gösteriyor. Oysaki yetişkin ve yaşlı kediler iki ya da üç rezonansta mırlayabiliyorlar.

5- Kediler patilerinden terler

kediler patilerinden terler

Kedilerin vücudunda bizler gibi ter bezleri yok ve bunun yerine patilerinin altından terliyorlar. Yani kedinizin patisini kokladığınızda burnunuza gelen hafif ekşimsi koku kedilerin ter kokusu.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir