Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedi uykusu hakkında bilmedikleriniz

Kedi uykusu hakkında bilmedikleriniz

Sevimli, tüy topağı, neşeli ve tabi ki estetik canlılar olan kediler bizim canımız, aşkımız, kankamız. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gittikçe daha fazla insan kedilerin çekimize karşı koyamıyor ve hayatını bu muhteşem canlılar ile paylaşıyor. Gerçekten de kedi ile yaşamak dünyanın en keyifli şeylerinden biri. Kedi denilince akla gelen ilk şeylerden biri bu tatlı hayvanların mırıl mırıl uyumaları. Hemen her şeyleri ile ilginç olan kedilerin uyku alışkanlıkları bu tatlı canlıların hayatlarının önemli bir parçası zira kediler gerçekten uykucu hayvanlar. Haydi, hep beraber tüylü kankalarımızın uykusu hakkında ilginç gerçeklere bir göz atalım.

Kediler yaklaşık olarak hayatlarının 3’te 2’sini uyuyarak geçirirler

uyuyan-kedi

Kediler hayatlarının üçte ikisini uyuyarak geçirirler. Genç kediler günde ortalama olarak 16 saat uyurlar, yaşlı kedilerdeyse bu süre 20 saate dek çıkabilir. Bir çok insan “kedim çok uyuyor” diye düşünür, endişelenir oysaki bizlere çok gelen süre kediler için gayet normaldir. Peki, kediler neden çok uyur? Hemen bu sorunun da cevabını verelim; kediler doğada avlanarak beslenirler ve bu sırada aşırı enerji harcarlar. Bu nedenle kaybettikleri enerjiyi geri kazanmak için de uzun süre uyumaya gereksinim duyarlar. Bu durum ev kedileri için de geçerlidir; evde yaşayan kediler avlanmasalar da aşırı enerji kaybetmeseler de biyolojik olarak bu şekilde programlanmış oldukları için uzun süre uyurlar.

Kediler daha çok gündüz uyurlar

kedi-uykusu

Evet, kedilerle yaşamak dünyanın en keyifli şeyidir ancak bazen yorucu olabilir hatta uykusuz geceler anlamına gelebilir. Çünkü kediler noktürnal canlılardır yani daha çok gece aktiftirler. Bu da beraberinde kedilerin geceleri coşmasını ve bizler uyurken türlü gürültüler yapıp uykumuzu yalan etmelerini getirebilir. Aslında kediler gece neden uyumaz sorusunun yanıtı aynı çok uyumaları gibi bu canlıların doğasında gizlidir; kediler doğada gündüz bir köşeye çekilip uyurlar geceleri ise avlanırlar. Bu arada eğer tüylü kankanız gecelerinizi türlü atraksiyonla uykusuz geçirmenize neden oluyorsa geceleri sizi uyutmayan kedinize karşı 5 önlem yazımıza göz atabilirsiniz.

Bazı kediler horlar

kediler-horlar-mi

Kediler horlar mı diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim; evet kediler horlar. Özellikle İran kedisi gibi basık burunlu kedi ırkları horlamaya daha yatkındır ancak herhangi ırktan bir kedi de horlayabilir. Bu arada kedilerde horlama kimi zaman normalken kimi zaman hastalık belirtisi olabilir zira horlama uyurken nefes almakta zorlanma nedeniyle ortaya çıkar. Dolayısıyla özellikle de İran kedisi gibi nefes sorunları yaşamaya yatkın kedilerde horlama aşırı düzeydeyse kesinlikle bir veterinere başvurmak gerekir.

Kediler hem REM hem de Non-REM uykusunu yaşar

kedilerde-uyku

REM Hızlı Göz Hareketi anlamına gelir ve REM ve Non-REM insanların yaşadığı iki uyku şeklidir. Fransız fizyolog Michael Jouvet tarafından yapılan araştırmaya göre, kediler aynı iki uyku türünü yaşıyor. REM uykusunda kedinizin ne zaman derinleştiğini anlayabilirsiniz, çünkü gözleri ve kulakları seğirmeye başlayabilir.

Hava kedilerin uyku alışkanlıklarını etkiler

kedilerde-uyku-aliskanliklari

Hava durumu tıpkı bizler gibi kedilerin de uyku alışkanlıklarını etkiler. Örneğin kediler de yağmurlu günlerde bizler gibi daha fazla uyumaya meyilli olurlar.

Kediler uyurken uyanık kalırlar

uyuyan-kediler

Kediler uyurken genellikle etraftaki sesleri ve kokuları algılayabilecek derinlikte bir uykudadırlar. Bu kedilerin kendini savunma ya da daha doğru bir ifade ile koruma mekanizmasıdır. Kediler uyudukları sırada eğer sıra dışı bir ses ya da koku duyarlarsa bunu alarm olarak algılayıp kendilerini korumaya alabilirler.

Kediler rüya görüyor

ruya-goren-kedi

Yine Michael Jouvet tarafından yapılan araştırma kedilerin rüya gördüğünü kesin olarak kanıtlamış! Kediler uyudukları sürenin %30-40 gibi büyük bir bölümünde rüya görüyorlar ancak kediler rüya görür mü sorusunun yanıtını bulmuş olsak da henüz tüylü kankalarımızın rüyalarında neler gördüklerine ilişkin bir bilgi edinebilmiş değiliz. Belki bir parça biftek, belki kırlarda kelebek kovaladıklarını belki de bizlerle geçirdikleri sevgi dolu anları görüyorlardır rüyalarında, kim bilir 🙂 .

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir yorum.

  1. Kedim uykusunda inliyor çok huzursuz yemek yemiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir