Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kediler gece neden uyumaz?

Kediler gece neden uyumaz?

Dünyanın en keyifli şeylerinden biri kedilerle yaşamaktır. Hele de geceleri mırıl mırıl şarkı söyleyen bir kedi ile uyumanın tadı başka hiç bir şeye benzemez. Ancak bu muhteşem zevki her zaman tadabilmek mümkün değildir çünkü birçok kedi geceleri sevgili insan dostu ile birlikte uyumak yerine çeşitli aktivitelerle uğraşarak geçirmeyi tercih eder. Peki, kediler gece neden uyumaz? Bir kedinin gece uyumaması normal midir yoksa herhangi bir sorunun varlığına mı işaret eder? İşte tüm bu soruların yanıtı yazımızda sizleri bekliyor.

Kediler noktürnal canlılardır

kediler-geceleri-neden-uyumaz

Kedilerin gece uyumamalarının en önemli sebebi noktürnal canlılar olmalarıdır. Noktürnal gündüzleri uyuyarak geceleri ise aktif olarak geçiren hayvanları tanımlamak için kullanılan bir tanımdır yani kediler gündüz uyuyan geceleri aktif olan, avlanan canlılardır ve ev kedisi de olsalar yapıları gereği çoğunlukla geceleri uyumazlar.

Yeterli miktarda yorulmayan kedilerin gece uyumaması normaldir

kediler-geceleri-neden-uyumaz-1

Kediler her ne kadar noktürnal canlılar olsalar da eğer gün içinde yeteri derecede hareket ederler yani yorulurlarsa insanların uyku düzenine uyum sağlayabilir ve geceleri uyuyabilirler. Eğer bir kedi gün içinde hemen hiç hareket etmiyorsa, sürekli yatıyor ya da uyuyorsa geceleri uyanık olması ve hatta etrafta koşuşturması gayet normaldir.

Bazı sağlık sorunları da bu duruma neden olabilir

kediler-geceleri-neden-uyumaz-2

Elbette bazen kedilerin uyku düzenlerindeki değişikliklerin, uyuyamamalarının altında çeşitli sağlık sorunları da yatıyor olabilir. Evet, kediler noktürnal canlılardır ve gece uyanık olmaları normaldir ancak eğer kediniz ne gece ne de gündüz uyumuyorsa daha doğru bir ifade ile uyuyamıyorsa bunun altında fiziksel ya da ruhsal bazı sağlık sorunları yatıyor olabilir bu nedenle böyle bir durumla karşılaştığınızda mutlaka bir veteriner hekime başvurmanız gerekir. 

Evdeki haşere varlığı da buna neden olabilir

kediler-geceleri-neden-uyumaz-3

Evinizde böcek, karınca, sinek, fare gibi farklı haşereler var olabilir ve siz farkında olmasanız da kediler bu potansiyel avların çıkarttığı düşük sesleri duyabilirler ayrıca bıyıkları ile de yaydıkları titreşimleri hissederler. Eğer evinizde bu canlılardan herhangi biri varsa ve geceleyin hareket ederse kediniz bunu kolayca hisseder ve avcılık içgüdüsü ile harekete geçer. Çoğu kez kedilerin bizlere anlamsız gelen davranışlarının altında yatan en önemli nedenlerden biridir bizlerin fark edemediği küçük canlıların varlığını fark etmeleri ve takibe geçmeleridir.

Evet, kediler geceleri neden uyumaz sorusunun tüm yanıtlarını öğrendiniz. Peki, geceleri uyumanıza engel olan haşarı tüylü kankanıza karşı neler yapabilirsiniz bunu da öğrenmek istemez misiniz? Yanıtınız evetse hemen geceleri sizi uyutmayan kedinize karşı 5 önlem yazımıza göz atın bizce 🙂 .

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir